Перебіжчиця з КНДР вперше подасть до суду на Кім Чен Ина за знущання

Ілюстративне фото. Трансляція етеру про те, як лідер Північної Кореї Кім Чен Ин відвідує тренувальну базу сил спеціального призначення Корейської народної армії
Ілюстративне фото. Трансляція етеру про те, як лідер Північної Кореї Кім Чен Ин відвідує тренувальну базу сил спеціального призначення Корейської народної арміїKim Jae-Hwan / SOPA Images / LightRocket via Getty Images

Північнокорейська перебіжчиця подає цивільні та кримінальні звинувачення проти лідера КНДР Кім Чен Ина за порушеннями, з якими вона зіткнулася, коли її утримували в країні.

Про це пише BBC.

Чхве Мін Гьон втекла з Північної Кореї до Китаю в 1997 році, але її насильно репатріювали у 2008 році. Вона розповіла, що після повернення зазнала сексуально насильства та катувань. 

11 червня вона подасть позов у ​​Сеулі, що стане першим випадком, коли північнокорейський перебіжчик вживатиме заходів проти режиму, розповіла правозахисна група Центр баз даних з прав людини Північної Кореї, яка допомагає Чхве.

Раніше південнокорейські суди виносили вироки проти Північної Кореї за аналогічними позовами, однак від південних корейців. Ці судові рішення здебільшого символічні та ігноруються Пхеньяном.

У справі фігурують Кім Чен Ин та чотири інші посадовці Пхеньяна. Правозахисники заявляють, що також планують передати справу Чхве до Організації Об'єднаних Націй та Міжнародного кримінального суду.

«Я щиро бажаю, щоб цей маленький крок став наріжним каменем для відновлення свободи та людської гідності, щоб більше жоден невинний північнокореєць не страждав від цього жорстокого режиму», — сказала перебіжчиця.

Жінка зауважила, що, як постраждала від тортур і та, хто вижила після північнокорейського режиму, «несе глибоку відповідальність за притягнення династії Кім до відповідальності за злочини проти людяності».

Чхве Мін Гьон знову втекла з КНДР у 2012 році та оселилася в Південній Кореї. Вона сказала, що в неї досі залишається психологічна травма від пережитого, на тлі чого вона вживає ліки. 

Роками міжнародні правозахисні групи документували ймовірні порушення прав людини Північною Кореєю, починаючи від жорстокого поводження з політв'язнями й закінчуючи систематичною дискримінацією за гендерною та класовою ознакою.

У Центрі баз даних з прав людини Північної Кореї розповіли BBC, що ці позови є важливими, оскільки кримінальні звинувачення розглядаються «паралельно» із цивільними справами.

Попередні судові справи проти КНДР обмежувалися цивільними провадженнями. Зокрема, сеульський суд у межах кількох справ зобов’язував Пхеньян виплатити компенсації. 

Це стосувалося полонених під час Корейської війни жителів Півдня, яких потім експлуатували, а також жителів Японії, які в 1960-х та 1980-х роках переїздили за програмою репатріації, бо їм обіцяли «рай на Землі», а натомість змусили працювати. Північна Корея не відповіла на жоден із позовів.

Однак правозахисники наполягають, що ці рішення все одно запропонували позивачам вкрай необхідне завершення справи.

«За роки роботи над питанням відповідальності ми зрозуміли, що жертви насправді прагнуть не лише фінансової компенсації, а й визнання. Отримання судового рішення на їхню користь має величезне значення. Це говорить їм, що їхня історія не закінчується лише ними — вона визнана державою та офіційно зафіксована в історії», — розповіли в Центрі.