Зеленський: Союзники по НАТО можуть розвіяти сумніви США щодо членства України

Президент Володимир Зеленський упевнений, що союзники по НАТО могли б вплинути на позицію Сполучених Штатів Америки щодо членства України в Альянсі.

Про це він заявив в інтерв’ю британському виданню Guardian. Відеоверсію опублікували на сторінці президента.

Глава держави зазначив, що, наприклад, Велика Британія підтримує вступ України у НАТО, натомість США досі сумніваються, побоюючись ескалації.

«Але не можна сказати, що США бояться ескалації, а всі інші країни підтримують [членство] України. Так не можна підходити до питання. Якщо всі дійсно нас підтримують, то я думаю, всім буде достатньо сил, розуму і впливу, щоби спілкуватись зі Сполученими Штатами, щоб змінити їхню думку», — сказав Зеленський.

Він наголосив, що важливо, щоб не тільки Україна порушувала питання про її членство НАТО.

«Ми порушуємо це питання, бо воно означає для нас виживання нашої країни. Але це не тільки питання України. Ми вважаємо, що зможемо посилити НАТО. Це про виживання усього Альянсу», — пояснив президент.

Раніше інше британське Telegraph із посиланням на джерела писало, що Володимира Зеленського нібито попросили не порушувати тему членства України в НАТО перед Вашингтонським самітом. Позаяк у 2023 році ця тема викликала розбіжності серед союзників.

Співрозмовник видання, ознайомлений із думкою адміністрації президента Джо Байдена, зазначив, що США і більшою мірою Німеччина стурбовані через загрозу росії для решти Альянсу.

Україна та НАТО

З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.

Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.

Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.

Згодом країни «Великої сімки» на саміті НАТО у Вільнюсі погодили спільну декларацію про підтримку України, яка містить гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна, зокрема, зобов’язується продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, а також просувати оборонні реформи.

Зеленський назвав «гарними» результати саміту, проте зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу з чіткими термінами. А втім, за словами глави держави, Україна розуміє, що членство можливе лише після завершення бойових дій.