«Мені байдуже, що буде з Україною». Кого обрав Трамп своїм кандидатом у віцепрезиденти

Дональд Трамп та Джеймс Девід Венс
Дональд Трамп та Джеймс Девід Венсhromadske

Президентські перегони у США поступово наближаються до фінішної прямої: Республіканська партія 15 липня офіційно висунула Дональда Трампа як свого кандидата на Національному з'їзді у штаті Вісконсин. Там 45-й очільник Сполучених Штатів оголосив ім’я кандидата у віцепрезиденти, з яким балотуватиметься на виборах.

У разі перемоги в листопаді правою рукою Трампа стане 39-річний сенатор від штату Огайо — Джеймс Девід Венс. Для нас він цікавий передусім своєю жорсткою позицією проти будь-якої допомоги Україні.

Чому Венс послідовно блокує в Конгресі підтримку у війні з росією, що він говорить про нашу країну та чому Дональд Трамп обрав саме його — дізнавайтеся у матеріалі hromadske.

Хто такий Джеймс Венс?

Джеймс Девід Венс — справжня зірка Республіканської партії. А саме фракції так званих трампістів, яка підтримує експрезидента геть в усьому. Молодий і харизматичний, він здобув загальнонаціональну популярність, виголошуючи популістичні гасла, що дублюють риторику Дональда Трампа.

А втім, Венс не завжди був палким консерватором і прихильником 45-го президента. Тривалий час у нього була репутація прогресивного поміркованого республіканця, який «зробив себе сам»: виходець із бідної дисфункційної сім’ї, морський піхотинець, юрист із блискучою освітою, успішний інвестор і навіть письменник.

Майбутній кандидат у віцепрезиденти виріс у бідній сім’ї шотландсько-ірландського походження. Його батьки розлучилися, коли він був ще малюком, а дитинство Джеймс провів у злиднях. До того ж мати хлопчика не приділяла його вихованню жодної уваги, а сама довго боролася з наркотичною залежністю.

Замолоду політик служив в еліті американської армії — морській піхоті. Як кореспондент підрозділу протягом шести місяців був на війні в Іраку. Вже після служби вирішив здобути вищу освіту. Навчаючись у коледжі в Огайо, був помічником місцевого сенатора.

Диплом правника отримав у престижній школі Єльського університету, після чого працював у команді вже загальнонаціонального сенатора Джона Корнина та як юрист у різних фірмах і організаціях. Однак найбільший професійний поступ Венс зробив після переїзду до Сан-Франциско, коли став венчурним інвестором.

А от чи не найменш очікувана деталь у його портреті — літературна кар’єра. Автобіографічна книжка Венса «Селюцька елегія» двічі очолювала список бестселерів New York Times. Прикметно, що критики видання додали її ще й в інший цікавий перелік — книг, які дозволяють зрозуміти причини перемоги Трампа на виборах 2016 року. 

Річ у тім, що у своїх мемуарах Джеймс Венс описує проблеми життя в регіоні, який в Америці називають «іржавим поясом». До 1970-х він вважався «індустрійним серцем» Сполучених Штатів, але з занепадом важкої промисловості різко збіднів. Саме в районах, які належать до «іржавого поясу» через глибоку кризу зайнятості, на кожних виборах точиться боротьба між республіканцями та демократами, яким не вдається стабільно втримувати голоси місцевих жителів.

А втім, коли Трамп брав участь у президентських перегонах 2016-го, Джеймс Венс рішуче виступав проти його кандидатури. Ба більше, Венс не змінив своєї антитрампівської позиції навіть після того, як одіозний мільярдер опинився в Білому домі. Венс послідовно критикував Трампа і після його програшу Джо Байдену на наступних виборах глави держави у 2020 році.

То як Венс став трампістом?

Усе змінилося, коли Джеймс Венс вирішив балотуватися до Сенату. Вочевидь, заради підтримки Республіканської партії політик кардинально змінив свою риторику щодо експрезидента. Замість гострого критика з 2021 року Венс став палким прихильником Трампа.

Такий розрахунок себе виправдав: на виборах до Конгресу у 2022 році Венс переміг і став сенатором від рідного Огайо. Відтоді він зробився одним з найвідданіших прихильників Дональда Трампа серед усіх конгресменів-республіканців.

