Майже 38 млрд доларів на енергетику, гуманітарку і бюджет. Чи впорається Україна без допомоги, яку заморозив Трамп

Майже 38 млрд доларів на енергетику, гуманітарку і бюджет. Чи впорається Україна без допомоги, яку заморозив Трамп
hromadske

У перший день після повернення до Білого дому Дональд Трамп видав указ про заморожування зовнішньої допомоги США на 90 днів. За цей час програми іноземної підтримки повинні перевірити на ефективність та відповідність зовнішній політиці США.

Як стверджувалося в указі, напрями зовнішньої допомоги Сполучених Штатів не відповідають американським інтересам і в багатьох випадках суперечать американським цінностям.

«Вони слугують дестабілізації світового миру, просуваючи в інших країнах ідеї, які є прямою протилежністю гармонійним і стабільним відносинам усередині країни та між ними», — пояснювалося в документі.

Для виконання указу Державний департамент США призупинив усю зовнішню допомогу Сполучених Штатів, яка фінансується міністерством та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) або через них, сповістивши про це посольства. 

У зовнішньополітичному відомстві нагадали слова Трампа про те, що Сполучені Штати більше не збираються «сліпо роздавати гроші».

«Кожен долар, який ми витрачаємо, кожна програма, яку ми фінансуємо, і кожна політика, яку ми проводимо, мають бути виправдані відповіддю на три прості запитання: чи робить це Америку безпечнішою? Чи робить це Америку сильнішою? Чи робить це Америку успішною?» — заявив новий державний секретар Марко Рубіо.

Упродовж багатьох років республіканці критикували USAID та виступали за скорочення бюджету агентства. А в серпні 2023-го група законодавців у Палаті представників від Республіканської партії на чолі з Меттом Ґейцом узагалі пропонувала скасувати USAID через підтримку ЛГБТК-спільноти за кордоном.

Перегляд зовнішньої допомоги став частиною трампівського плану America First, однак в указі про ліквідацію USAID не йдеться.

Як виникло і чим займається USAID

Агентство США з міжнародного розвитку було засноване у 1961 році указом президента Джона Кеннеді, який прагнув об’єднати під єдиним управлінням кілька американських програм із зовнішньої підтримки, що діяли на той час.

Ще за часів президента Дуайта Ейзенхауера впродовж 1950-х років США розширили програми іноземної невійськової підтримки з огляду на економічну та геополітичну ситуацію у світі. Так, економічної допомоги після війни потребувала Південна Корея. Окрім того, США та СРСР вели суперництво за вплив у країнах «третього світу».

Тож основною метою новоствореного USAID став довгостроковий соціально-економічний розвиток країн, що розвиваються, з наголосом на економіку, охорону здоров’я, освіту та інші сфери, щоб закласти фундамент для стабільності та процвітання цих держав.

У наш час програми USAID також включають підтримку демократичних інституцій, неупередженого правосуддя, незалежних медіа та громадянського суспільства.

USAID діє під керівництвом президента, держсекретаря та Ради національної безпеки, а щорічні асигнування схвалює Конгрес.

У 2024 році бюджет USAID на програми зовнішньої підтримки сягав близько 22 мільярдів доларів США. На 2025 рік адміністрація Джо Байдена запитувала 28 мільярдів доларів на фінансування програм USAID. Запит, зокрема, містив 482 мільйони доларів для України.

Однак після переобрання президента Дональда Трампа остаточний бюджет агентства на 2025 рік залишається невизначеним.

hromadske

На що USAID виділяло кошти в Україні

USAID має понад 60 регіональних місій по всьому світу та охоплює близько 120 країн. 

З 1992 року агентство розпочало роботу в Україні з метою сприяти розвитку економіки та системи охорони здоров’я, боротьбі з корупцією, діяльності вільної преси та зміцненню громадянського суспільства. Під час війни USAID також підтримує критичну інфраструктуру України та надає гуманітарну допомогу.

Як зазначається на офіційному сайті USAID, з 24 лютого 2022 року вони виділили 2,6 мільярда доларів на гуманітарну допомогу, ще 5 мільярдів доларів спрямували на економічний розвиток, а 30 мільярдів доларів пішли як пряма бюджетна підтримка.

Так, у жовтні 2024 року USAID виділило 825 мільйонів доларів на підтримку енергетичної системи, а 237 мільйонів доларів спрямувало на гуманітарну допомогу. Ще майже 1,75 мільярда доларів інвестували в підтримку українських фермерів.

За три дні до підписання Трампом указу, 17 січня, USAID відзвітувало про надання Рівненській обласній лікарні 20 апаратів для вакуумної терапії ран.

Неповний перелік того, що українські громади протягом останніх років закупили на гранти чи отримали безпосередньо від USAID, включає комбайни, зерновози, екскаватори, карети швидкої допомоги, сміттєвози, аварійно-ремонтні автомобілі, медичне обладнання та генератори.

Крім того, за підтримки агентства в Україні модернізують пункти пропуску на кордоні, відкривають бізнес-центри, друкують шкільні підручники, посилюють кібербезпеку та інше.

Чи зупинили військову допомогу

Ні. Розпорядження стосується лише гуманітарних програм. США не зупиняли військову допомогу Україні. На цьому наголошував як президент України Володимир Зеленський, так і Центр протидії дезінформації при РНБО. 

Водночас в Україні коштом США реалізовуються десятки проєктів, спрямованих на підтримку бізнесу, критичної інфраструктури, охорони здоров’я, вільних медіа тощо.

Які будуть наслідки

У київському офісі USAID підтвердили, що отримали наказ призупинити на 90 днів усі проєкти та видатки на них. Це означає, що впродовж трьох місяців фінансування чинних та нових програм USAID в Україні не здійснюватиметься.

Мережа підтримки військових та їхніх сімей Veteran Hub вже заявила, що змушена на невизначений строк зупинити роботу свого представництва у Вінниці та спеціальної «Лінії підтримки».

Загалом станом на січень 2025 року в Україні за підтримки USAID реалізовувалися близько 40 довгострокових програм та проєктів, які тепер опинилися під загрозою. Серед них — ініціатива з реабілітації військових Rehab4U, яка, як планувалося, повинна була охопити не менше ніж 15 областей України.

Також тепер під питанням програма з аграрного і сільського розвитку «АГРО», яка покликана збільшити доходи малих і середніх сільськогосподарських підприємств в Україні.

Медіа повідомляли, що американські дипломати попросили Марка Рубіо зробити виняток для місії USAID в Україні та продовжити фінансування. Однак наразі в Держдепі це прохання не коментували.


Частина проєктів, які hromadske реалізовує завдяки грантам, також тимчасово призупиниться. Але ми продовжуємо працювати для вас, готуючи репортажі з гарячих точок, розповідаючи історії людей та висвітлюючи правду. Підтримати нас можна за посиланням.