Більша частина доби без світла? Як міста готуються до зимових відключень
Світла взимку може не бути й по 20 годин на добу, б'ють на сполох деякі експерти. І хоча в «Укренерго» не поспішають озвучувати сценарії майбутніх відключень, міста активно готуються до непростої зими.
Чи готові до відкриття «пункти незламності», яка ситуація з генераторами, чи будуть заживлені світлофори на найбільш завантажених перехрестях Києва, Львова, Дніпра, Одеси та до чого вдались у Чернівцях — у матеріалі hromadske.
Київська «житлова електростанція»
У Києві звітують, що закінчили підготовку до опалювального сезону: «Київтеплоенерго» підготувало до зими майже три тисячі Тепловий пункт — спеціально обладнане приміщення, з якого здійснюється керування місцевими системами теплоспоживання (опаленням, гарячим водопостачанням, вентиляцією, технологічним навантаженням).теплових пунктів, як і планувалося.
Як зазначив hromadske заступник голови КМДА Петро Пантелеєв, усі котельні, де технічно це було можливо, місто обладнало генераторами.
Також до роботи готова 51 пересувна мобільна котельня — вони за потреби зігріватимуть заклади соціальної сфери, лікарні, «пункти незламності».
Для мешканців багатоквартирних будинків усе ще доступні різні програми, які допомагають підготуватися до зими. Вони, зокрема, пропонують відшкодування вартості за придбані альтернативні джерела живлення та співфінансування за капітальні ремонти будинків. Можна подаватись одночасно на декілька програм, обмежень немає.
У Київська міська військова адміністраціяКМВА кажуть: за цей рік кияни подали більш як 400 заявок, щоб отримати компенсації за куплені генератори, сонячні електростанції, зарядні станції.
Серед оригінальних рішень столиці — перша в Україні «житлова електростанція». Багатоповерхівка на вулиці Митрополита Шептицького отримала Будинок оснащений сонячною станцією на даху, трифазними інверторами, потужною акумуляторною батареєю та іншим супутнім обладнанням, що дає змогу генерувати електроенергію, зокрема завдяки сонячній енергії.обладнання для сонячної генерації, за допомогою якого виробляє електроенергію.
Якщо будинок буде знеструмлений, там працюватимуть насоси для підкачування води, ліфт, буде освітлення в коридорах та інтернет.
Якщо буде надлишок електроенергії, його постачатимуть у загальну енергомережу країни — у середньому Об'єднання співвласників багатоквартирного будинкуОСББ планує генерувати в загальну мережу восени та навесні — 40-45 кВт за год.
Львівські «школи незламності»
Львову вдалося забезпечити твердопаливними котлами всі комунальні лікарні та інтернати. Тож тепер там буде тепло, навіть якщо не буде централізованого теплопостачання, розповів hromadske міський голова Андрій Садовий.
А ще місто домовилося з колегами з Норвегії стосовно постачання Комплекс обладнання, що працює за способом комбінованого виробництва електричної та теплової енергії.когенераційних установок на 20 МВт для критичної інфраструктури.
«Ми цей проєкт маємо спільно з Запорізькою ОВА. Домовились, що частина обладнання йде на Львів, а частина — на Запоріжжя, тому що там важка ситуація», — каже Садовий.
Також Львів закупив достатньо установок на твердопаливні котли й забезпечив ними великі школи. Це дасть змогу в разі критичної ситуації перетворити їх на «пункти незламності» й прийняти до пів тисячі людей у кожній.
Садовий нагадав, що ще у 2022 році Львову вдалося забезпечити кожне укриття печами-буржуйками та запастися дровами, аби в разі виведення з ладу системи теплопостачання містяни могли прийти в укриття. Тоді буржуйки не знадобилися, але міський голова наголошує: «Вони в робочому стані. Ми це перевіряємо спільно з Державна служба України з надзвичайних ситуаційДСНС».
Місто може похизуватися й тим, що забезпечило альтернативним живленням усі 68 світлофорів, які встановлені на складних перехрестях. А ще домовляється з операторами мобільного звʼязку про альтернативне живлення на базових станціях.
«У нас запас міцності, якщо порівнювати з 2022 роком, набагато більший — тепер ми краще розуміємо, як працювати в критичних умовах… Ми повинні вижити за будь-яких обставин», — запевняє міський голова Львова.
Одеса без власної генерації
По Одесі відключення світла бʼють чи не найважче — місто не має власної Стара радянська система електропостачання передбачала, що частина Одеської області була заживлена через Молдову й територію невизнаного «Придністров’я».генерації, а росія ще й регулярно атакує підстанції.
