ЗМІ: Білорусь таємно постачала зброю Азербайджану, хоча є партнером Вірменії по ОДКБ
Білорусь постачала сучасну військову техніку Азербайджану у 2018-2022 роках. Це дозволило останній мати перевагу над Вірменією — партнером Білорусі у військово-політичному блоці під назвою Організація договору про колективну безпеку (ОДКБ).
Про це пише Politico з посиланням на «дюжину листів, дипломатичних нот, векселів і експортних паспортів».
Організація договору про колективну безпеку (також відома як Ташкентський договір) — військово-політична міжнародна організація, до якої входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан під фактичною егідою росії. Влада рф намагається подати ОДКБ як альтернативу НАТО. А учасники організації фактично згрупувалися, щоб захищати один одного від «зовнішніх ворогів».
У 2022 році ОДКБ за запитом президента Казахстану проводила там операцію з розгону масових протестів. Однак, за даними Politico, у 2018-2022 роки, коли напруга між Вірменією та Азербайджаном щодо Нагірного Карабаху досягла свого піка, Білорусь активно допомагала азербайджанським збройним силам, тобто противникові свого соратника.
Згідно з документами, йшлося про модернізацію старого артилерійського обладнання та надання нового обладнання для радіоелектронної боротьби й систем безпілотників. В одному з дипломатичних повідомлень зазначалося, що білоруські підприємства відіграють активну роль «у відновленні деокупованих територій Азербайджану, а також експорті білоруських товарів і послуг» до країни.
Едуард Аракелян, військовий аналітик із Єреванського регіонального центру демократії та безпеки, підтвердив, що витік документів стосувався обладнання, яке Азербайджан використовував у Нагірному Карабаху.
«Формально це повне порушення альянсу ОДКБ, але на практиці ми завжди знали, що блок більше підтримує Азербайджан», — сказав він.
Ані азербайджанський, ані білоруський уряди не відповіли на запити про коментарі.
Напруга між Вірменією та Білоруссю
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив про можливість виходу країни з Організації договору про колективну безпеку. Це мають зробити за рішенням уряду.
Окрім того, Пашинян заявив, що ні він, ні жоден інший офіційний представник Вірменії не буде відвідувати Білорусь, поки нею керує Олександр Лукашенко. Це сталося після того, як Лукашенко публічно підтримав президента Азербайджану Ільхама Алієва на зустрічі в травні.
У відповідь Білорусь відкликала свого посла у Вірменії, Єреван вчинив аналогічно.