Треба більше Patriot. Хто та коли може дати Україні додаткові системи ППО
У 2024 році росіянам вдається методично знищувати критичну цивільну інфраструктуру України, використовуючи прогалини в мережі протиповітряної оборони. Аби убезпечитися від таких комбінованих атак, влада закликає західних партнерів передати більше американських систем протиповітряної оборони Patriot.
Чому ми потребуємо саме цих систем? Хто їх може нам надати та на яких умовах? Якщо їх так складно отримати, чи не було б доцільно шукати альтернативи? Відповіді — у матеріалі hromadske.
На що здатні системи Patriot?
Наприкінці 2022 року про рішення передати Україні першу Підрозділ, що складається з декількох пускових установок, центру керування тощо. Батарея структурно відповідає загальновійськовій роті.батарею MIM-104 Patriot оголосили Сполучені Штати. У січні 2023-го до них долучилися Німеччина та Нідерланди. А вже в Україні ці системи опинилися рік тому — у квітні перший зенітно-ракетний комплекс прибув з Німеччини.
Підрахувати, скільки саме систем Patriot відтоді стало на захист українського неба, — непросто, адже не всі партнери підтвердили фактичну передачу систем або ж обсяг такої допомоги. У січні 2023-го президент Зеленський оголошував, що Україні гарантували три такі батареї. А вже у квітні 2024-го Міністерство оборони Німеччини повідомило, що «негайно» передасть ЗСУ додаткову батарею. Отже, можемо припустити, що Україна має чотири батареї Patriot.
Одна батарея Patriot складається з кількох основних елементів:
- радіолокаційної станції AN/MPQ-53 або AN/MPQ-65 (модернізована версія радара, що виявляє повітряні цілі в радіусі 150 кілометрів);
- від 4 до 8 пускових установок;
- командного пункту;
- автономних генераторів електроенергії;
- установки з потужною комунікаційною антеною, що забезпечує швидкий обмін інформацією між усіма елементами системи;
- зенітних керованих ракет класу «земля — повітря» PAC-2 та PAC-3 (модернізована версія ракети).
Зауважимо, що склад цих батарей може варіюватися, тож вповні оцінити їхню потужність нам не вдасться. Залежно від комплектації, вартість однієї батареї Patriot коливається від 1 до 2,5 мільярда доларів США. Дорогим задоволенням є і самі ракети до цієї системи ППО. Наприклад, одна ракета PAC-3, що здатна збивати літаки та ракети на висоті 24 кілометри в радіусі щонайменше 80 кілометрів, коштує близько чотирьох мільйонів доларів.
Системи Patriot виробляє американська компанія Raytheon Technologies. А от ракети — Lockheed Martin, теж американська. Розробку Patriot розпочали в далекому 1976-му. Перша система надійшла на озброєння армії США у 1981 році.
Відтоді Patriot пройшов кілька етапів модернізації, ставши найбільш ефективною системою протиповітряної оборони у світі. Окрім ворожих літаків, система Patriot здатна знищувати практично всі типи ракет — це одна з небагатьох систем протиповітряної оборони у світі, що може ефективно збивати як крилаті, так і балістичні ракети.
Бойове хрещення системи Patriot пройшли під час Війна після нападу Іраку на Кувейт, на захист якого стала міжнародна коаліція з 35 держав, ключову роль у якій відігравали США.війни в Перській затоці у 1991 році. Після цього системи Patriot успішно застосовували США проти крилатих і балістичних ракет під час військової операції в Іраку у 2003 році; Саудівська Аравія й Об’єднані Арабські Емірати — проти ракетних атак хуситів у Ємені; а також Ізраїль та Йорданія — зокрема, проти іранських ракет під час наймасованішої повітряної атаки в історії людства у квітні цього року.
Однак найбільшої слави Patriot зажили саме під час теперішньої фази російської агресії в Україні. Американські комплекси успішно протидіяли ракетам будь-яких типів та модифікацій. У травні 2023-го за допомогою системи Patriot Україна вперше збила гордість російської оборонної промисловості — балістичну ракету Х-47М2 «Кинджал». Це одна з новітніх розробок, яка надійшла у збройні сили рф лише влітку 2021 року.
