З документа про підвищення податків прибрали пункт про надприбуток банків — за це виступили Мінфін та НБУ
За результатами засідання робочої групи з урядового законопроєкту про підвищення податків з документа прибрали пропозицію знову ввести 50% податку на прибуток для банків.
Про це повідомили народні депутати Ярослав Железняк та Данило Гетманцев.
За словами депутатів, проти цього пункту виступали Нацбанк України та Міністерство фінансів. Вони зазначили про ризик щодо внутрішнього запозичення та додаткової докапіталізації державних банків. Тож ця норма знімається з закону.
Як зазначають депутати, Мінфін суттєво знизив очікування надходжень від цього документа. Спершу депутати повідомляли, що у 2024 році замість 125 млрд грн планують зібрати 57,8 млрд грн. Але згодом «запланований ресурс розтанув до 30,1 млрд грн».
«Гірка правда в тому, що цифри поки не бʼються…. І це питання часу, коли всі це зрозуміють. Але часу виправити залишилось все менше і менше», — написав Железняк.
За підсумками засідання було вирішено, що:
- підвищення військового збору обмежене податковим періодом, в якому буде скасовано воєнний стан;
- військовий збір буде спрямовуватись через спецфонд виключно на фінансування ЗСУ;
- податок на надприбуток банків прибрали;
- авансовий внесок з АЗС уточнять;
- збільшення ставки податку на прибуток фінустанов підвищать на майбутнє, а не на 2024 рік як пропонувалося;
- 1% військовий збір для юросіб на єдиному податку третьої групи приберуть.
Що передувало?
Кабінет Міністрів схвалив зміни до держбюджету на 2024 рік, згідно з якими видатки на оборону збільшать на 495,3 млрд гривень. Тобто можуть зрости податки. Річ у тім, що міжнародні партнери України не фінансують наші воєнні видатки. На це йдуть гроші з податків разом із внутрішніми запозиченнями. Вони є «вирішальним джерелом» фінансування воєнних дій, наголошує Мінфін.
Більшість коштів для покриття додаткових витрат на оборону планують отримати завдяки збільшенню доходів держбюджету на понад 214 млрд гривень. Також Україні доведеться позичати понад 160 млрд на внутрішньому ринку. Понад 60 млрд гривень планують урізати з витрат на обслуговування державного боргу.
Паралельно уряд ініціював зміни до Податкового кодексу, щоб коштом податків отримати додатково 140 млрд гривень.
Зокрема, планується підвищити ставку військового збору до 5%, а також поширити його на ФОПів (перша, друга й четверта групи платитимуть його розміром 5% з розрахунку двох мінімальних зарплат, а третя група — 1% від доходу).
Законопроєкт, який пропонує ці зміни, невдовзі має розглянути парламент.
- Поділитися: