Скандальний візит Зеленського до США: план перемоги, нападки Трампа і ядерний шантаж путіна
Наприкінці вересня Володимир Зеленський прибув до США з офіційним візитом. Під час зустрічей з американським лідером Джо Байденом і кандидатами у президенти — Камалою Гарріс і Дональдом Трампом — глава держави поділився «планом перемоги» України.
У розпал виборів у Сполучених Штатах тема російсько-української війни має вагоме місце в кампанії обох кандидатів. Чинна віцепрезидентка-демократка Камала Гарріс наполягає на продовженні підтримки України, а от попередній президент-республіканець Дональд Трамп переконує в можливості швидкого завершення війни, нехай і ціною неприйнятних для України поступок агресору.
Якщо попередні візити Володимира Зеленського до США сприяли обʼєднанню обох партій довкола підтримки України, цього разу ситуація істотно змінилася. Наша делегація мимоволі опинилася в центрі гучного скандалу: Дональд Трамп розкритикував українського президента за небажання йти на поступки росії заради припинення війни, а спікер Палати представників Майк Джонсон написав відкритого листа Зеленському з вимогою звільнити посолку України в США Оксану Маркарову за буцімто «втручання» в американські вибори.
Тим часом і володимир путін не змарнував нагоди підлити масла у вогонь, розродившись новими ядерними погрозами. Підвищення ставок з боку кремля зіграло на руку «миротворчій» риториці Трампа і додало пікантності вимогам Зеленського зняти всі обмеження на використання західної далекобійної зброї для ударів углиб росії, а також запросити Україну до НАТО якомога швидше.
Прожарювання росії в ООН
За шість днів у Сполучених Штатах президент України встиг виступити на Загальні збори всіх учасниць Організації Об’єднаних Націй, що відбуваються щороку за участі президентів або керівників держав.Генеральній Асамблеї ООН і взяти участь у спеціальному засіданні Спеціальний орган Організації Обʼєднаних Націй, відповідальний за підтримку миру та безпеки у світі. Радбез має п'ять постійних членів — Велику Британію, КНР, росію, США, Францію — з правом вето в кожної; а також 10 запрошених членів на строк у два роки для кожного.Ради Безпеки ООН. У своїй промові Зеленський запросив усіх членів ООН приєднатися до другого Саміту миру та покласти край війні, натиснувши на росію дипломатичним шляхом.
Емоційний виступ українського лідера на засіданні Радбезу ООН наробив чимало галасу і потрапив на перші шпальти провідних західних медіа. Зокрема, президент укотре наголосив на неприпустимості порушення Статуту ООН постійним членом Радбезу — росією, — що порушує глобальну архітектуру безпеки.
Отже, український президент нагадав світові, що війна росії проти України не є «регіональним конфліктом», а стосується всіх держав світу. Крім того, Зеленський попередив про наміри росії атакувати атомні електростанції в Україні:
«Вони готуються атакувати наші атомні електростанції, три з них. Ми маємо цю інформацію і маємо докази цього. Якщо росія готова зайти так далеко, це означає, що нічого з того, що ви цінуєте, для москви не має значення».
Ми знаємо, що дехто у світі хоче говорити з путіним. Але що саме вони можуть від нього почути? Що він засмучений, бо ми реалізуємо своє право захищати наших людей?Володимир Зеленський, президент України
Представники інших країн також не скупилися на різкі слова на адресу росії. Міністерка іноземних справ Німеччини Анналена Бербок у своєму виступі нагадала про депортацію українських дітей росіянами. Урядовиця запевнила, що цивілізований світ ніколи не забуде цього злочину путіна, за який його розшукує Міжнародний кримінальний суд в Гаазі.
Міністр закордонних справ Польщі пішов ще далі, порівнявши викрадення росією українських дітей з тим, що робили нацисти в Польщі під час Другої світової війни, коли відправляли тисячі жінок, дітей і чоловіків до концтаборів лише тому, що вони не були німцями.
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі назвав росію «мафіозною державою з імперіалістичними намірами», яким немає місця у сучасному світі. Леммі запевнив, що жодному слову володимира путіна не можна довіряти, й нагадав світові про небезпеку російської дезінформації, яку кремль поширює «у себе вдома і за кордоном для того, щоб сіяти розбрат».
