Зеленського закликають ветувати закон, який дозволить звільняти за неповідомлення про зв’язки в окупації

Правозахисники закликають президента Володимира Зеленського ветувати закон, який встановлює додаткові підстави для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця. Зокрема за неповідомлення про зв’язки працівника з людьми у росії чи на окупованих територіях.

Про це йдеться у зверненні, яке підписали громадські організації та благодійні фонди.

Верховна Рада ухвалила відповідний закон (реєстраційний номер 7731) 25 квітня. У парламенті зазначили, що він направлений проти колаборантів, які працюють на підприємствах, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки України та/або на об’єктах критичної інфраструктури — наприклад, на атомних електростанціях.

Серед нововведень — у законодавство вводять поняття «правил поведінки на підприємстві, в установі, організації». Там має бути положення про:

  • надання працівниками інформації щодо наявних у них зв’язків з фізичними особами, які постійно проживають на території росії або тимчасово окупованій території України;
  • зобов'язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також умови роботи з конфіденційною інформацією.

Встановлення таких правил на підприємствах, які мають стратегічне значення для економіки й безпеки України, є обов’язковим.

Верховна Рада надала роботодавцям право розірвати трудовий договір з працівником, у разі якщо той не виконує правил поведінки або якщо щодо нього набрав чинності вирок суду за вчинення злочину проти основ нацбезпеки України.

Також стратегічно важливі держорганізації зможуть відсторонити працівника від роботи у випадку проведення службової перевірки.

Щоб захистити працівників від безпідставного звільнення, депутати встановили, що розірвання трудового договору з вищезазначених підстав може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), крім низки випадків.

Цей Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування.

Чому протестують правозахисники?

Правозахисні організації закликають Зеленського не підписувати цей закон, оскільки він створює підстави для утисків та стигматизації людей, які мають родичів і друзів в окупації.

Окрім того, не ясно, як трактувати «зв’язки» — родинні зв’язки, контакти з колегами й друзями чи, може, підтримка зв’язків у соцмережах. Також підписанти зазначають, що закон чітко не пояснює: досить буде сповістити про саму наявність таких зв’язків, чи роботодавець матиме право вимагати персональні дані людей, із якими ці «зв’язки» встановлено. 

Так, організації закликають Зеленського повернути закон до Верховної Ради України з пропозиціями на доопрацювання. 

«Ми вважаємо, що держава має всебічно сприяти підтримці зв’язків із жителями окупованих територій, а не ставити ці зв’язки “поза законом”, адже підтримка зв’язків із нашими громадянами в окупації — не злочин», — йдеться у зверненні.