ЄС запропонував Україні власну «взаємовигідну» угоду про корисні копалини

Європейський Союз подав українським посадовцям альтернативну угоду про доступ до корисних копалин України на тлі прагнення Києва укласти подібну угоду зі США.
Про це пише Politico з посиланням на Agence France-Presse.
За словами європейського комісара з питань промислової стратегії Стефана Сежурне, якого цитують журналісти, європейський варіант угоди про копалини передали українським посадовцям під час візиту керівництва ЄС до України з нагоди третьої річниці повномасштабного вторгнення росії.
Єврокомісар заявив, що Україна може забезпечити Європу 21 із 30 критично важливих матеріалів, яких та потребує. Водночас він наголосив: це, мовляв, має бути «взаємовигідним партнерством».
«Додана цінність, яку пропонує Європа, полягає в тому, що ми ніколи не будемо вимагати угоди, яка не є взаємовигідною», — сказав Сежурне.
Раніше голова Європейської ради Антоніу Кошта запевняв, що країни-члени ЄС не вимагатимуть від України жодних корисних копалин в обмін на надання їй допомоги.
Тим часом президент США Дональд Трамп вже анонсував підписання американсько-української угоди про копалини. Для цього він зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським.
Більше про угоду
Дональд Трамп оголосив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкісноземельні мінерали в обмін на американську допомогу.
Володимир Зеленський запевнив, що Україна відкрита до американських інвестицій. Він також зазначив, що обговорював таку угоду з Трампом ще у вересні 2024 року, а після вніс її у свій План перемоги як один із пунктів.
За даними ЗМІ, США захотіли отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні.
Однак Зеленський не підписав цієї угоди, пояснивши, що документ не відповідав українським інтересам. Зокрема, він не містив гарантій безпеки та був «надто зосереджений на інтересах США». У Білому домі назвали відмову Зеленського «недалекоглядною».
Після цього Трамп заявив, що Україні потрібно провести вибори, оскільки глава української держави Володимир Зеленський буцімто має лише 4% рейтингу підтримки. Він також сказав, що Україні «не слід було починати» війну, і припустив, що за три роки можна було домовитися про мир.
Крім того, за словами президента США, Україна «матиме проблеми», якщо не підпише угоду з Вашингтоном.
Водночас Майк Волц заявляв про те, що США заслуговують на «відшкодування своїх інвестицій», а не на «ескалацію риторики» та «дивний спротив» з боку України.
- Поділитися: