Грузія має визнати свою провину перед осетинами та покаятися за війну 2008 року — почесний голова панівної партії

Колишній прем’єр-міністр Грузії та почесний голова панівної партії «Грузинська мрія» Бідзіна Іванішвілі повторив свої слова про те, що грузинська влада не лише зможе пробачити, але й матиме сили визнати свою провину перед осетинами та покаятися за війну 2008 року.

Про це він сказав під час виступу на регіональному заході передвиборчої кампанії «Грузинської мрії» в місті Горі, розташованому неподалік самопроголошеної республіки «Південна Осетія», цитує його Interpressnews.

У «розв’язанні війни» Іванішвілі звинуватив партію «Єдиний національний рух» Міхеіла Саакашвілі, яка була панівною в країні протягом 2004-2012 років.

За його словами, знадобилося 12 років, «щоб усе досконально з’ясувати й дати політичну оцінку трагедії 2008 року».

Іванішвілі також процитував слова зі свого виступу 15 липня 2012 року про примирення, які він адресував осетинам і грузинам.

«Якщо ми хочемо, щоб ця рана загоїлася, то повинні спочатку залікувати її тут сьогодні. Разом ми знайдемо сили й зможемо пробачити. Ми не тільки зможемо пробачити, але й матимемо сили визнати свою провину та покаятися (…) І надалі ми будемо тільки вітати грузино-осетинський рід, який завжди був природною і звичною історією тут, на цих теренах», — процитував себе Іванішвілі.

За словами політика, війна 2008 року була «добре спланованою провокацією ззовні» проти грузинського й осетинського народів, щоб «розколоти єдність та зруйнувати відносини».

Більше контексту

Уперше осетини — народ іранського походження, який розмовляє мовою, близькою до перської, — з’явилися на території сучасної Південної Осетії у першій половині XIII століття.

Однак аж до XIX століття ця територія була заселена переважно грузинами. Осетини стали масово переселятися сюди лише з початку XX століття після утворення Південноосетинської автономної області у складі Грузинської РСР.

Це створило передумови для напруження між двома народами, яке особливо загострилось у 1989 році на тлі зростання націоналізму як серед грузинів, так і серед осетинів.

У 1990 році місцеві осетини проголосили свою республіку, яку не визнала Грузія. Унаслідок бойових дій грузинам вдалося частково повернути контроль над територією. А втім, третину земель колишньої Південноосетинської автономної області контролювали сепаратисти.

Бойові дії призвели до значних утрат з обох сторін, зокрема серед мирного населення.

У 2008 році між Грузією з одного боку та росією й сепаратистськими угрупованнями Південної Осетії та Абхазії з іншого відбулася війна.

Більше про російсько-грузинську війну

Вона відбулася в серпні 2008 року після періоду погіршення відносин між росією та Грузією. Її вважають першою європейською війною XXI століття.

Під час війни як росія, так і Грузія застосовували касетні бомби, що завдавали особливо великої шкоди. Жертви серед мирного населення під час бойових дій (загалом 228 людей) були значною мірою спричинені застосуванням саме такого типу бомб і снарядів.

росія визнала незалежність Абхазії та Південної Осетії від Грузії 26 серпня, а уряд Грузії розірвав дипломатичні відносини з рф. Через війну 192 тисячі людей зазнали переміщень.

У квітні 2023 року Європейський суд із прав людини зобов'язав росію виплатити Грузії 129 мільйонів євро за порушення прав людини на окупованих територіях після російського вторгнення 2008 року.