Свириденко заявила про суттєвий прогрес у роботі над угодою зі США про надра

Перша віцепрем'єр-міністерка України — міністерка економіки Юлія Свириденко
Перша віцепрем'єр-міністерка України — міністерка економіки Юлія СвириденкоFacebook / Юлія Свириденко

Міністерка економіки Юлія Свириденко заявила про суттєвий прогрес у роботі над угодою про корисні копалини між Україною та США.

Про це вона повідомила у Facebook.

За її словами, технічні команди дуже ґрунтовно попрацювали разом над угодою. Тож є «суттєвий прогрес, юристи зробили правильні акценти у драфті угоди».

«Позитивний новий крок зі Сполученими Штатами щодо угоди про економічне партнерство та створення фонду інвестицій у відбудову України», — заявила вона.

Свириденко заявила, що українська сторона домовилася з американською стороною зафіксувати ці позитивні зміни у відповідному меморандумі про наміри. Найближчим часом готуються завершити формалізацію угоди.

За словами міністерки, команди ще працюватимуть над конкретними пунктами в угоді.

Свириденко наголосила, що угода підлягатиме ратифікації у Верховній Раді України, надаватиме можливість інвестицій й розвитку в Україні, а також забезпечить умови для відчутного економічного зростання й України, і Сполучених Штатів.

Раніше міністр закордонних справ Андрій Сибіга наголошував: Україна вже визначила своє бачення щодо тексту майбутньої угоди зі США про надра. 11 квітня New York Times писав, що до Вашингтона прибула українська делегація для обговорення деталей угоди.

Згодом джерело Reuters стверджувало, що атмосфера зустрічі у Вашингтоні була «антагоністичною».

Що відомо про угоду?

Після публічної сварки з президентом України в Овальному кабінеті президент США Дональд Трамп вирішив змінити угоду про корисні копалини на «більшу й кращу». За даними медіа, адміністрація Трампа хотіла просунути нові умови, включивши контроль США над українськими атомними електростанціями. Зеленський поскаржився, що умови постійно змінюються.

28 березня Україна підтвердила, що отримала від США новий варіант угоди, а народний депутат Ярослав Железняк опублікував його деталі.

У ньому американці пропонують, аби більшість в управлінні фондом становили представники США (3 з 5 членів). Усі нові інвестпроєкти спочатку пропонуються американській стороні, та будь-які зміни відбуваються за домовленістю з американською стороною.

За даними Железняка, у тексті немає пунктів про АЕС та порти, йдеться про видобуток державних і приватних компаній. Але також немає гарантій безпеки від США.

Зеленський обіцяв, що комунікуватиме із суспільством, якщо нова угода про корисні копалини буде містити «ризиковані речі», і що Україна не підпише документ, який загрожуватиме її вступу до ЄС.