Джо Байден під час свого останнього президентського виступу на сесії ООН теж приділив нашій державі чимало уваги. Він наголосив: «Необхідно зберегти підтримку і допомогти Україні перемогти у війні».
Ми не можемо відвернутися. І ми не послабимо нашої підтримки України — аж доки Україна не здобуде справедливий і тривалий мир відповідно до Статуту ООН.Джо Байден, президент США
На підтвердження серйозності своїх слів після двосторонньої зустрічі з Володимиром Зеленським Джо Байден оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на суму 2,4 мільярда доларів. У цей пакет увійде, зокрема, батарея протиповітряної оборони Patriot — уже третя, яку Сполучені Штати нададуть ЗСУ.
Членство України в НАТО
Візит Зеленського до США вкотре продемонстрував, що відчутної втоми від України у світі немає. Є лише втома від російської агресії, якій треба покласти край. Українська дипломатія працює над тим, щоб саме наше бачення завершення війни взяло гору в конкуренції мирних ініціатив.
Так, наша позиція передбачає, що одного лише припинення вогню недостатньо, потрібні ще й дієві гарантії безпеки, які убезпечать Україну від поновлення російської агресії. Повноцінне членство України в НАТО — єдина модель безпеки, яка перевірена часом, адже росія ніколи не атакувала країни, що входять у Північноатлантичний альянс. Український президент не втомлювався повторювати це з першого дня свого візиту до Америки.
Підтримав президента Зеленського і Габріелюс Ландсбергіс, міністр закордонних справ Литви: в ефірі телеканалу CNN він заявив, що єдиний спосіб досягти стабільного миру й убезпечити Європу від нової війни — прийняти Україну в НАТО.
Ми сподіваємося, що Україна переможе в цій війні. Однак для того, щоб запобігти повторній російській агресії, потрібні гарантії безпеки. Єдині гарантії безпеки, які дійсно працюють в Європі, — це стаття 5 Статуту НАТО.Габріелюс Ландсбергіс, голова МЗС Литви
На думку журналіста й публіциста Віталія Портникова, саме вступ України до НАТО є єдиною реальною гарантією безпеки України в майбутньому, навіть якщо уявити, що упродовж наступних років російсько-українська війна завершиться. Утім, чинний президент Сполучених Штатів, повноваження якого вже добігають кінця, не може одноосібно прийняти Україну до НАТО. Таке рішення має бути спільним для всіх членів Альянсу.
Як правило, рішення про приєднання нової країни до Північноатлантичного альянсу ухвалюють на окремому зʼїзді. Для його остаточного оформлення проводять зустріч усіх керівників держав-членкинь НАТО, — зауважує Віталій Портников у розмові з hromadske.
Навіть якщо всі союзники погодяться прийняти Україну до Альянсу, цьому буде передувати тривала підготовча робота, результат якої спершу озвучать на саміті організації. Минулий такий зʼїзд відбувся лише кілька місяців тому, а наступний запланований на червень 2025 року.
По-перше, у Сполучених Штатах відбувається зміна влади й рішення про прийняття України до НАТО буде ухвалювати вже новий президент. По-друге, це рішення має бути спільним для всіх держав-членкинь НАТО. По-третє, вони його можуть затвердити лише на зустрічі всіх лідерів, навіть якщо уявити, що вони дійдуть згоди. Наразі я не бачу передумов говорити про перше, друге і третє.Віталій Портников, політичний оглядач
На думку дипломата Володимира Огризка, єдиною гарантією того, що росія відмовиться від агресивних планів стосовно України, є розпад самої російської федерації. У розмові з hromadske У 2007–2009 роках.ексміністр закордонних справ України та чинний керівник Центру дослідження росії зазначив, що лише перемога на полі бою дасть змогу розпочати рух у напрямку безпечнішого майбутнього для наступних поколінь українців.
«У мене є свій рецепт максимальної безпеки України назавжди. Цей рецепт включає розпад росії. Коли це станеться, безпека нашої країни буде гарантована, адже російський звір буде зламаний. Допоки цього немає, в нас є лише дві можливості убезпечити себе: вступити в НАТО та далі озброюватися до зубів, навіть ставши членом Альянсу», — сказав Володимир Огризко в коментарі hromadske.
Голова Офісу президента України Андрій Єрмак публічно підтвердив, що запрошення України до Альянсу є частиною плану перемоги, який Зеленський привіз до Америки. Також до цього плану входить можливість бити по території росії далекобійними ракетами західного виробництва.
