Китай постачає зброю росіянам. Докази невдовзі зможемо показати партнерам — Зеленський
Президент України Володимир Зеленський стверджує, що українські спецслужби дістали докази співпраці Китаю та росії в постачанні зброї.
Про це він сказав під час брифінгу для журналістів.
За його словами, під китайською зброєю в росії він має на увазі порох та артилерію. Крім того, Китай нібито допомагає виготовляти зброю в самій рф.
Цього, каже Зеленський, «не хотілося б бачити», адже китайський лідер Сі Цзіньпін, мовляв, давав йому слово, що не продаватиме й не постачатиме зброю в росію.
Він наголосив, що йдеться не про контрабанду або купівлю китайської зброї на чорних ринках через посередників, а саме про співробітництво Китаю для зміцнення російської обороноздатності.
Документи з доказами такої співпраці Україна буде готова передати партнерам уже наступного тижня.
Нагадаємо, нещодавно в український полон потрапили двоє громадян Китаю, які воювали у складі російської армії в Донецькій області. Полонені запевняли, що не мають зв'язку з урядом Китаю і що підписали контракт із російською армією з власного бажання.
Зеленський казав, що загалом проти України у складі російсько-окупаційних військ воюють щонайменше кілька сотень громадян Китаю.
Позиція Китаю щодо війни в Україні
Від початку російського вторгнення в Україну Китай не хотів публічно засуджувати збройну агресію рф. У березні 2022-го міністр закордонних справ КНР Ван Ї назвав росію «найважливішим стратегічним партнером Пекіна».
Після накладення міжнародних санкцій на рф Пекін почав менш охоче надавати політичну й економічну підтримку москві. Однак це не завадило Китаю дипломатично покривати свого партнера та просувати в державних і закордонних ЗМІ наративи росії щодо її вторгнення в Україну.
У 2023-му Китай запропонував власний «мирний план». Лідер рф володимир путін заявив, що «багато положень висунутого Китаєм мирного плану співзвучні російським підходам» і «можуть бути взяті за основу для мирного врегулювання». Українська влада відповіла, що не з усіма пунктами погоджується, але відзначила тоді, що Китай принаймні почав говорити про Україну.
На запрошення КНР тодішній глава української дипломатії Дмитро Кулеба здійснив візит до Китаю. Однак з того часу позиції країн, схоже, не змінилися.
У вересні 2024-го Китай оголосив про створення платформи «Друзі миру», у межах якої країни сприятимуть «політичному врегулюванню» війни в Україні.