Раніше Венс був доволі поміркованим у своїх політичних поглядах і навіть виступав як експерт на цілком центристському телеканалі CNN, який вважають вотчиною демократів. Уже на виборах до Сенату він радикально змінив свої орієнтири: тепер Венс запевняв, що його погляди сформував одіозний американський блогер Кертіс Ярвін, який критикує недоліки демократичного устрою та ліберальні цінності.

Крім цього Венс заявив, що поважає погляди скандального американського колумніста Роба Дреєра, який живе в Угорщині. Той неодноразово дозволяв собі гомофобні та расистські висловлювання, хоча після шквалів критики на свою адресу щоразу стверджував, що його «неправильно зрозуміли».

Зрештою, політик дедалі активніше поширював ідеї правих популістів. Потенційний віцепрезидент Сполучених Штатів зробив акцент на захисті інтересів американських робітників і послідовно відстоює важливість підтримки промисловості у США. Позиція політика іде в розріз із класичними програмними засадами Республіканської партії передусім у питаннях економіки — Джеймс Венс підтримує жорстку антимонопольну політику, підвищення мінімальної заробітної плати й посилення позицій профспілок.

У контексті зовнішньої політики Венс дотримується ізоляціоністських поглядів. А ще наголошує, що головною загрозою для Америки є Китай, а не росія. Натомість сенатор — твердий прихильник необхідності надавати підтримку Ізраїлю в його війні проти ХАМАСу в Секторі Гази.

Дональд Трамп обрав своїм кандидатом у віцепрезиденти Джеймса ВенсаAP Photo / Carolyn Kaster

Антиукраїнський віцепрезидент?

А втім, нас цікавить насамперед позиція Джеймса Венса щодо України та підтримки у війні з росією. На відміну від Дональда Трампа, його кандидат у віцепрезиденти ніколи не змінював позиції стосовно українського питання. Венс послідовно виступає проти будь-якої підтримки Києва і наполягає на тому, що допомога Україні є занадто дорогою для Вашингтона, тож не відповідає національним інтересам США.

За кілька днів до російського повномасштабного вторгнення Венс узагалі сказав, що доля України його не цікавить. Перед парламентськими виборами тоді ще кандидат у сенатори критикував президента-демократа Байдена за його «надмірну увагу» до війни в Україні.

Чесно кажучи, мені байдуже, яка доля чекає на Україну. Мені набридло, що Джо Байден зосереджується на безпеці кордонів іншої країни, до якої мені байдуже, тоді як кордон його власної країни перетворився на тотальну зону бойових дій.Джеймс Венс, 21 лютого 2022 року

Венс іноді дозволяє собі гострі висловлювання на адресу росії та володимира путіна, проте жодного разу за час свого перебування у Сенаті не зробив проукраїнської заяви. Хоч і стверджував, що не має симпатій до путіна, водночас звинувачуючи український уряд у «неконтрольованій корупції».

володимир путін — зла людина, але Україна — корумпована країна, керована олігархами. У 2022 році Україна є настільки ж близькою до демократії, як Афганістан у 2021 році, коли Байден передав його талібам.Джеймс Венс, 23 лютого 2022 року

Венс неодноразово зазначав, що російська агресія проти України нібито не загрожує національній безпеці США та лише відволікає від внутрішніх проблем країни — зокрема нелегальної міграції та незаконного обігу важких наркотиків.

Щобільше, сенатор виступає за якнайшвидші перемовини між Україною та росією на умовах кремля, наполягаючи на тому, що Україні «доведеться пожертвувати деякими своїми територіями» заради досягнення миру.

У лютому 2024-го на Мюнхенській безпековій конференції Венс проігнорував зустріч американських конгресменів від Республіканської та Демократичної партій з українським президентом Володимиром Зеленським і міністром закордонних справ Дмитром Кулебою. Тоді сенатор пояснив, що на таких заходах нібито «не можна почути нічого нового».

Окрім антиукраїнських заяв, Джеймс Венс шкодив і на ділі: він раз за разом блокував американську військову підтримку в Конгресі. Напередодні надважливого для нас голосування у квітні 2024 року Венс написав колонку для New York Times із критикою надання будь-якої допомоги Києву.

