На миротворчу місію ЄС в Україні може знадобитися до 100 тисяч людей — Reuters
Для потенційної миротворчої місії країн ЄС в Україні необхідно буде залучити близько 100 тисяч військовослужбовців.
Про це пише Reuters із посиланням на аналітиків.
Зазначимо, наразі європейські країни продовжують обговорення щодо можливого відправлення своїх військ до України в разі припинення вогню або мирної угоди. Хоч ці обговорення перебувають лише на ранній стадії, уже є розбіжності щодо можливих цілей і мандата такої місії.
Новообраний президент США Дональд Трамп чітко дав зрозуміти, що не надсилатиме своїх військових. Натомість наполягає, щоб європейці займалися цим самостійно.
Основну частину сил могли б сформувати найбільші європейські країни — Франція, Німеччина, Італія, Польща та Велика Британія. Наразі Франція найактивніше просуває це питання, а обговорення про миротворчу місію відбуваються під керівництвом президента Емманюеля Макрона.
Rzeczpospolita писала, що план Макрона передбачає відправлення до України 40 тисяч миротворців із Європи.
Аналітики та посадовці дають різні оцінки розміру таких сил, оскільки багато що залежатиме від їх точної місії. Деякі аналітики припускають, що 40 тисяч військових буде доцільною кількістю.
Анонімний співрозмовник Reuters із європейської служби безпеки, а також Франц-Штефан Гаді — австрійський колишній військовий планувальник — припускають, що треба буде близько 100 тисяч людей. Це з урахуванням схеми ротації, яка також передбачала б підготовку підрозділів до розгортання та відновлення після цього.
Хто може відправити миротворців?
На думку Макрона, Польща могла б стати важливою частиною його плану — через її військовий потенціал, який швидко зростає, та географічне розташування. Однак польський премʼєр Дональд Туск наголосив, що не планує відправляти свої війська до України.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що його країна «відіграватиме певну роль» у забезпеченні потенційної майбутньої мирної угоди між росією та Україною. Однак зараз складно сказати, у якому форматі це відбуватиметься.
Міністр оборони Італії Гвідо Крозетто висловив готовність обговорювати миротворчу місію в Україні в майбутньому. Однак в МЗС Італії його не підтримали.
Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс допустив варіант, що миротворчу місію ЄС можна відправити до України без одноголосного рішення всіх країн блоку. Але треба залучити великі країни.
Президент України Зеленський припустив, що питання миротворців можуть порушити на зустрічі з лідерами ЄС та НАТО у Брюсселі, але першочергово Україна потребує посилення.
Сам генсек НАТО Марк Рютте зізнався, що він закликав колег по НАТО та в Україні стишити публічні заяви про обговорення майбутніх сценаріїв. «Якщо ви обговорюєте все це відкрито, навіщо путіну сідати за стіл переговорів, адже він отримує те, що хоче», — сказав Рютте.
- Поділитися: