Син бідних емігрантів, один із наймолодших конгресменів і ймовірний новий держсекретар США. Чого чекати Україні від Марка Рубіо

Кандидат новообраного президента США Дональда Трампа на посаду державного секретаря Марко Рубіо, 15 січня 2025 року у Вашингтоні, округ Колумбія
Кандидат новообраного президента США Дональда Трампа на посаду державного секретаря Марко Рубіо, 15 січня 2025 року у Вашингтоні, округ КолумбіяKevin Dietsch / Getty Images

Сенат Сполучених Штатів готовий затвердити кандидатуру Марка Рубіо на посаді державного секретаря, який відповідатиме за зовнішню політику в адміністрації Дональда Трампа. Про це повідомляє низка авторитетних американських ЗМІ.

Марко Рубіо є прихильником тісної співпраці США з союзниками в рамках НАТО і прагне завершити російсько-українську війну на умовах, які не дозволять кремлю знищити українську державу в майбутньому. Сенатор Рубіо може стати першим латиноамериканцем на посаді держсекретаря в історії США.

Хто такий Марко Рубіо, якою є його позиція щодо американської підтримки України, чому він критикує адміністрацію Байдена за допомогу Києву «стільки, скільки буде потрібно» та яким бачить мирне врегулювання російсько-української війни — читайте в матеріалі hromadske.

 Хто такий Марко Рубіо?

Новообраний президент США Дональд Трамп висунув 53-річного Марка Рубіо в кандидати на посаду державного секретаря США практично відразу після своєї перемоги на виборах у листопаді минулого року.

15 січня Марко Рубіо взяв участь у слуханнях сенатського комітету з міжнародних відносин, де розглядалася його кандидатура на посаду керівника зовнішньополітичного відомства в адміністрації Трампа. Для того, щоб Рубіо міг обійняти посаду держсекретаря, аналога міністра закордонних справ України, за його кандидатуру має проголосувати Сенат.

Цілком імовірно, що в Сенаті вже зібрано більшість голосів для затвердження кандидатури Рубіо, зазначила американська газета New York Times із посиланням на свої джерела в Конгресі. Обрання Рубіо на посаду держсекретаря не викликає спротиву ні в республіканців, ні в демократів.

Марко Рубіо народився в Маямі, штат Флорида, і виріс у бідній сім’ї емігрантів з Куби. Батьки Рубіо важко працювали, щоб забезпечити сім’ю з чотирьох дітей. Попри фінансові труднощі, Марку Рубіо вдалося здобути дві вищі освіти: він має диплом бакалавра мистецтв та ступінь доктора права Університету Флориди.

Всю свою політичну кар’єру Рубіо провів, представляючи інтереси рідного штату спочатку на регіональному рівні — у Палаті представників Флориди, а пізніше і на федеральному рівні — у Сенаті Сполучених Штатів у Вашингтоні. У 2010 році Марко Рубіо став одним із наймолодших конгресменів в історії США, обравшись у Сенат від штату Флорида у віці 39 років.

Рубіо є зразковим сім’янином та католиком за віросповіданням. У 1998 році одружився з Джанет Дусдебес, дочкою емігрантів з Колумбії. Разом вони виховують чотирьох дітей.

Кандидат новообраного президента США Дональда Трампа на посаду державного секретаря Марко Рубіо, 15 січня 2025 року у Вашингтоні, округ КолумбіяKevin Dietsch / Getty Images

Ворожнеча між Трампом і Рубіо

Марко Рубіо ніколи не приховував своїх президентських амбіцій, що стало причиною конфлікту з Дональдом Трампом. У 2016 році вони змагалися, щоб стати кандидатом у президенти США від Республіканської партії. Рубіо програв, а Трамп, зрештою, став президентом, перемігши на виборах демократку Гілларі Клінтон.

Марко Рубіо був одним із найзатятіших критиків Дональда Трампа під час президентської кампанії в США 9 років тому. Він називав Трампа «шахраєм» і закликав виборців-республіканців не голосувати за нього. Натомість Трамп обзивав Рубіо «коротуном Марко» через його відносно невисокий зріст і публічно заявляв, що той ніколи не досягне успіху в політиці через нездатність домовлятися. Здавалося, що стосунки між Рубіо і Трампом зруйновані назавжди.

Однак у 2024 році Марко Рубіо змінив свою позицію і підтримав Дональда Трампа на президентських виборах. Відтоді колишній непримиренний критик Трампа став одним із найважливіших членів його команди. Тепер Рубіо обіцяє реалізовувати програму новообраного президента США та відстоювати його погляди на зовнішню політику.

Яструб з Маямі: друг чи недруг України?

Марко Рубіо відомий своєю твердою позицією щодо Китаю, Ірану, Куби та Венесуели, яких вважає найбільшими суперниками США на міжнародній арені. Понад те, Рубіо є послідовним критиком володимира путіна і довгий час виступав за безумовну підтримку України Сполученими Штатами.

Під час сенатських слухань у комітеті з міжнародних відносин, де розглядалася його кандидатура на посаду держсекретаря, Рубіо заявив, що мирне врегулювання конфліктів на Близькому Сході та в Україні є одним із пріоритетів зовнішньої політики США.

Рубіо висловив сумніви в тому, що росія здатна окупувати всю територію України. Утім, він зазначив, що Україна також не має сил і ресурсів, щоб вигнати російську армію з усіх окупованих територій.

«Проблема України не в тому, що в них закінчуються гроші. Проблема в тому, що в них закінчуються українці. Люди в Україні дуже хоробрі й продовжують наполегливо боротися. Їхня країна занадто велика для того, щоб росія могла її проковтнути. Однак ця війна не може тривати нескінченно. Треба покласти цьому край. Ми маємо визначитися з тим, якою буде роль США в цьому. Щоб добитися миру в Україні, нам усім потрібно бути реалістами. Мають бути поступки з боку росії, але також з боку українців і США», — сказав Марко Рубіо.

Рубіо заявив, що процес мирних переговорів має розпочатися з припинення вогню. Водночас він продемонстрував розуміння того, що володимир путін може використати перемир'я для підготовки до нового раунду вторгнення в Україну.

«Наразі метою путіна є максимальний вплив на те, яким буде мирне врегулювання. Він прагне нав'язати Україні нейтралітет, перегрупуватися і знову напасти через чотири або п'ять років. І я не думаю, що ми можемо піти на це. Важливо, щоб українці також мали важелі впливу. Хоча Україна має бути готова до поступок, щоб досягти цієї угоди», — зазначив Рубіо.

Під час сенатських слухань Марко Рубіо не дав чіткої відповіді на питання стосовно подальшої підтримки України з боку Сполучених Штатів. Утім, зазначив, що програш України у війні не відповідає інтересам США. 

Сенатор Рубіо був послідовним прихильником надання американської допомоги Україні від початку повномасштабного російського вторгнення. Однак у квітні минулого року він відмовився голосувати за затвердження пакета допомоги Україні на майже 61 мільярд доларів у Конгресі, мотивуючи свою позицію тим, що «війну треба закінчувати, а не підживлювати».

Кандидат новообраного президента США Дональда Трампа на посаду державного секретаря Марко Рубіо, 15 січня 2025 року у Вашингтоні, округ КолумбіяKevin Dietsch / Getty Images

«Китай, а не росія — найбільша загроза для Америки»

Марко Рубіо вважає, що посилення китайського впливу на країни Центральної та Південної Америки становить загрозу національній безпеці США. Ця позиція фактично дублює занепокоєння Дональда Трампа щодо необхідності протидії наростальному впливу Китаю в Арктиці та Панамі.

«Я думаю, що XXI століття визначатиметься тим, що відбуватиметься між Сполученими Штатами та Китаєм. Наразі наші стосунки не є збалансованими. У разі конфлікту зі США Китай може використати свою присутність по обидва боки Панамського каналу для того, щоб заблокувати роботу цієї важливої транспортної артерії», — сказав Марко Рубіо під час сенатських слухань.

Рубіо також додав, що Гренландія залишається стратегічно важливою для Сполучених Штатів і Заходу через своє географічне розташування й доступ до корисних копалин в арктичному регіоні. Так, він підтримав Дональда Трампа, який висловив зацікавленість у купівлі найбільшого у світі острова в Данії. Утім, Рубіо не став вдаватися в подробиці того, якими можуть бути наступні кроки адміністрації Трампа в цьому напрямку.

Відповідаючи на питання про напруженість у відносинах між США і Китаєм під час слухань у Сенаті, Марко Рубіо заявив, що Китай може вдертися на Тайвань до 2030 року. А це поставить світ на межу світової війни, яка може початися зі збройного протистояння між Пекіном і Вашингтоном, попередив Марко Рубіо.

Рубіо неодноразово заявляв, що вважає Китай, а не росію, «найбільшою загрозою для Америки». Китай наклав санкції на Рубіо. Це може ускладнити його поїздки до цієї країни, коли він стане держсекретарем.

Рубіо багато критикує Пекін за порушення прав людини та звинувачує китайську владу в «кампанії геноциду» проти мусульман-уйгурів у провінції Сіньцзян. Бувши сенатором, Рубіо навіть написав законопроєкт, який забороняє імпорт товарів з регіону Сіньцзян до Сполучених Штатів. 

Така позиція Марка Рубіо стосовно Китаю не влаштовує важливого союзника Трампа і найбагатшу людину світу Ілона Маска. Невдовзі після того, як закон Рубіо про запобігання примусовій праці уйгурів у Китаї був підписаний президентом Байденом у 2021 році, Маск відкрив дилерський центр своєї автомобільної компанії Tesla в Сіньцзяні. У такий спосіб Маск продемонстрував Рубіо, що боротьба за права уйгурів у провінції Сіньцзян, де тюрми переповнені політичними в’язнями, його не обходить.

Адміністрація Байдена, яка йде у відставку наступного тижня, визначила своїм пріоритетом створення альянсів в Азії для протидії висхідному впливу Китаю. Це може бути одним із підходів до зовнішньої політики, який Рубіо захоче зберегти, якщо його затвердять на посаді державного секретаря США.

Держсекретар здійснює нагляд за зовнішньою політикою США, але Дональд Трамп уже перебрав на себе частину роботи головного американського дипломата, призначивши численних спеціальних посланців щодо України, Гази та Лівану. Тому, вплив Марка Рубіо на формування зовнішньої політики адміністрації Трампа може бути більш обмеженим, ніж у його попередника Ентоні Блінкена.