Франція звинуватила Азербайджан у підтримці сепаратистів у Новій Каледонії
Франція вважає, що Азербайджан причетний до розпалювання сепаратистського бунту в її заморському володінні Нова Каледонія.
Про це пише France 24.
У Парижі вказують на раптову появу під час протестів азербайджанських прапорів поруч із символікою канаків — корінного народу Нової Каледонії, що розташована між Австралією та Фіджі.
Джерело у французькому уряді також повідомило, що проазербайджанські акаунти в соціальних мережах 15 травня опублікували фотомонтаж, який нібито показує двох білих поліціянтів із гвинтівками, націленими на мертвих канаків.
«Це досить масштабна кампанія, є близько 4000 публікацій, згенерованих [цими] обліковими записами», — повідомило джерело.
15 травня французька влада навіть заборонила на островах Нової Каледонії соціальну платформу TikTok, побоюючись, що її використовують для поширення ще більшої дезінформації.
«Я шкодую, що деякі з каледонських лідерів, які виступають за незалежність, уклали угоду з Азербайджаном. Це безперечно [так]», — заявив міністр внутрішніх справ Франції Жеральд Дарманен.
Натомість речник МЗС Азербайджану Айхан Гаджизаде відкинув, як він сказав, «безпідставні звинувачення».
«Ми спростовуємо будь-який зв’язок між лідерами боротьби за свободу в Каледонії та Азербайджаном», — наголосив речник азербайджанського МЗС.
Більше контексту
Напруженість між Парижем і Баку зросла після Другої карабаської війни 2020 року та операції 2023 року, за результатами яких Азербайджан повністю відновив контроль над Нагірним Карабахом із переважно вірменським населенням.
Водночас Франція є традиційним союзником християнської Вірменії, а також домом для великої вірменської діаспори. Міністр внутрішніх справ також має вірменське коріння.
Зі свого боку Азербайджан робить жести підтримки сепаратистам із французьких територій Мартиніка, Французька Гвіана, Нова Каледонія та Французька Полінезія. Так, у липні 2023 року пройшла конференція, на якій було створено «Бакинську ініціативну групу» для підтримки «французьких визвольних і антиколоніальних рухів».
У листопаді того самого року Франція також звинуватила діячів, пов’язаних з Азербайджаном, у проведенні дезінформаційної кампанії щодо Олімпійських ігор у Парижі. Баку тоді теж відкинув ці звинувачення.
Чому почалися протести?
Парламент Франції запропонував зміни до конституції Нової Каледонії, що нададуть право голосу французьким громадянам, які проживають на островах принаймні 10 років.
Французька влада пояснила, що зміна правил голосування «була необхідна для того, щоб вибори були демократичними». Однак противники змін упевнені, що новий закон дискримінує канаків, які становлять близько 40% населення.