За словами Курта Волкера, колишнього спеціального представника Аналог міністерства закордонних справ у Сполучених Штатах Америки.Державного департаменту США з питань України, Києву необхідно надати запрошення до НАТО, адже «сіра зона — це зелене світло для агресора».
Володимир Огризко погоджується з таким твердженням. Він вважає, що більшість лідерів країн Заходу розуміють небезпеку подальшого перебування України в сірій зоні, проте не мають сміливості «перейти власну червону лінію» і ухвалити політичне рішення запросити нашу країну до Північноатлантичного альянсу.
Як на мене, до 5 листопада, коли в Америці відбудуться президентські вибори, Джо Байден не робитиме різких кроків, щоб не підставити Камалу Гарріс під удар Дональда Трампа, який трактуватиме зближення України з НАТО як шлях до Третьої світової війни та ядерного конфлікту.Володимир Огризко, ексдипломат і керівник Центру дослідження росії
Віталій Портников у розмові з hromadske поділився думкою, що Україна вже не залишиться в сірій зоні, оскільки на Заході жодних проміжних варіантів уже не розглядають — серйозність протистояння з росією, мовляв, у високих кабінетах розуміють.
Трамп відкриває свої карти
У кулуарах штаб-квартири ООН у Нью-Йорку президент України провів низку двосторонніх зустрічей з лідерами країн Європи, Об’єднавча умовна назва країн Азії, Африки, Латинської Америки та Карибського басейну з низьким або середнім доходом населення та економікою на етапі індустріалізації.Глобального Півдня, Від англійського Great Seven або G7 — міжнародний клуб розвинених демократичних економік, у який входять Велика Британія, Німеччина, Франція, Італія, США, Канада та Японія, а також представники Європейського Союзу без права голосу.«Великої сімки», а також із керівниками міжнародних організацій, президентом Джо Байденом, віцепрезиденткою Камалою Гарріс, американськими конгресменами від Демократичної та Республіканської партій і губернатором штату Пенсільванія, де живе величезна українська діаспора.
Саме з Пенсільванії український лідер почав свій візит до США. Володимир Зеленський відвідав завод у Скрентоні, на якому виробляють артилерійські снаряди для Збройних сил України. Цей візит несподівано викликав хвилю роздратування серед прихильників Дональда Трампа в Республіканській партії.
Спікер Нижня палата Конгресу — американського двопалатного парламенту.Палати представників Майк Джонсон написав відкритого листа президенту Зеленському з вимогою звільнити Оксану Маркарову з посади посолки України в США. На думку Майка Джонсона, Маркарова свідомо організувала зустріч Зеленського з робітниками державного оборонного підприємства саме в Пенсільванії, яка вважається одним з ключових Англійською — Swing States. Штати, де жоден з кандидатів на виборах не має істотної переваги. На виборах 2024 року такими штатами вважають Неваду, Аризону, Міннесоту, Вісконсин, Мічиган, Пенсільванію, Джорджію, Північну Кароліну, Нью-Гемпшир і Мен.«хитких штатів», у яких вирішуватиметься доля президентських виборів.
Джонсон заявив, що під час візиту Зеленського на завод у Скрентоні його супроводжували лише представники Демократичної партії та близькі соратники Камали Гарріс, що можна розцінювати як частину передвиборчої агітації та фактичне втручання України у президентські вибори. Низка інших політиків-республіканців високого рангу підтримали Майка Джонсона і зажадали розпочати розслідування стосовно втручання України у вибори.
У відповідь на це речниця Резиденція глави США у Вашингтоні. Часто використовується на позначення перебування на посаді очільника Сполучених Штатів.Білого дому Карін Жан-П’єр заявила, що звинувачення Майка Джонсона абсолютно безпідставні, адже два місяці тому Володимир Зеленський вже брав участь у подібному заході у штаті Юта, де його, навпаки, супроводжували представники Республіканської партії. Тоді жодних вимог стосовно розслідування про втручання України у вибори не було.
Отже, Володимир Зеленський укотре став заручником напружених президентських перегонів у США, які саме виходять на фінішну пряму. Оскільки тема підтримки України має важливе місце в риториці обох кандидатів, будь-які контакти українця з демократами чи республіканцями можуть бути використані у виборчій кампанії.
