Косово планує запровадити одностатеві союзи
Прем’єр-міністр частково визнаного Косова Альбін Курті заявив, що уряд планує запровадити одностатеві союзи вже в травні. Цей захід є частиною зусиль щодо приєднання до Ради Європи.
Про це пише Euroactiv.
Наразі Чорногорія є єдиною країною Західних Балкан, яка дозволяє одностатеві цивільні союзи. Попередня спроба запровадити їх у Косово була відхилена парламентом у 2022 році.
«Косово прагне незабаром стати другою країною на Західних Балканах, яка пропонує своїм громадянам право на одностатеві цивільні союзи. Ми наполегливо працюватимемо, щоб ухвалити це найближчим часом», — сказав Курті.
Це зробить Косово першою країною з мусульманським населенням, яка легалізувала одностатеві союзи. Згідно з останнім переписом 2011 року, 95,6% населення визнали себе мусульманами, нинішній перепис триває.
На відміну від 2022 року, коли парламент Косова провалив легалізацію одностатевих союзів, тепер Курті має підтримку більшості депутатів від своєї партії на голосуванні, запланованому на травень. Він впевнений, що закон ухвалять, хоча він також повинен переконати 11 депутатів від опозиції.
Euroactiv пише, що ця пропозиція досі залишається відносно непопулярною серед жителів Косова: лише 20% опитаних підтримують одностатеві союзи станом на 2023 рік, що на 8% більше, ніж у 2015 році.
Видання відзначає, що за допомогою цієї поступки Курті сподівається схилити терези на користь вступу своєї країни до Ради Європи. Він також пообіцяв «розв’язати проблеми щодо косовсько-сербської меншини» після напруженості на півночі країни.
За приєднання Косова до Ради Європи голосуватиме комітет, що складається з міністрів закордонних справ держав-членів. Приєднання означало б важливе визнання для Косова. Сербія, яка вважає територію Косова своєю, погрожувала вийти з організації, якщо частково визнана республіка стане членом Ради Європи.
А як із цим в Україні?
В Україні ще в березні 2023 року зареєстрували законопроєкт №9103, яким пропонують запровадити реєстроване партнерство (яке також називають «цивільним») як добровільний сімейний союз двох повнолітніх людей однієї чи різних статей.
Автори законопроєкту пояснили, що хочуть захистити права військових і військовослужбовиць, які не можуть офіційно оформити свої стосунки, бо їхні партнери чи партнерки однієї з ними статі.
На петицію про підтримку законопроєкту тоді відповів президент Володимир Зеленський: він попросив звернути увагу на це питання спікера Верховної Ради, а також Кабмін, оскільки Мін'юст уже працював над схожим законопроєктом. Однак прогресу так і не відбулося.