Міністр оборони росії сергій шойгу неодноразово заявляв, що аналогів цієї ракети у світі немає. А в грудні 2022-го начальник Генерального штабу збройних сил росії валерій герасимов заявив, що «кинджали» — «невразливі для систем протиповітряної оборони в Україні». Попри такі заяви росіян, щонайменше 25 ракет «Кинджал» знищила українська ППО саме після отримання зенітно-ракетних комплексів Patriot.
Також нещодавно Україні вдалося знищити кілька гіперзвукових крилатих ракет 3М22 «Циркон», якими росія пишається чи не найбільше. Їх армія агресора прийняла на озброєння вже після повномасштабного вторгнення в Україну — у січні 2023 року. А вже 7 лютого 2024-го протиповітряна оборона України вперше збила «циркон» в небі над Києвом — на швидкості 2500 кілометрів за годину. Хоч і досі достеменно невідомо, які засоби ураження використали для протидії «цирконам» у лютому та березні цього року, однак без участі системи Patriot тут навряд обійшлося.
Також ймовірно, що саме на рахунку Patriot знищення 13 російських літаків протягом лютого цього року. Включно з флагманом ворожого повітряного флоту — літаком дальнього радіолокаційного виявлення А-50У. Вартість одного такого борту становить близько 350 мільйонів доларів. Цих украй важливих для агресора машин «залишилися одиниці», — кажуть в українській розвідці. Ці повітряні командні пункти росія використовує, зокрема, для наведення ракетних ударів зі стратегічної авіації.
Водночас зенітно-ракетні комплекси Patriot — практично невразливі для російських ракет. За рік експлуатації Збройними силами України російські військові, ймовірно, лише цієї весни вперше вразили Patriot. За повідомленням американського видання Forbes, російський безпілотник виявив український конвой зі щонайменше двох пускових установок біля Покровська на Донеччині 9 березня. Після цього війська рф начебто завдали удару ракетою «Іскандер» та знищили обидві установки. Зазначимо, що аналітики з американського The Institute for the Study of War — американська незалежна дослідницька група, створена у 2007 році. Займається аналізом даних з відкритих джерел.Інституту вивчення війни наразі не знайшли доказів цього, а український уряд відмовився від будь-яких коментарів на цю тему.
То хто може передати Україні Patriot?
Згідно з даними американської компанії Raytheon Technologies, Сполучені Штати Америки поставили понад 240 систем Patriot до 19 країн світу. Окрім України, такі зенітно-ракетні комплекси є на озброєнні армій таких країн:
- США мають близько 1000 пускових установок (від 125 до 250 батарей), 500 з яких в активному вжитку збройних сил, а 500 — у резерві;
- ОАЕ — 12 батарей;
- Німеччина — 88 пускових установок (близько 11 батарей);
- Катар — 11 батарей;
- Кувейт — 30–40 пускових установок (близько 10 батарей);
- Південна Корея — 8 батарей;
- Саудівська Аравія — понад 36 пускових установок (близько 9 батарей);
- Японія — 28 пускових установок (близько 7 батарей);
- Тайвань — 7 батарей;
- Іспанія — 28 пускових установок (близько 7 батарей);
- Греція — 6 батарей;
- Туреччина — 5 батарей;
- Йорданія — 4 батареї;
- Нідерланди — 4 батареї;
- Швейцарія — 18 пускових установок (близько 3 батарей);
- Швеція — 12 пускових установок (близько 3 батарей);
- Румунія — 4 батареї;
- Ізраїль — 3 батареї;
- Польща — 2 батареї по 8 пускових установок у кожній.
Наразі український уряд веде перемовини одразу з кількома країнами про передачу Україні щонайменше двох батарей Patriot. Про це 12 квітня заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. А загалом, за словами Кулеби, Україна намагається якомога швидше знайти в партнерів 7 батарей Patriot. Це допоможе захистити найбільші українські міста від дедалі складніших російських атак.
Глава МЗС також вказав, що його команда виявила понад 100 «вільних» систем Patriot. Зокрема, деякі сусідні країни мають більш ніж одну батарею, яка охороняє порт або аеродром. Так, Київ визначив чотири країни в Європі та Азії, які мають системи Patriot і можуть негайно передати їх Україні. Голова української дипломатії повідомив, що навіть запропонував деяким країнам позичити Patriot, пообіцявши повернути батареї, щойно їх потребуватимуть назад.
