ЗМІ розкрили деталі безпекової угоди України та ЄС

ЄС розробив проєкт власних зобов’язань щодо довгострокової підтримки України у сфері безпеки. Євросоюз муситиме сприяти у наданні більшої кількості зброї, підготовці військових та надавати іншу допомогу.

Про це пише Reuters, ознайомившись з проєктом безпекової угоди.

Так, у випадку нової агресії, упродовж перших 24 годин ЄС буде зобов’язаний провести консультації щодо потреб України та «швидко визначити наступні кроки».

Окрім цього, угода передбачає 9 форм підтримки України, зокрема постачання зброї, підготовку солдатів, співпрацю в оборонній промисловості, допомогу в розмінуванні тощо. У документі також підкреслюють, що ці зобов’язання будуть дійсні доти, «доки Україна продовжуватиме свій європейський шлях». За 10 років цю угоду зможуть повторно переглянути.

Reuters зазначає, що така угода не тотожна пакту про взаємну оборону між країнами НАТО. А за словами речника ЄС із зовнішньої та безпекової політики Пітера Стано, така угода має на меті як заспокоїти Київ, так і «дати потужний сигнал росії, що ми продовжимо підтримувати Україну, чого б це не коштувало».

Що за безпекові угоди?

У 2023 році, на полях липневого саміту НАТО у Вільнюсі, лідери «Великої сімки» (G7) погодили Спільну декларацію про підтримку України. Країни зазначили, що кожна із них працюватиме з Україною над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов’язаннями та домовленостями у сфері безпеки. Україна своєю чергою взяла на себе зобов’язання щодо реформ.

До цієї ініціативи долучилися понад 20 країн. Велика Британія стала першою країною, яка уклала остаточну угоду.

Відтоді двосторонні угоди з Україною також підписали Німеччина, Данія, Франція, Італія, Канада, Нідерланди, Фінляндія, Латвія тощо.