Зброя на підході. Чи змінить хід війни нова допомога від США і коли чекати активних наступів
Після місяців очікувань Конгрес США таки дав «зелене світло» законопроєкту про допомогу Україні на понад 60 мільярдів доларів. Посадовці запевняють, що постачання зброї в Україну почнуться швидко. Також на підході снаряди за чеською ініціативою та перші винищувачі F-16.
Тим часом росія, за даними розвідки, готується до посиленого наступу на кількох напрямках уже наприкінці весни — на початку літа.
Чи зможе нова допомога змінити хід боїв на фронті та коли? Чи отримають українські військові перевагу і що цьому можуть протиставити росіяни? hromadske розбиралося разом з аналітиками.
Скільки загалом отримає Україна?
Увесь обсяг військової та невійськової допомоги Україні, схваленої Конгресом США, становить 60,84 мільярда доларів. Йдеться не про гроші як такі, а переважно про еквівалентну цим сумам допомогу — в озброєнні, боєприпасах тощо.
Спікер Майк Джонсон заявляв, що близько 80% цієї суми залишиться у Сполучених Штатах — 23 мільярди підуть на поповнення запасів армії США, а на решту американські компанії вироблять нову техніку для України.
Близько 27,1 мільярда доларів підуть власне на закупівлю озброєння. А 9,43 мільярда — на невійськову допомогу: більшу її частину нададуть українському уряду на кредитній основі.
Більше про те, на які пункти розподілять допомогу і чому Україна так довго чекала, ми писали в попередньому матеріалі.
Коли чекати на перші постачання?
Пані посол України в США Оксана Маркарова переконана, що після підписання документа Джо Байденом постачання зброї в Україну почнуться дуже швидко. За її словами, йдеться про дні або тижні. Маркарова додає, що Пентагон з українським Міноборони не переставав щодня працювати над пошуками зброї.
Старший науковий співробітник Центру європейського політичного аналізу в США Марк Войджер розповів в етері «Еспресо», що перший пакет допомоги Україні від США буде поставлено до Польщі менш ніж через тиждень. Серед озброєння, яке планують передати Україні, можуть бути й ракети Американські балістичні ракети, які виробляє компанія Lockheed Martin. З англійської: Army TACtical Missile System — Армійська тактична ракетна система.ATACMS великої дальності.
За його інформацією, американські військові готували й вантажили частини цього пакета допомоги, поки очікувалося голосування в Конгресі. Перші частини допомоги вже зібрані.
Войджер припустив, що цього довгострокового пакета вистачить щонайменше на рік. Проте це не єдиний пакет — будуть й інші.
Наскільки швидко це стане відчутно на фронті?
Оперативні потреби (ракети до ППО, снаряди, певне інше озброєння, забезпечення, амуніція тощо) можуть доставити протягом найближчих кількох тижнів, вважає керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
«Тобто до початку інтенсифікації бойових дій, оцього наступу російського, який очікується на кінець травня — початок червня, реально забезпечити оперативні потреби України й дещо зміцнити лінію оборони. Такий потенціал дійсно існує завдяки цьому пакету», — підкреслив Мусієнко.
Експерт також сподівається, що протягом кількох найближчих місяців партнери передадуть ті шість систем Patriot, про які говорили під час засідання Україна — НАТО.
«Рятівне коло» для України
Дослідник вашингтонського Центру аналізу європейської політики Федеріко Борсарі називає ухвалену Конгресом допомогу «рятівним колом для України». У коментарі Telegraf аналітик зазначив, що цей пакет дасть Україні більше засобів і ресурсів для стабілізації фронту, значного виснаження російських військ і зниження їхніх наступальних можливостей.
Президент Володимир Зеленський раніше повідомляв, що на тлі затримання американської допомоги співвідношення можливостей України та росії в артилерії становило 1 до 10, а в літаках — 1 до 30. Окупанти використовують 300 літаків тільки на території України.
