Зеленський та Байден можуть зустрітися для підписання безпекової угоди

Президент США Джо Байден та президент України Володимир Зеленський у Білому домі, 21 грудня 2022 року
Президент США Джо Байден та президент України Володимир Зеленський у Білому домі, 21 грудня 2022 рокуAP Photo / Patrick Semansky

Президент США Джо Байден та президент України Володимир Зеленський можуть незабаром зустрітися для підписання безпекової угоди між країнами.

Про це сказав держсекретар США Ентоні Блінкен на брифінгу в МЗС України.

«Щодо зустрічі двох президентів — я цілком очікую, що в них буде можливість зробити це в майбутні тижні. Як сказав Дмитро [Кулеба], серед іншого ми хочемо підписати двосторонню безпекову угоду, яка вже на межі затвердження», — сказав він.

Міністр закордонних справ України уточнив, що українська сторона ніколи не розкриває дати візитів або контактів в Україну чи з України.

«Але між президентом Зеленським та президентом Байденом встановився довірливий діалог. І я переконаний, що вони матимуть можливість предметно обговорити всі питання та підписати цю угоду», — сказав Кулеба.

Що за безпекова угода?

У 2023 році, на полях липневого саміту НАТО у Вільнюсі, лідери «Великої сімки» (G7) погодили Спільну декларацію про підтримку України. Країни зазначили, що кожна із них працюватиме з Україною над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов’язаннями та домовленостями у сфері безпеки. Україна своєю чергою взяла на себе зобов’язання щодо реформ.

До цієї ініціативи долучилися понад 20 країн. Велика Британія стала першою країною, яка уклала остаточну угоду. Відтоді двосторонні угоди з Україною також підписали Німеччина, Данія, Франція, Італія, Канада, Нідерланди, Фінляндія, Латвія тощо.

У квітні Зеленський заявив, що Україна та Сполучені Штати працюють над двосторонньою безпековою угодою, яка має стати «найсильнішою» з усіх, що Україна підписала з іншими партнерами.