Країни НАТО досі не передали всю ППО та іншу допомогу, обіцяну на липневому саміті — Зеленський

Рішення липневого саміту НАТО у Вашингтоні щодо протиповітряної оборони та іншого постачання для фронту станом на кінець листопада досі не реалізовані повністю. 

Про це повідомив президент Володимир Зеленський після телефонної розмови з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. 

Глава держави наголосив, що країна очікує на виконання цих зобовʼязань, бо це «значно впливає на мотивацію, на моральний стан наших людей».

«Нещодавній дозвіл щодо далекобійних ударів по військових обʼєктах у росії допоміг. Але тиск на росію треба підтримувати й збільшувати на різних рівнях», — додав він. 

Зеленський обговорив з Рютте наявні можливості реагування на застосування рф нової балістичної ракети — йдеться про посилення ППО. За словами президента, він назвав конкретні системи ППО, які потрібні та можуть спрацювати. Вони є в партнерів.

Політики також говорили про контакти зі США та іншими партнерами, про скоординовану роботу для виконання раніше затверджених домовленостей і заради потрібного додаткового посилення — як військового, так і політичного. Зокрема, для запрошення України в НАТО.

Як минув саміт НАТО для України?

З 9 до 11 липня тривав саміт НАТО у Вашингтоні. Як зазначав тодішній генсекретар НАТО Єнс Столтенберг, на саміті було три ключові теми: стримування й оборона, підтримка України та глобальне партнерство.

Україна не почула запрошення до Альянсу, а втім, країни НАТО заявили, що вона перебуває на «незворотному шляху» до членства. Там підкреслили, що «майбутнє України — в НАТО».

Країни НАТО зобовʼязалися надавати довгострокову безпекову допомогу Україні. Зокрема, члени Альянсу мають зробити пропорційні внески для фінансування України на 40 мільярдів євро у 2025 році.

Під час саміту президент США Джо Байден анонсував передачу Україні від партнерів додаткових систем протиповітряної оборони, зокрема NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM та IRIS T-SLS, а також зенітних установок Gepard.

Окрім того, Альянс ухвалив рішення про заснування структури з координації безпекової допомоги та підготовки для України (NSATU), а також підтримав створення Спільного центру аналізу, підготовки та навчання Україна — НАТО (JATEC).

Серед іншого країни-члени НАТО привітали рішення генерального секретаря призначити старшого представника Альянсу в Україні.