Тому Зеленський вважає, що допомога від США дасть Україні шанс перехопити ініціативу на фронті, а відповідно — і шанс на перемогу.
росіяни готують «охоплюючий удар»
Керівник Центру військово-правових досліджень Мусієнко відзначив, що окупанти готують «охоплюючий удар» на Харків. Аналітик вважає, що окупанти не йтимуть на сам обласний центр, а намагатимуться обійти клином і брати під контроль основні логістичні шляхи, аби відтягувати українські сили.
«Тобто [ворог намагатиметься] розтягти нашу лінію оборони. Вдарити не тільки там, де зараз Авдіївський напрямок, Часів Яр, Лиман. А ще й спробувати [наступити] на Харків, на Вугледар», — резюмував Мусієнко.
За його словами, українське командування про це знає і готується, але тепер дуже потрібна зброя. Мусієнко пояснив, що буде серйозна контрбатарейна робота: росія досі у значній кількості використовує артилерію, хоч і застарілих зразків. І цьому потрібно протидіяти.
Мусієнко вважає, що українська артилерія після допомоги США зможуть призупиняти активність ворога. А далекобійними ракетами ATACMS українські бійці зможуть бити по об’єктах росіян, логістиці, скупченнях сил та техніки, щоб збивати наступальний темп росіян.
«Усе збігається на травень-червень»
Мусієнко звернув увагу, що «у якийсь спосіб» усе збільшення постачань збігається на кінець травня — початок червня: і нова допомога від США, і чеські снаряди, і перші F-16, і, можливо, навіть ATACMS.
«Саме той момент, коли росія іде в наступ. Тобто це класична пастка для росії. Зрозуміло, вони це вже не відіграють. Зрозуміло, що агресор не зможе цю ситуацію відкотити назад і не відмовиться від своїх планів», — переконаний Мусієнко.
На думку аналітика, лідер рф володимир путін намагатиметься прориватися, не зважаючи на втрати, а просто намагаючись придушити кількістю.
«[Допомога] підходить, і росія саме в цей момент наступає. Класична пастка. І мишоловка закривається. Увесь цей план і сценарій реально простежується», — підкреслив він.
Мусієнко зазначив, що рф теж за цим спостерігає та аналізує, але «відкочувати назад ніхто нічого не буде». За його словами, плани росії вже розроблені, а інших немає. Тому окупанти не будуть коригувати свої наміри щодо наступу на сході, на Харків та Вугледар, вважає аналітик.
Чи буде контрнаступ з боку України?
На думку Мусієнка, після зупинення російського наступу українські сили «в теорії» матимуть можливість давати зустрічні бої, у певних місцях перейти в тактичні дії. Але є сумніви щодо можливості великого контрнаступу з боку України.
«Усе ж таки нам цих сил і цієї допомоги може вистачити на потужне відбиття цього наступу, який здійснюватиме росія, але є сумніви, що цього вистачить для переходу в наш контрнаступ», — зазначив він.
Усе залежить від того, «наскільки наших партнерів вистачить» і як вдасться домовлятися щодо подальшої допомоги Україні, підкреслив аналітик.
«Сил може вистачити на один-два напрямки з виключно концентрацією якомусь [одному] напрямку і протисненням оборони ворога, із використанням і відволікаючих маневрів. Але тільки через концентрацію сил, щоб була змога десь просунутися. Інакше буде складно», — вважає Мусієнко.
Західні експерти здебільшого не очікують, що Україна змінить бойову позицію у 2024 році. Фінансування від США, ймовірно, допоможе лише стабілізувати українську позицію на цей рік і розпочати підготовку до операцій у 2025 році, — вважає Метью Севілл із Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень Великої Британії.
Водночас колишній командувач армії США в Європі Бен Годжес каже, що 2024 рік, ймовірно, буде «роком промислової конкуренції», коли Україна та росія намагатимуться накопичити ресурси, щоб наступного року завдати вирішального удару.