Таїланд та Камбоджа домовилися про «негайне та безумовне» припинення вогню

Лідери Таїланду та Камбоджі зустрілися для проведення мирних переговорів на тлі збройних сутичок. Вони домовилися про припинення вогню.
Про це на пресконференції оголосив прем'єр-міністр Малайзії Анвар Ібрагім, який прийняв двох політиків, передає BBC.
За його словами, прем'єр-міністр Камбоджі Хун Манет та виконувач обов'язків лідера Таїланду Пхумтам Вечаячай «висловили свою позицію та готовність до негайного припинення вогню». Перемирʼя почне діяти опівночі за місцевим часом (тобто вже за 6 годин, о 20:00 за київським часом).
«Це життєво важливий перший крок до деескалації та відновлення миру та безпеки», — заявив Ібрагім.
Тим часом Хун Манет назвав переговори «дуже гарною зустріччю» та подякував лідеру Малайзії, президенту США Дональду Трампу та уряду Китаю за їхнє посередництво. А виконувач обов'язків прем'єра Таїланду зауважив, що припинення вогню уклали «з добрими намірами».
Уже вранці 29 липня командири двох країн проведуть «неформальну зустріч». А на початок серпня запланована зустріч оборонних аташе під керівництвом Асоціації держав Південно-Східної Азії, де зараз головує Малайзія.
Наприкінці пресконференції троє лідерів потиснули один одному руки перед камерами.
Що відбувається між Камбоджею й Таїландом?
Таїланд і Камбоджа мають сторічну історію напруженості на кордоні. Ситуація загострилася 2008 року, коли Камбоджа спробувала зареєструвати храм XI століття, розташований у спірній зоні, як об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що викликало гострий протест з боку Таїланду.
Протягом багатьох років відбувалися спорадичні зіткнення, у яких гинули солдати й мирні жителі з обох сторін. Остання напруженість загострилася у травні, після того як камбоджійський солдат загинув під час короткочасного зіткнення між військами Таїланду та Камбоджі у спірному прикордонному районі «Смарагдового трикутника», де перетинаються Камбоджа, Таїланд і Лаос.
Ситуацію ще більше погіршив нещодавній інцидент, де тайський солдат втратив ногу внаслідок вибуху міни на кордоні. Зрештою, Таїланд заявив 23 липня, що закриває прикордонні пункти з Камбоджею зі своїх північно-східних провінцій, а також відкликає свого посла й висилає камбоджійського дипломата.
Уже наступного дня країни звинуватили одна одну в розв’язанні збройних зіткнень. Тайський винищувач F-16 атакував територію в Камбоджі, що підтвердили обидві сторони. За словами тайської армії, один із літаків знищив військову ціль.
На третій день бойових дій повідомлялось про щонайменше 35 загиблих, пише Guardian. Ще понад 270 тисяч були змушені залишити свої домівки.
- Поділитися: