Україна вперше за 20 років відновила на найвищому рівні контакт із Гамбією. Що обговорювали?

Президент України Володимир Зеленський
Президент України Володимир ЗеленськийTelegram / Zelenskiy / Official

Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом африканської держави Гамбія Адамою Берроу — це перший за 20 років контакт із цією країною на найвищому рівні.

Про це Зеленський повідомив у соцмережах.

Так, глава держави подякував африканській країні за участь у Саміті миру та підтримку підсумкового комюніке.

«Обговорили можливі формати взаємодії між Україною та Африкою щодо відновлення миру й забезпечення продовольчої стабільності. Для нас важливо залишатись одним із ключових гарантів продовольчої безпеки для Африки та світу», — розповів президент України.

Окрім цього, Зеленський зазначив, що до повномасштабного вторгнення росії в Україні навчалися гамбійські студенти, тож глава держави запросив їх знову до безпечних регіонів та висловив сподівання, що обидві країни розширюватимуть освітні програми.

Зазначимо, що до підсумкового комюніке Саміту миру після його завершення долучилися ще 10 країн. Окрім Гамбії, документ підписали Бенін, Гана, Кенія, Ліберія, Руанда, Сомалі, Сурінам, Замбія та Малаві.

Більше про Гамбію

Це маленька держава у Західній Африці з населенням 2,4 млн людей, завдовжки 290 км та завширшки від 20 до 28 км. Вона має вихід до Атлантичного океану.

Країна була британською колонією. У лютому 1965 року вона проголосила про свою незалежність. У середині 80-х років Гамбія та сусідній Сенегал уклали угоду про створення конфедерації, а втім, за кілька років країни розсварилися та розірвали угоду. Напружені відносини між державами зберігаються й донині.

Гамбія за формою правління є президентською республікою, глава держави — президент. Державний устрій — унітарна держава. Тут також діє конституція, схвалена на референдумі 8 серпня 1996 року, яка набрала чинності 16 січня 1997-го.

Перший Саміт миру у Швейцарії

15-16 червня у Швейцарії тривав перший Глобальний саміт миру, ініціатором якого виступила Україна. Подія відбувалася на курорті Бюргеншток, поблизу міста Люцерн. До заходу долучилася 101 країна та міжнародна організація з усіх континентів. Дві третини країн-учасниць були представлені на найвищому рівні.

Однак не всі захотіли долучитися до підписання фінального комюніке — це Саудівська Аравія, Таїланд, Індія, Мексика, ПАР, Вірменія, Бахрейн, Бразилія, Ватикан, Індонезія, Колумбія, Лівія та ОАЕ. Кілька країн — Ірак та Йорданія — відкликали свої підписи згодом. А втім, після саміту до комюніке долучилися Вселенський Патріархат, Антигуа і Барбуда, Замбія, а також Організація американських держав, до якої входять 34 країни обох Америк.

Конференція базувалася на попередніх дискусіях, зокрема на українській «формулі миру» та інших мирних пропозиціях, які ґрунтуються на Статуті ООН та основних принципах міжнародного права.