Байден зустрівся із Сі Цзіньпіном. Лідер США засудив підтримку російського ВПК Китаєм
Президент США Джо Байден зустрівся у столиці Перу з лідером Китайської народної республіки Сі Цзіньпіном. Обидва лідери поговорили про двосторонні, регіональні та глобальні питання, включаючи сфери співпраці та розбіжностей.
Про це заявили у Білому домі.
Так, під час розмови обидва лідери домовилися про подальшу боротьбу із наркоторгівлею, протидію впливу штучного інтелекту, а також підтвердили необхідність збереження людського контролю над рішенням про застосування ядерної зброї.
Також вони обговорили безпекову ситуацію у світі. Під час розмови Байден засудив розгортання військ КНДР у росії, висловив стурбованість через підтримку Китаєм російського військово-промислового комплексу, а також наголосив, що політика США щодо Суть цієї політики полягає в офіційному визнанні тільки однієї китайської держави, попри існування двох країн, які проголосили себе Китаєм — власне материкового Китаю і Тайваню, де досі керує партія Гоміньдан, яка втекла на цей острів після поразки у війні з комуністами у ХХ ст.«одного Китаю» залишається незмінною.
Байден також висловив стурбованість несправедливою торговельною політикою Пекіна й підкреслив, що Вашингтон «продовжить вживати необхідних заходів для запобігання використанню передових американських технологій для підриву національної безпеки США або їхніх партнерів».
Позиція Китаю щодо війни в Україні
Від початку російського вторгнення в Україну Китай не хотів публічно засуджувати збройну агресію рф. У березні 2022-го міністр закордонних справ КНР Ван Ї назвав росію «найважливішим стратегічним партнером Пекіна».
Після накладення міжнародних санкцій на рф Пекін почав менш охоче надавати політичну й економічну підтримку москві. Однак це не завадило Китаю дипломатично покривати свого партнера та просувати в державних і закордонних ЗМІ наративи росії щодо її вторгнення в Україну.
У 2023-му Китай запропонував власний «мирний план». Лідер рф володимир путін заявив, що «багато положень висунутого Китаєм мирного плану співзвучні російським підходам» і «можуть бути взяті за основу для мирного врегулювання». Українська влада відповіла, що не з усіма пунктами погоджується, але відзначила тоді, що Китай принаймні почав говорити про Україну.
На запрошення КНР тодішній глава української дипломатії Дмитро Кулеба здійснив візит до Китаю. Однак відтоді позиції країн, схоже, не змінилися.
У вересні Китай оголосив про намір створити платформу «Друзі миру», в межах якої країни сприятимуть «політичному врегулюванню» війни в Україні.