Зеленський закликав партнерів не піддаватися спокусам із росії та не зважати на Орбана

Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейської політичної спільноти, Велика Британія, 18 липня 2024 року
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейської політичної спільноти, Велика Британія, 18 липня 2024 рокуОфіс президента

Президент Володимир Зеленський непрямо закликав міжнародних партнерів не зважати на «миротворчу діяльність» прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який із власної ініціативи їздив на переговори з главою рф володимиром путіним.

Про це він сказав на саміті Європейської політичної спільноти у Великій Британії.

Зеленський заявив, що путін не може підтримувати відносини «зі справді сильними лідерами».

«Це наша перевага, але вона залишається перевагою лише доти, доки ми єдині. Він може спробувати підібратися до вас або вийти на когось із ваших партнерів поодинці, спробувати спокусити або натиснути на вас, шантажувати вас, щоб один із вас зрадив решту, послабивши нашу єдність», — сказав президент.

Він додав, що кожен сам обирає, як йому діяти та яку спадщину залишити.

«Але якщо хтось у Європі намагається розв'язати питання за чужими спинами чи навіть чужим коштом, якщо хтось хоче здійснювати якісь поїздки до столиці війни, щоб поговорити й, можливо, щось пообіцяти всупереч нашим спільним інтересам або коштом України чи інших країн, то чому ми маємо зважати на таку людину? ЄС і НАТО також можуть розв’язувати всі свої питання без цієї людини», — сказав президент.

Очевидно, ця непряма критика була націлена на прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який також брав участь у саміті.

«Миротворча місія» Орбана

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 2 липня приїздив до Києва на зустріч із президентом Володимиром Зеленським, де закликав його «зробити перерву, припинити вогонь і потім почати переговори».

Це була перша з 2010 року поїздка Орбана до України. Прем’єр приїхав наступного дня після того, як почався піврічний період головування Угорщини в Раді Європейського Союзу.

Після візиту до Києва Орбан вирушив із неанонсованим візитом до Москви. А втім, в Україні та ЄС наголосили: він не має жодних повноважень проводити переговори від імені Євросоюзу чи України. У відповідь на критику Орбан і сам визнав, що не має мандата на «мирні переговори», але стверджував, що Будапешт «може бути гарним знаряддям миру» в руках інших.

Після візиту до України та рф Орбан вирушив до Китаю — давнього союзника росії, який не підтримує українську «формулу миру», а натомість просуває свою. Глава Китаю Сі Цзіньпін на зустрічі з Орбаном також казав про «швидке припинення вогню та політичне врегулювання» російсько-української війни, не зазначивши, чи передбачає це підтримку територіальної цілісності України.