Продовження воєнного стану та нова підозра Коломойському: головні новини 8 травня

Парламент укотре продовжив воєнний стан та мобілізацію; через масовану атаку росії обмежували енергопостачання бізнесу та промисловості; Ігорю Коломойському оголосили підозру в організації замовного вбивства. Зібрали головні новини за 8 травня 2024 року.

Нічна атака по Україні

Уночі 8 травня росіяни випустили понад 50 ракет і 20 «шахедів» по енергетичній інфраструктурі у Львівській, Вінницькій, Полтавській, Кіровоградській, Запорізькій, Івано-Франківській областях. З кінця березня це вже п’ятий масований удар по об'єктах енергетики.

В «Укренерго» повідомили про пошкодження на об’єктах генерації. Зокрема, війська росії атакували три теплоелектростанції компанії ДТЕК. У Київській області постраждали дві людини. На Кіровоградщині пошкоджено обʼєкт критичної інфраструктури: травм зазнала 8-річна дитина.

Енергетики попереджали, що через масовану атаку можуть запровадити відключення електроенергії по всій Україні ввечері 8 травня. Проте обмеження поки торкнулися лише бізнесу та промисловості.

Нова підозра Коломойському

Бізнесмен Ігор Коломойський отримав нову підозру: йому закидають організацію замовного вбивства. За даними слідства, Коломойський ще у 2003 році замовив убивство директора однієї з юридичних компаній, щоб помститися йому за відмову співпрацювати в незаконній оборудці.

За замах на умисне вбивство, вчинений на замовлення за попередньою змовою групою осіб, Коломойському загрожує до 15 років за ґратами або довічне ув’язнення. Наразі в чотирьох регіонах проводять 23 обшуки в межах цього провадження для збору додаткових доказів.

Ігор Коломойський у залі судуІрина Сітнікова / hromadske

Продовження воєнного стану та мобілізації

Верховна Рада підтримала законопроєкти про продовження воєнного стану та загальної мобілізації на 90 днів, тобто до 11 серпня.

Це стало вже 11-м продовженням воєнного стану та мобілізації від початку повномасштабного вторгнення у 2022 році.

Користь від заморожених активів рф

Посли країн Європейського Союзу погодили принципові заходи щодо використання надприбутків від заморожених російських активів. Зокрема, кошти забезпечать озброєння України.

Як пише Euractiv, ЄС зможе використовувати надприбутки від знерухомлених російських активів сумою до 3 мільярдів євро на рік здебільшого для фінансування спільної закупівлі зброї для України.

Увʼязненим дозволили мобілізуватися до ЗСУ

Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт, який дає дозвіл деяким категоріям увʼязнених мобілізуватися до лав Збройних сил України. 

Зазначається, що не будуть мобілізовані люди, засуджені за умисне вбивство, зґвалтування, сексуальне насильство та злочини проти основ національної безпеки. Також корупціонерам не дозволять замінити покарання на можливість воювати.

Перипетії мобілізації

Верховний Суд постановив, що право громадян України сповідувати свою релігію може бути обмежене в аспекті військової служби, тобто під час проведення мобілізації.

Тим часом Комітет Верховної Ради розглядає дві моделі економічного бронювання від мобілізації. Одна з них базуватиметься на мінімальній зарплаті, а інша — на квотах від тієї індустрії, у якій працює людина.

Викриття «зернового барона»

Журналісти-розслідувачі hromadske розповіли, як керівникові Одеської ОВА Олегу Кіперу вдалося взяти під особистий контроль майже весь аграрний експорт України.

Так, у серпні 2023 року голова Одеської ОВА Олег Кіпер видав наказ про посилення митного контролю в регіоні — він вводив особливі правила для вивезення сільськогосподарської продукції на експорт з Одещини. По суті, на території регіону було введено окремі митні правила — не такі, як на всій іншій території України.

Паралельно з цим, у 2022 та 2023 роках, дружина Олега Кіпера стала власницею двох квартир у Києві та чотирьох об’єктів нерухомості в Буковелі.

Більше читайте в нашому розслідуванні «Зерновий барон: як один чиновник взяв під ручний контроль 85% агроекспорту України».

Голова Одеської ОВА Олег КіперОлег Кіпер / Facebook

Інші важливі новини

  • Журналістів знову допустили до Верховної Ради.
  • Валерію Залужному та Ліні Костенко надали звання почесних громадян Києва.
  • У Києві проспект Правди перейменували на честь Європейського Союзу.
  • Угорщина проти створення фонду НАТО на €100 млрд для України, бо це «божевільна місія».
  • Смерть чоловіка в ТЦК на Дніпропетровщині: прокуратура порушила справу про перевищення повноважень.
  • Вбивство юнака у фунікулері в Києві: підозрюваному працівнику УДО загрожує довічне ув’язнення.