Засновник «Грузинської мрії» Іванішвілі намагається врятувати свої статки від санкцій США — BBC

Голова політичної асоціації «Грузинська мрія – демократична Грузія» Бідзіна Іванішвілі зустрівся з керівниками та представниками регіональних організацій Самцхе-Джавахеті, 11 жовтня 2019 року
Голова політичної асоціації «Грузинська мрія – демократична Грузія» Бідзіна Іванішвілі зустрівся з керівниками та представниками регіональних організацій Самцхе-Джавахеті, 11 жовтня 2019 рокуGeorgian Dream / Facebook

російський олігарх грузинського походження та засновник партії «Грузинська мрія» Бідзіна Іванішвілі намагається врятувати свої статки від санкцій США. Для цього чоловік та його родина переписують активи з офшорних компаній на нових юридичних осіб у Грузії.

Про це повідомляє BBC.

Санкції США проти Бідзіни Іванішвілі передбачають замороження його грошей та заборону американцям вести з ним будь-які фінансові справи. Для Іванашвілі це означає, що він не може вільно розпоряджатися своїми коштами, які зберігаються в міжнародних банках, і використовувати американську фінансову систему для переказів чи інвестицій.

За даними Transparency International Georgia, щоб уникнути цих обмежень, Іванішвілі почав переказувати активи з офшорних рахунків до Грузії. Для цього він використовував спеціальні податкові зміни, які грузинський парламент ухвалив торік.

Крім того, у BBC із посиланням на Міністерство фінансів Грузії зазначають, що в січні 2025-го до Грузії завезли картини та інші твори мистецтва на суму майже 500 мільйонів доларів. Імовірно, вони належать до особистої колекції Іванішвілі.

Водночас представники «Грузинської мрії» захищають Іванішвілі. Вони кажуть, що санкції США «безпідставні».

Хто такий Іванішвілі?

Бідзіна Іванішвілі — російський олігарх грузинського походження, засновник партії «Грузинська мрія». З жовтня 2012 до листопада 2013 року обіймав посаду прем'єр-міністра Грузії.

Як зазначають у BBC, свої статки олігарх заробив у росії в 1990-х, вклавши гроші в металургію, IT та фінансовий сектор. Сумарно чоловік має на рахунках 4,9 мільярда доларів.

Санкції проти Іванішвілі США запровадили наприкінці 2024 року. Це сталося після того, як за наказом уряду поліція жорстоко розганяла мітингувальників у Грузії.

Що сталося в Грузії?

Наприкінці жовтня 2024 року на парламентських виборах у Грузії 99,3% набрала партія «Грузинська мрія», яка досі перебувала при владі. 

Міжнародні спостерігачі відзначили, що це голосування було затьмарене нерівними умовами, тиском і напругою. Грузинські правоохоронці відкрили 47 кримінальних справ щодо ймовірних злочинів, повʼязаних із парламентськими виборами.

Європарламент не визнав результатів парламентських виборів у Грузії та вимагає провести нові. Попри це, Тбіліський суд відхилив усі позови опозиційних сил та громадських організацій, які просили визнати недійсними підсумкові протоколи окружних комісій.

Тоді опозиція Грузії оголосила про безстроковий вуличний протест із вимогою провести нові парламентські вибори.

Не зважаючи на це, «Грузинська мрія» одноосібно затвердила новий парламент, висунула свого кандидата на вибори президента й оголосила про відмову від переговорів про вступ у ЄС до 2028 року. 

Тодішня чинна президентка Грузії Саломе Зурабішвілі сказала, що не покине пост президента, проте у грудні вона заявила, що добровільно залишить президентський палац.

Також у грудні 2024 року країни Європи вирішили запровадити національні санкції проти відповідальних за розгін протестів у Грузії. Крім того, йшлося про введення санкцій на рівні ЄС.