До того ж випад Майка Джонсона був не єдиним скандалом, що супроводжував подорож лідера України до США. Зрештою, і сам Дональд Трамп розпочав свої нападки на Володимира Зеленського ще з перших днів візиту українського лідера до Америки.
Спочатку попередній президент Сполучених Штатів не говорив нічого такого, чого не озвучував раніше. Республіканець декілька разів назвав Зеленського «найкращим торговцем у світі», який буцімто завжди «повертається зі США з десятками мільярдів доларів американських платників податків».
Такі слова з вуст Трампа дехто міг би розцінити навіть як комплімент, однак надалі претензії на адресу Зеленського й України загалом ставали дедалі різкішими — лідер республіканців почав говорити те, чого ніколи раніше публічно не озвучував.
Наприклад, на мітингах зі своїми прихильниками Трамп дорікав Зеленському, що той вперто відмовляється від мирного врегулювання. Також кандидат у президенти звинуватив свого колишнього українського колегу в тому, що той бажає перемоги його суперниці — Камалі Гарріс.
Президент України в нашій країні, і він зводить маленькі наклепи на адресу вашого улюбленого президента — мене. Україна лежить в руїнах. Будівлі зруйновані, міста зникли. Їх уже немає, а ми продовжуємо віддавати мільярди доларів людині, яка відмовляється йти на угоду, — Зеленському.Дональд Трамп, кандидат у президенти США
Ба більше, 45-й очільник Сполучених Штатів наголосив, що будь-який мир, навіть на поганих для України умовах, кращий за війну. За словами Трампа, Україна вже змушена відправляти на війну «дітей та літніх людей», і знадобиться сотня років, аби подолати наслідки війни та відбудувати те, що вже зруйновано.
Дональд Трамп переконаний, що Україна повинна погодитися на будь-які умови, які дадуть змогу зупинити війну. Іншими словами, Трамп не бачить нічого поганого в капітуляції нашої країни та «вмиротворенні» агресора. Кандидат від республіканців ясно дав зрозуміти, що не має наміру допомагати Україні грошима і зброєю.
На думку Віталія Портникова, хоч недружні ремарки Трампа поки є лише частиною передвиборчої агітації, заяви Трампа і Гарріс вже дають можливість побачити контури їхньої політики щодо України. Якщо Камала Гарріс зосереджена на продовженні підтримки України, то Дональд Трамп має намір мінімізувати участь США у війні та прагне її завершення, навіть усупереч інтересам України.
У міру розпалу передвиборчої боротьби будуть лунати дедалі гостріші заяви, оскільки на темі України кандидати розходяться. Ми побачили це на дебатах. Трамп акцентує на цій відмінності, заявляючи, що Байден і Гарріс наражають США на небезпеку Третьої світової війни, а він прагне забезпечити мир.Віталій Портников, політичний оглядач
Трамп щиро вірить, що Україна не є суб’єктом перемовин, а є лише об’єктом, — додає Портников. Тому, на думку Трампа, щоб досягти «реального миру», треба вести перемовини між «реальними гравцями», якими, на його переконання, є Сполучені Штати та російська федерація.
Кандидат у президенти США від Республіканської партії може щиро думати, що якщо він домовиться з володимиром путіним, то ці домовленості можна буде нав’язати Україні, яка перетворилася на «економічний і воєнний протекторат Заходу». Утім, навіть якщо Трамп виграє президентські вибори, домовитися з путіним йому не вдасться. Тож це може призвести до ще більшої ескалації напруженості між США і росією, — застерігає Віталій Портников.
Власне, в останній день візиту Володимира Зеленського до США український лідер мав нагоду переконати Дональда Трампа під час двосторонньої зустрічі у Нью-Йорку. Такі перемовини є, очевидно, важливими й необхідними, проте розраховувати на їхній успіх і зміну позиції республіканця стосовно російсько-української війни навряд чи варто.
Вкрай важливим для України є те, що інша кандидатка в президенти — демократка Камала Гарріс — уже чітко продемонструвала розуміння, що подальша підтримка України відповідає національним інтересам США. На двосторонній зустрічі з Володимиром Зеленським у Вашингтоні вона запевнила українського лідера, що в разі перемоги на виборах вона докладе максимум зусиль для того, щоб Україна була здатна захистити себе від російської агресії.