Я відчуваю, що б'юся головою об стіну — хоча я дипломат, а це означає, що я повинен розбирати стіну по цеглинці. Але оскільки ця дипломатія не працює, мені хочеться битися об стіну. Я просто не розумію, чому цього не відбувається.Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ
За кілька днів до гучних заяв свого українського колеги Жозеп Боррель — високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки — закликав ЄС виконати свої «моральні та політичні зобов'язання» перед Україною і надати їй більше засобів протиповітряної оборони. Дипломат додав, що «найкращий» спосіб витратити менше на відбудову в Україні — зараз витратити більше на те, щоб уникнути руйнувань.
Я звернуся з таким закликом до міністрів закордонних справ і оборони ЄС — збільшити можливості протиповітряної оборони, щоб Україна могла зупинити російські ракети, які знищують цивільну інфраструктуру.Жозеп Боррель, представник ЄС з закордонних справ і безпеки
Тим часом Володимир Зеленський поділився підрахунком, що для повного закриття неба над Україною необхідно щонайменше 25 батарей Patriot або еквівалентних їм систем ППО.
Дипломатичні зусилля, вочевидь, зрушили питання Patriot з мертвої точки. Цього місяця уряд Німеччини запросив партнерів та треті країни долучитися до ініціативи зі зміцнення протиповітряної оборони України. З цією метою очільниця німецького МЗС Анналена Бербок та міністр оборони Борис Пісторіус звернулися до партнерів у НАТО та Європейському Союзі, а також до «третіх країн». Про які саме «треті країни» може йтися — в німецькому уряді не уточнили.
Проте генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг запевнив, що країни Альянсу зобов'язалися надати Україні більше систем протиповітряної оборони. Німецький канцлер Олаф Шольц наголосив, що Берлін уже працює над тим, щоб знайти серед країн НАТО шість систем протиповітряної оборони Patriot — на додаток до ще однієї, обіцяної Німеччиною. Канцлер закликав інші країни-члени НАТО наслідувати приклад Німеччини та допомогти Україні захистити себе від численних російських атак.
Підтримав свого колегу й прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте — він завірив, що Нідерланди готові закупити системи ППО Patriot в інших країнах.
Ми знаємо, що багато країн мають великі запаси систем Patriot. Можливо, вони не бажають постачати їх Україні напряму, тож ми можемо купити ці системи та доставити їх в Україну — у нас є гроші. Це дуже важливо.Марк Рютте, прем'єр-міністр Нідерландів
Що ж до країн ЄС, то лідерами за кількістю систем Patriot є Німеччина, Іспанія та Греція. Німці вже передали Україні дві батареї, а от іспанці та греки досі вагаються.
Попри тиск з боку лідерів ЄС, минулого тижня голова грецького уряду Кіріакос Міцотакіс відповів, що його країна не зможе передати Києву свої системи Patriot: «Греція не збирається відправляти Patriot в Україну. Нас запитали, і ми пояснили, чому ми не можемо цього зробити».
Прем’єр-міністр Греції пояснив, що системи ППО є критично важливими для грецького «потенціалу стримування». Оборона справді лишається чутливим питанням для Афін — з огляду на напруженість у відносинах з Туреччиною. Тим паче для консервативного уряду, який нині перебуває при владі у Греції.
Натомість український Кабмін нині веде перемовини з США про початок спільного виробництва зенітно-ракетних комплексів Patriot — вже на території України. Про це минулого тижня заявила пані посол України в США Оксана Маркарова.
Під час візитів президента України до Сполучених Штатів у вересні та грудні минулого року питання спільного американсько-українського виробництва систем Patriot обговорювали «досить предметно», — зазначила українська дипломатка. Маркарова додала, що український уряд просить США про передачу готових систем Patriot уже зараз, адже виробництво однієї батареї займає близько 24 місяців.
А поки росія не має наміру припиняти повітряні удари по Україні. Навпаки, країна-агресорка лише посилює свої атаки, щоб повністю знищити критичну цивільну інфраструктуру, завдаючи Україні мільярдних збитків. Від того, скільки комплексів Patriot союзники врешті-решт нададуть Україні, залежатиме, скільки десятиліть важкої праці доведеться витратити українцям, щоб відновити те, що росія може зруйнувати за декілька років війни.