У Польщі вшанували пам’ять «жертв геноциду, скоєного ОУН і УПА»

У Польщі відбулися заходи зі вшанування «жертв геноциду, скоєного ОУН та УПА на східних територіях Другої Речі Посполитої». Раніше президент Польщі Анджей Дуда підписав закон, яким установив 11 липня національним днем для вшанування пам’яті жертв Волинської трагедії.
Про це повідомляє PAP.
У Варшаві заходи розпочалися з меси в римо-католицькому Польовому соборі Війська польського. Дуда у листі з нагоди Національного дня зазначив, що «жертвами волинського геноциду були поляки, а також представники інших етнічних меншин та українці, які намагалися врятувати своїх сусідів».
«В ім’я ненависницької ідеології чоловіків, жінок і дітей піддавали жорстоким тортурам та смерті. Винуватці вбивали, позбавляли [права на] поховання та будь-якого вшанування пам’яті десятки тисяч беззахисних сусідів — лише тому, що вони розмовляли й молилися польською мовою», — заявив президент Польщі.
Дуда закликав «закрити спільними зусиллями компетентних органів та установ української і польської держав» цей «найболючіший розділ в історії польсько-українських відносин».
«Я вірю, що визнання правди про мученицьку смерть польських волинян стане основою миру та дружби між українським і польським народами. Зв’язку настільки міцного, що жодна ворожа сила не зможе його розірвати», — наголосив він.
Після меси відбулася екуменічна молитва з покладанням вінків і букетів квітів до пам’ятника, розташованого у Волинському сквері.
Посол України в Польщі Василь Боднар був присутній і на месі, і під час покладання квітів. У посольстві заявили, що Україна та Польща мають «проявляти єдність і мудрість та спільно вшановувати історичну пам’ять». Також додали, що заради спільного майбутнього потрібно «знаходити порозуміння навіть щодо найскладніших сторінок нашого минулого».
Нагадаємо, у липні Дуда підписав закон, що підтвердив установлення 11 липня Національним днем пам’яті поляків — «жертв геноциду, скоєного ОУН та УПА на східних територіях Другої Речі Посполитої».
Перед цим у Сеймі Польщі заявили, що у 1939-1946 роках українські націоналісти «скоїли злочин геноциду проти польського населення» та «вбили понад сто тисяч поляків і змусили сотні тисяч втекти».
У липні 2023 року президенти Польщі та України вшанували жертв Волинської трагедії у Луцьку.
Детальніше про Волинську трагедію
У роки Другої світової війни в умовах німецької окупації на теренах України діяло одразу декілька партизанських рухів. Це, зокрема, були загони Української повстанської армії (УПА) та польської Армії Крайової. Вони переважно вели свою боротьбу на Волині.
Тоді ж обидві сторони проводили обопільні етнічні чистки, аргументуючи це помстою за репресії упродовж минулих років та вже нинішні вбивства. Згідно з даними Інституту історії України, це був один із кривавих епізодів українсько-польського конфлікту часів Другої світової війни.
Згідно з польськими підрахунками, під час цієї трагедії з польського боку загинули щонайменше 35 тисяч людей, із яких 18 тисяч були ідентифіковані, а з українського боку полягло до кількох тисяч людей. Водночас за даними проєкту Українського католицького університету (УКУ), з українського боку загинули від 9 до 10 тисяч людей.
Більше про Волинську трагедію читайте в нашому матеріалі.
- Поділитися: