Будівництво житла в Україні через дефіцит працівників та ціни на матеріали навряд чи прискориться — звіт НБУ
В Україні повільно зростає попит на житлову нерухомість, однак темпи приросту нового житла навряд чи прискоряться через високі ціни на будівельні матеріали та дефіцит працівників.
Про це йдеться у звіті Національного банку України про фінансову стабільність за червень 2024 року.
Зазначається, що, хоч попит на житло зростає, він усе ще залишається значно нижчим, ніж до повномасштабної війни. Рушієм відновлення попиту залишається прагнення придбати готове житло для власних потреб, переважно на вторинному ринку.
Знижують інтерес до купівлі недобудованого житла довга тривалість будівництва, високі ризики недобудови та невизначеність, зумовлена тривалою війною.
У НБУ зауважують, що частка іпотеки в угодах купівлі житла досить незначна — 5,4%. Майже всі вони укладені за програмою «єОселя», від роботи якої дедалі більше залежить попит в окремих сегментах ринку житла. Так, за умовами «єОселі» кредитується придбання нових готових об’єктів, яким не більше ніж 10 років та об’єктів на пізніх стадіях будівництва.
У Нацбанку не прогнозують стрімкого зростання попиту на житло, як і темпів будівництва. Наразі вводять в експлуатацію переважно раніше побудовані об’єкти або ті, що були на завершальних стадіях будівництва до повномасштабної війни.
Будівництво нових будинків гальмується зростанням цін на матеріали та дефіцитом працівників через міграцію та мобілізацію. Також забудовники переважно не готові розпочинати будівництво своїм коштом, а покупці майже не цікавляться об’єктами на початкових стадіях.
Поточна пауза в спорудженні житла може призвести до браку пропозиції після зниження воєнних ризиків та активізації попиту, попереджають у Нацбанку.
Тим часом на вторинному ринку ціни на житло зростають, проте ця тенденція радше відображає рух обмінного курсу, а не зміну попиту та пропозиції, йдеться в дослідженні.
Раніше Forbes Україна писав, що в умовах кадрового голоду українські будівельні компанії планують залучати мігрантів з Азії та Африки.
- Поділитися: