Підходи до благодійності в Україні: як якісно реалізовувати проєкти, яких потребує медична сфера країни

За роки від початку повномасштабного вторгнення ключова активність українських волонтерів, благодійників, меценатів та громад спрямована на підтримку Сил оборони та населення, що постраждало від воєнних дій. Одразу після цього за рівнем важливості й кількості необхідної підтримки йде медична сфера. 

Багато лікарень зруйновані та продовжують руйнуватися ворогом, а українські лікарі постійно стикаються зі складними пацієнтами і потребують якісних та комфортних умов для надання потрібної допомоги. І, на жаль, усе частіше проблема стосується не тільки наявності обладнання або ліків, а й необхідності ухвалення більш комплексних рішень.

Спілкуючись із лікарями та представниками медичних установ, я часто чую їхні рефлексії про застарілі приміщення та неможливість якісно використовувати доставлене волонтерами новітнє обладнання через напіваварійний стан інженерних систем, базову відсутність достатньої кількості розеток або брак навичок роботи саме на такому обладнанні, яке їм привезли. 

Ми опинились у такій ситуації, коли дістати коштовне обладнання — це важлива, але часткова допомога. Це тільки перший крок. Проблема лежить значно глибше: у приміщеннях, що капітально не ремонтувалися від 70-80-х років, у застарілих реанімаціях, операційних та родзалах, де, наприклад, через відсутність реанімаційних модулів неможливо розмістити потрібну кількість устаткування для спостереження за пацієнтами.

Сфера потребує комплексних реновацій та модернізацій, до яких будуть залучені лікарі, що працюватимуть у новому відділенні, іноземні партнери, що ділитимуться досвідом, та українські спеціалісти, які зможуть усе перенести з паперу в реальність. Благодійники мають брати на себе ще більшу відповідальність, ніж раніше, і не боятися реалізовувати масштабніші проєкти, посилюючи державну роботу з відновлення та реновації медичної системи України.

Як підходити до реалізації проєкту

У фундації «Надієтворці» ми обрали для себе вектор роботи зі створення/модернізації критично важливих медичних просторів у тих закладах, де лікарі працюють з найважчими пацієнтами, щоб рятувати життя. Ми працюємо з масштабними проєктами, реалізація яких є комплексною та має на меті перетворити кожен сантиметр наявного приміщення в його найкращу можливу ітерацію.

Наша робота завжди починається з детального обстеження приміщення, аудиту наявного устаткування, інтервʼю з фокус-групами та лікарями, аби зрозуміти, що їм насправді важливо та потрібно отримати. Наступними йдуть консультації з проєктувальниками, закордонними партнерами, виконавцями робіт і сотні дзвінків та зустрічей з кожним, хто відповідає за найменшу дрібничку, яка буде зроблена.

За роки досвіду я сформувала для себе 5 правил, яких обовʼязково потрібно дотримуватися, щоб проєкт реалізувався на найвищому рівні.

  1. Збирайте команду різнофахових професіоналів та обʼєднуйте їх єдиною метою

Не має значення, чи ми говоримо про вашу внутрішню команду, чи про залучених ззовні спеціалістів. Кожен, хто долучається до роботи, має бути профі. Під час нашої роботи, крім самих «надієтворців», зазвичай долучається велика команда лікарів, проєктувальників (міжнародних та українських), технічних фахівців та будівельників. 

Та не менш важливо після підбору команди донести до всіх головну мету, бо без цього проєкт не матиме чіткого вектора руху. У створенні медичних просторів це надважливо, тому що тут ціна помилки — це життя людини. 

  1. Ознайомити всіх членів команди з чітким сформованим завданням

І хоча на перший погляд може здатись, що цей пункт подібний до першого — це не так. Тут важливо колективно прописати чітке медичне завдання. Бо якщо головна мета не буде зафіксована на папері, може виникнути плутанина. Важливо цього уникнути. Завдання має бути прописане так детально, наскільки можливо: ми виписуємо не просто вимоги замовника, а й усі можливі українські та закордонні стандарти, яким нам важливо відповідати, аби бути на найвищому рівні. 

  1. Долучайте до роботи кожну зацікавлену сторону

Навіть ті, хто отримує допомогу, повинні попрацювати над тим, щоб вона була якісною та зручною. Одна з великих проблем медичної та інших напрямів благодійності — відсутність чіткої комунікації. З нашого досвіду, лікарі часто соромляться просити, а благодійники виконують запит не перепитуючи. Після цього в лікарнях інколи наче і є новітнє устаткування, проте використовувати його незручно, незвично або потрібно додатково проходити дорогі навчальні курси. Ми завжди балансуємо між побажаннями лікарів, комфортом пацієнта, а також нормами ДБН та технічними вимогами. Обовʼязково враховуйте реальні потреби тих, хто фактично залишатиметься і працюватиме на місцях. Потрібно максимально деталізувати запит — і тільки потім переходити до реалізації. 

  1. Ключові пріоритети та цільові аудиторії

Під час нашої роботи мета процесу відновлення полягає не в тому, щоб повернути стан «як було» — відремонтувати приміщення за старим планом, а в тому, щоб скористатися можливістю та створити нове сприятливе середовище для цільової аудиторії: пацієнтів та лікарів, зокрема через створення доброзичливого простору для відвідувачів. Не потрібно перефарбовувати те, що варто знести. Якщо ми хочемо позитивно вплинути на ефективність лікування, то ставимо комфорт лікаря та пацієнта у центр проєкту реконструкції. Для лікарів ми, своєю чергою, влаштовуємо навчальні інструктажі, аби вони мали чітку експертизу у використанні оновленого нами простору/устаткування.

  1. Залучайте іноземний експертний досвід зі сторони

З мого досвіду — у проєкті дуже важливий міжнародний компонент, а інколи він просто необхідний. Це зазвичай створює можливість подивитися на ситуацію збоку та впровадити те, чого в Україні ще ніхто не робив. Зовнішня експертиза створює додаткові можливості, про які ніхто всередині проєкту не міг би й подумати.

Фундації мають не тільки забезпечувати матеріальну підтримку проєкту, а й вибудовувати комунікацію між усіма зацікавленими людьми, залучати до роботи тих, хто має брати в цьому участь. Інакше кажучи — організовувати глобальний менеджмент реалізації запланованого. Такі проєкти зможуть не тільки поліпшити роботу установи, яку ви підтримуєте, а й закласти фундамент для майбутніх, ще більш амбітних змін на державному рівні.

Наприкінці потрібно наголосити, що робота й допомога кожного, хто сьогодні підтримує медичну та будь-яку іншу сферу України, вкрай важлива. Цілісна екосистема з державних структур, волонтерів, благодійних фундацій, громадських організацій зможе посилити в Україні як медичну галузь, так і решту.

Це авторська колонка. Думка редакції може не збігатися з думкою авторки.