Щоб нормально пройти опалювальний сезон, малі котельні вже третій рік поспіль забезпечені генераторами, розповіла hromadske заступниця міського голови Одеси Ганна Позднякова.
Щодо великих котелень, то місто вже отримало першу когенераційну установку, ще три таких очікують до кінця року. Це спільний проєкт міста з ПРООН в Україні, який профінансували уряди Японії, Норвегії та Швеції.
В Одесі розробили власний алгоритм, як діятимуть у разі блекауту. Зокрема, місто подбало про достатній запас технічної й питної води, а також про генератори для «пунктів незламності» та обʼєктів критичної інфраструктури.
Місто підготувало 445 обладнаних «пунктів незламності»: 80 із них — у школах. За словами Позднякової, пункти обладнані всім необхідним — там одесити можуть зігрітися й підзарядити мобільні пристрої.
«Усі алгоритми розроблені, неодноразово відпрацьовані. Звісно, передбачити ситуацію на всі випадки життя неможливо, бо ворог не втомлюється тероризувати мирне населення. Але ми маємо план дій та знаємо, як реагувати на непередбачувані ситуації», — запевняє Позднякова.
Про роботу світлофорів під час блекауту місто теж подбало: більш як половина з них обладнані резервним живленням — вони зможуть працювати від 2 до 8 годин.
Уся критична інфраструктура — школи, лікарні, садочки — ще з минулого року має свої генератори. Запасу палива, за словами посадовиці, має бути достатньо для роботи всієї критичної інфраструктури, комунальних служб і роботи «пунктів незламності».
Акцент Дніпра — на воді
У Дніпрі була проблема з тим, що навіть після ввімкнення електрики вода до найвищих поверхів у висотках доходила не одразу. Щоб розв’язати цю проблему, місто закупило додаткові насосні станції. Зараз ними обладнані 98 будинків, у яких мешкають приблизно 25 тисяч людей.
«Цей проєкт ми продовжуємо, йдеться про додаткових 160 будинків — це ще 28 тисяч мешканців», — каже Ігор Маковцев, заступник міського голови Дніпра.
Інший аспект, про який, за словами Маковцева, часто забувають — водовідведення. Мовляв, якщо водою жителі можуть запастися, то про каналізацію важливо подбати, аби накопичена вода могла виходити з будинків, проходити етап чистки тощо. Тож якщо стаються аварії на мережах водовідведення, місто проводить ремонти.
Посадовець розповів hromadske, що критична інфраструктура Дніпра повинна працювати стабільно під час відключень. За його словами, кожна лікарня має генератори, які за потреби зможе вмикати й працювати безперебійно.
На базі кожного комунального підприємства та у школах будуть «пункти незламності». Там можна буде зарядити гаджет, зігрітися, нагріти воду, під'єднатися до інтернету. Для «пунктів незламності» подбали про буржуйки й достатній запас дров.
Дніпро також зможе організувати роботу світлофорів під час відключень: вже більш як 30 з них мають альтернативне живлення, до кінця місяця їх має бути 70-75. Щодо пріоритетності місто радилося з патрульною поліцією.
«Зрозуміло, що немає потреби заживлювати всі світлофори — деякі з них у дуже віддалених районах і тільки для пішоходів, наприклад», — пояснює Маковцев.
Канікули всю зиму
Рішення про те, як пройти потенційно складну зиму, ухвалюють не тільки на рівні міст, а й на рівні окремих закладів. Наприклад, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича зробив для студентів тримісячні канікули — з грудня по березень.
У виші запевняють, що на рівень навчання це не впливає, адже студенти почали семестр 12 серпня, вчаться по шість днів на тиждень. Саме це дало змогу оминути навчання в холодну пору і не скорочувати програму.
«Це було продиктовано невизначеністю з електропостачанням у зимові місяці: якщо будуть блекаути чи перебої зі світлом, то й інтернет нормально не працюватиме. А це означає, що й онлайн-навчання буде складно забезпечити», — каже в коментарі hromadske Руслан Білоскурський, ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
Що може робити кожен?
Нині українська енергосистема продовжує відновлюватися після дев’яти масованих атак росіян, зазначили 12 листопада в «Укренерго». На енергооб’єктах тривають аварійні та планові ремонти.
Компанія закликає українців не вмикати декілька потужних приладів одночасно в період з 16:00 до 21:00, оскільки саме в цей час система навантажена найбільше. Просять користуватися технікою почергово: якщо працює електроплита — не вмикати чайник або фен, якщо ввімкнений бойлер — зачекати з прасуванням.
«Дотримання цих простих рекомендацій знизить навантаження на енергосистему та зробить її більш стійкою до різких перепадів споживання», — додали в «Укренерго».