У тому тексті Венс пояснив, що виступає проти «продовження фінансування війни». Він розкритикував адміністрацію президента Байдена за відсутність продуманої стратегії щодо російської агресії. Сенатор має сумніви, що допомога Сполучених Штатів змінить ситуацію на полі бою, оскільки росія володіє більшими людськими й матеріальними ресурсами, ніж Україна.

Напередодні голосування Венс навіть виступив з довгою промовою перед конгресменами, закликаючи їх голосувати проти допомоги Україні. Щоправда, аргументи Венса не вплинули ані на позицію Сенату з більшістю в демократів, ані Палати представників з більшістю в республіканців. Тоді останні неочікувано вирішили все ж підтримати надання Україні 61 мільярда доларів на військову допомогу. 

Тепер кандидат у віцепрезиденти не в захваті від ідеї конфіскації заморожених російських активів. За словами Венса, будь-яке рішення, що легалізує конфіскацію російських активів за кордоном, «матиме важкі наслідки для західної фінансової системи та може перешкодити здатності президента США вести переговори про завершення російсько-українського конфлікту».

Звісно ж, Джеймс Венс виступає і проти вступу України до НАТО. За його словами, запрошення Києва приєднатися до Північноатлантичного альянсу є шляхом до прямого збройного протистояння США з рф.

Дональд Трамп обрав своїм кандидатом у віцепрезиденти Джеймса ВенсаAP Photo / Matt Rourke

То чому Трамп обрав саме Венса?

Обравши своїм кандидатом у віцепрезиденти Джеймса Венса, 79-річний Дональд Трамп зробив «ставку на молодість». Соціологічні опитування демонструють, що американський виборець невдоволений тим, що за керівництво державою змагаються дві літні людини. Тож «другий номер» може переконати скептиків довіритися команді Трампа, адже на підміні поруч завжди буде Венс, якому нині лише 39. Різниця в 40 років з Трампом і у 42 з Байденом справді колосальна — Венс навіть має шанси стати наймолодшим віцепрезидентом після далекого 1857-го.

А втім, тривалий час Венс узагалі не фігурував серед претендентів на пост віцепрезидента. Ще у квітні його не було серед кандидатів, яких розглядали на роль супутника Дональда Трампа. До речі, переважна більшість із них також не підтримували Україну. До цього списку входили три колишні суперники Трампа на республіканських праймеріз: Рон Десантіс —  губернатор штату Флорида; Тім Скотт — сенатор від Південної Кароліни; і підприємець Вівек Рамасвамі. Серед інших потенційних кандидатів на посаду фігурували Крісті Ноем — губернаторка Південної Дакоти; Байрон Дональдс — член Палати представників США; і колишня членкиня Палати представників Талсі Габбард.

Відтоді ситуація докорінно змінилася, і вже перед з'їздом Республіканської партії Трамп обирав собі партнера на вибори лише серед трьох претендентів-республіканців: Марко Рубіо — сенатора від Флориди; Дуга Бьоргама — губернатора Північної Дакоти; та, власне, Джеймса Венса. Як бачимо, жоден з них не фігурував у попередніх переліках.

На з’їзді Республіканської партії Дональд Трамп підкреслив, що високо цінує послідовну позицію Джеймса Венса стосовно захисту американських робітників.

Джей Ді зробив дуже успішну ділову кар'єру в галузі технологій та фінансів. Тепер, під час виборчої кампанії, він буде зосереджений на людях, за яких так блискуче боровся протягом своєї політичної кар’єри, — на американських робітниках і фермерах у Пенсільванії, Мічигані, Вісконсині, Огайо, Міннесоті та далеко за їхніми межами.Дональд Трамп, кандидат у президенти США

То як нам сприймати антиукраїнську позицію Венса? Зрозуміло, що для нас це нічого хорошого не віщує. Але погляди Венса на війну проти росії не відбивають ставлення до неї республіканського виборця. Центральними проблемами цьогорічної кампанії передусім є питання внутрішньої політики. Тому малоймовірно, що Трамп обирав кандидата у віцепрезиденти виключно через його антиукраїнськість. Хоч і не враховувати ці погляди у команді республіканця також не могли.

Твоя підтримка допомагає нам не зупинятися

Підтримати