У Європарламенті хочуть призупинити статус Грузії кандидата на вступ до ЄС через закон про «іноагентів»

31 депутат Європейського парламенту підписав лист до високого представника ЄС Жозепа Борреля із закликом призупинити статус Грузії як кандидата на вступ до Євросоюзу.

Такий лист опублікували на сайті проєкту Асоціації ООН в Грузії.

Депутати у своєму зверненні вказують, що зусилля грузинської влади у проштовхуванні закону про «іноагентів» та застосуванні сили проти мирних демонстрантів, що вимагають скасування закону, «перейшли межу».

«Така поведінка ще більше посилила напруженість і поляризацію в грузинській політиці та суспільстві, що суперечить девʼятьом крокам, які грузинський уряд зобовʼязався виконати, коли країна отримала статус кандидата на вступ до ЄС, і більше не може бути проігнороване Європейським Союзом», — зазначають європейські дипломати у листі.

Депутати Європарламенту вимагають від Борреля вжити таких заходів:

  • призупинити статус кандидата Грузії на вступ до ЄС;
  • переглянути фінансування державного бюджету та урядових програм Грузії з боку Євросоюзу;
  • провести проміжну оцінку прогресу Грузії у виконанні дев'ятьох кроків, викладених у рекомендаціях Єврокомісії.

Нагадаємо, наприкінці квітня у Європарламенті ухвалили резолюцію, яка закликає Європейський союз не розпочинати переговори з Грузією про її членство у ЄС, доки там існуватиме закон «Про прозорість іноземного впливу» (так званий закон про «іноагентів»).

Грузинський закон про «іноагентів»

3 квітня політична партія «Грузинська мрія», яку вважають проросійською, повторно внесла до парламенту законопроєкт про «іноагентів». Це сталося через рік після того, як аналогічна ініціатива призвела до багатотисячних протестів та була відкликана. Тоді заявили, що це рішення є «беззастережним».

За винятком зміни терміна «агенти іноземного впливу» на «організації, які просувають інтереси іноземної сили» — у новому законопроєкті не змінилося нічого.

Законопроєкт передбачає створення реєстру «агентів іноземного впливу», якими стануть некомерційні організації та ЗМІ, понад 20% річного доходу яких становить закордонне фінансування.

Такі організації повинні будуть щорічно подавати фінансову декларацію, а тим, хто спробує ухилитися від реєстрації або не подасть декларацію, загрожуватиме штраф. Щоб виявляти «агентів іноземного впливу» й перевіряти виконання вимог закону, Міністерство юстиції проводитиме моніторинг.

Критики законопроєкту вважають його аналогом російського, але влада Грузії каже, що нічого спільного у них немає.

Плани влади Грузії викликали критику в Європі та США. Західні партнери зазначають, що ухвалення закону загальмує процедуру вступу Грузії до ЄС та НАТО. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що «панівна партія саботує європейський шлях» Грузії.

Попри протести, парламент Грузії схвалив законопроєкт про «іноагентів» уже в другому читанні.