В Естонії натякнули, що можуть заблокувати новий пакет санкцій ЄС проти рф. У чому справа?

Бурова установка для видобутку нафти у рф
Бурова установка для видобутку нафти у рфTelegram / ПАО «НК «Роснефть»

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна натякнув, що Таллінн може заблокувати прийняття 18-го пакета санкцій Євросоюзу проти росію, якщо звідти виключать пункт про зниження цінової стелі на російську нафту.

Про це пише суспільний мовник країни ERR.

«Ми маємо дуже чітку позицію, що зниження стелі цін на нафту має бути включено до цього пакета. У нас дуже тверда позиція з цього питання», — сказав Цахкна. Він додав, що встановлення нижчої стелі цін буде найсильнішою частиною нового пакета санкцій.

Глава естонської дипломатії пояснив, що зниження стелі ціни з нинішніх 60 доларів за барель до 45 доларів було включено до пропозиції, яку спершу подавала Європейська комісія.

Однак напередодні видання Delfi написало, що країни Середземномор'я з великими судноплавними секторами, зокрема Мальта, хочуть вилучити цю вимогу з санкційного пакета. Саме тому Естонія готова ветувати його.

Цахкна наголосив, що позиція Таллінна полягає в тому, щоб ухвалити пакет санкцій, запропонований Єврокомісією, у його первісному вигляді, протистоячи бажанню деяких країн виключити нову граничну ціну. Він сподівається, що таку позицію також підтримають великі держави ЄС.

Естонський міністр зауважив, що узгодження нового пакета санкцій все ще триває. Окрім того, на його думку, є ознаки, що країни G7 готові ще більше знизити стелю цін, а США тим часом сигналізують про готовність на подальший тиск на росію. 

Продаж нафти та інших товарів є одним з основних джерел фінансування російської війни проти України. А нове обмеження в 45 доларів змусить москву продавати свою нафту набагато дешевше, ніж ціни на світовому ринку.

 Обмеження на російську нафту

Нинішню «стелю цін» для російської нафти на рівні 60 доларів за барель країни G7 встановили у грудні 2022 року. Тоді президент України Володимир Зеленський назвав цю позицію «слабкою», оскільки, за його словами, така ціна «цілком комфортна для бюджету держави-терориста».

А в лютому 2023 року вони визначили граничну ціну на нафтопродукти — 100 доларів за барель для нафтопродуктів, які продаються з надбавкою до сирої нафти, як-от дизельне пальне, і 45 доларів за барель на продукти зі знижкою, наприклад мазут.

У січні 2025 року Швеція, Данія, Фінляндія, Латвія, Литва та Естонія закликали Європейську комісію ще знизити граничну ціну на російську нафту. Нинішні максимальні ціни для російської нафти й нафтопродуктів не змінювалися з грудня 2022 року та лютого 2023-го, коли їх запровадили.