FT: Країни Балтії хвилюються через можливе перемир’я в Україні
Міністри оборони країн Балтії застерігають, що можливе перемир’я в Україні підвищить загрозу для їхнього регіону. Вони вважають, що це дозволить росії переозброїтися та перекинути війська на північно-східний фланг НАТО.
Про це пише Financial Times із посиланням на слова міністрів оборони Естонії, Латвії та Литви.
«Ми всі розуміємо, що коли війну в Україні буде припинено, росія дуже швидко перерозподілить свої сили. Це також означає, що рівень загрози значно зросте дуже швидко», — сказав Financial Times міністр оборони Естонії Ханно Певкур.
Його литовська колега Довіле Шакалієне зазначила, що не варто мати ілюзій щодо того, що росія зупиниться після України: «москва використає цей час, щоб наростити свій військовий потенціал. Вони вже мають величезну, навчену в боях армію, яка стане ще більшою».
Крім того, на думку міністрів оборони, будь-яке ослаблення сил НАТО на східному фланзі — велика помилка. Вони наголосили, що не можна допустити перекидання натівських військ із Балтії для формування європейських «сил стримування» в Україні після конфлікту, адже це послабить безпеку регіону.
Балтійські держави також стурбовані через російсько-білоруські військові навчання «Захід», що відбудуться цієї осені. Їх проводять раз на чотири роки, імітують збройний конфлікт із країнами НАТО та залучають десятки тисяч військових, танків, авіації та артилерії.
Наразі Литву захищатиме німецька бригада, яку розмісять там найближчими місяцями. Латвію вже захищають міжнародні сили на чолі з Канадою, а Естонію — британська бригада, яку в країну теж можуть відправити вже невдовзі.
Що відомо про «перемир’я»?
Президент Володимир Зеленський закликав «дотиснути» російського лідера володимира путіна до реального наказу припинити удари, адже після пропозиції про припинення вогню окупанти продовжують бити по Україні.
За підсумком зустрічей технічних груп у Саудівській Аравії 23-25 березня, Україна і росія (за посередництва США) погодилися забезпечити безпечне судноплавство в Чорному морі та розробити заходи щодо реалізації угоди про заборону ударів по енергооб’єктах.
Україна матиме повне право на самозахист, якщо військові судна рф вийдуть за межі східної частини Чорного моря. У рф заявили, що перемир’я в Чорному морі почне діяти після зняття санкцій із «Россільгоспбанку» та інших російських фінансових організацій, залучених до операцій з міжнародної торгівлі продовольством.
Нагадаємо, переговори відбуваються методом «човникової дипломатії» — Україна і росія контактують не напряму, а через США як посередника. Так, 23 березня українська «технічна» група провела переговори із США, 24 березня тривали перемовини американців із російською делегацією, а 25-го — знову консультації США з Україною.
- Поділитися: