CNN: У НАТО сперечаються про те, які зобов'язання слід дати Україні щодо вступу в Альянс на саміті у Вашингтоні
Між країнами-членами НАТО тривають дискусії щодо того, яке формулювання щодо майбутнього членства України в Альянсі мало б пролунати на липневому саміті у Вашингтоні.
Про це пише CNN з посиланням на неназваних чиновників.
Як стверджують співрозмовники видання, у США та Німеччині запропонували, щоб Альянс пообіцяв, що Україна має «міст» до членства. Водночас варіант з формулюванням «незворотний шлях», як у квітні висловився генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, схвалюють Велика Британія та кілька країн Східної й Центральної Європи.
Американський високопосадовець сказав, що в Білому домі не вважають, що слово «незворотний» підтримає весь Альянс, вказавши, зокрема, на Угорщину. Інший чиновник каже, що деякі члени НАТО неохоче вживають це слово, тому що Київ має здійснити всі демократичні та антикорупційні реформи, необхідні для членства.
Деякі європейські союзники прагнуть зробити шлях України до членства «якомога чіткішим».
«Ми інстинктивно відчуваємо, що слід прокласти новий шлях. Слід звернути увагу на швидке відстеження [членства України]», — наголосив співрозмовник CNN.
Україна та НАТО
З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.
Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.
Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.
Згодом країни «Великої сімки» на саміті НАТО у Вільнюсі погодили спільну декларацію про підтримку України, яка містить гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна, зокрема, зобов’язується продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, а також просувати оборонні реформи.
Зеленський назвав «гарними» результати саміту, проте зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу з чіткими термінами. А втім, за словами глави держави, Україна розуміє, що членство можливе лише після завершення бойових дій.
- Поділитися: