«Данія показала приклад»: Боррель підтримав ідею закупівлі зброї в українського ОПК

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що країни Європейського Союзу розглядатимуть можливість закупівлі озброєння для ЗСУ в українського оборонно-промислового комплексу.

Про це він заявив під час виступу на Форумі оборонної промисловості ЄС — Україна.

«Данія показала приклад, почавши шлях прямого інвестування в український ОПК. Це шлях. Закупівля обладнання в українських компаній або європейських та українських спільних підприємств, створених в Україні, є варіантом, який ми вивчатимемо разом з державами-членами», — зауважив він.

Боррель вважає, що якщо військова техніка, яка потрібна Україні, може швидко вироблятися українським ОПК, то її слід закуповувати саме там. Він додав: «Допоможімо їм виробляти вдома. І даймо фінансову можливість закупити цю продукцію». 

Дипломат переконаний, що Захід повинен бути «більш креативним» у пошуку нових шляхів надання військової допомоги Україні. 

На Форумі представлені понад 140 компаній із 25 різних країн, Боррель закликав їх «скористатися можливістю», зокрема посилити промислові потужності України для спроможності вести війну.

Нагадаємо, Данія заклала в одному з пакетів допомоги Україні 28,5 млн доларів на закупівлю озброєння та військової техніки для ЗСУ в українських виробників.

Можливості українського ОПК

Наразі в Україні працюють 500 підприємств оборонно-промислового комплексу. Серед них чимало приватних компаній, а не лише державні. ОПК виробляє вітчизняні снаряди, гармати, міномети, бронетехніку, протитанкові комплекси, системи РЕБ, морські дрони та багато іншого.

Міністр стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін заявляв, що українська «оборонка» «вже настільки розігналась», що український бюджет не може завантажити виробників замовленнями на повну.

Так, спроможність українського ОПК становить близько 20 млрд доларів. Водночас Україна має лише 6 млрд доларів на закупівлю озброєння.

«Грубо кажучи, у нас працює лише третина усіх станків, які наявні в країні, бо грошей не вистачає, щоб забезпечити замовленнями решту. Оптимальний вихід із цієї ситуації — переконати партнерів, що готові купувати зброю для України, робити це тут», — сказав Камишін.