Туск заявив, що просував непродовження «торгівельного безвізу» ЄС з Україною

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що разом зі своїми міністрами проводив кампанію за те, щоб ЄС відмовився від механізму, який лібералізував торгівлю з Україною.
Про це він заявив під час пленарного засідання Сейму, цитують TVN24 та RMF24.
«Коли ми виграли вибори, одним із наших перших рішень було домогтися негайного виправлення механізму ATM для запровадження деяких квот, але це був лише початок. Пізніше я разом зі своїми міністрами розпочав кампанію за те, щоб ЄС відмовився від механізму ATM, який лібералізував торгівлю з Україною. І ми його отримали — з 5 червня цього механізму не буде. Ми повертаємося до довоєнної ситуації, коли йдеться про прикордонні правила», — сказав Туск.
Він наголосив, що уряд Польщі хоче допомогти Україні у війні, але не коштом польських виробників, особливо фермерів. Він запевнив, що уряд піклуватиметься про польські економічні інтереси, навіть якщо вони «конфронтують» з українськими інтересами.
«У мене немає з цим проблем, бо ніхто не скаже мені, що я антиукраїнський, коли йдеться про українсько-російську війну», — сказав Туск.
Прем’єр заявив, що запровадження цього механізму «широко відкрило польський кордон для української продукції, особливо сільськогосподарської, що імпортується без будь-якого контролю». Він також розкритикував попередній уряд Матеуша Моравецького за згоду на лібералізацію торгівлі.
«Я тоді жодного поганого слова не сказав. Але 3-4 місяців було достатньо, щоб усвідомити, що цей механізм не має сенсу, що він загрожує стабільності польського ринку. І потрібно було вжити заходів, щоб його блокувати — перш за все, йшлося про зерно, але не тільки […] Ми щодня бачили тисячі вагонів, наповнених зерном, які прямували до Польщі, а ви перед камерами казали, що все чудово», — сказав, він звертаючись до попереднього уряду.
Про що йдеться?
Угода про асоціацію між Україною та ЄС, включно з поглибленою зоною вільної торгівлі, забезпечила українським компаніям більший доступ до європейського ринку з 2016 року. А після того, як росія розпочала повномасштабне вторгнення, ЄС у червні 2022 року запровадив безмитний доступ усіх українських товарів до ЄС.
Ці заходи продовжили на один рік у 2023-му, а в січні 2024 року Єврокомісія після протестів фермерів запропонувала продовжити «експортний безвіз», але з додатковими гарантіями для захисту ринку ЄС. Зокрема було запроваджене «аварійне гальмо» щодо експорту яєць, птиці, цукру, вівса, кукурудзи, круп та меду.
Цього року термін дії цих домовленостей закінчується в червні. За даними медіа, у Єврокомісії не їх планують поновлювати, оскільки зараз триває робота над переглядом угоди про вільну торгівлю між ЄС та Україною.
Україна ж сподівається на збереження безмитної й безквотної торгівлі з країнами ЄС принаймні до кінця цього року, поки не буде укладена нова двостороння торгівельна угода.
- Поділитися: