Підтримка УПЦ МП та боротьба з мобілізацією. Чим запам’ятався Артем Дмитрук, який утік із країни в День Незалежності

Депутат Артем Дмитрук за час своєї політичної кар’єри став відомим через декілька скандалів. Останній із них — незаконний виїзд з України прямо в День Незалежності, про який спершу дізналися ЗМІ і який згодом взялися розслідувати правоохоронці.
Однак і до того Дмитрук уже «світився» у скандальних новинах, а активісти тривалий час закликали відкрити провадження проти нього.
Чим запам’ятався депутат-утікач, чому тези, які він просував, є проросійськими та до чого тут УПЦ МП — у матеріалі hromadske.
Від спортсмена-важкоатлета до депутата
Соцмережі Дмитрука до 2019 року ніяк не натякають на його політичні амбіції. Здебільшого там опубліковані фото зі штангами, гирями, якісь змагання, а також часом реклама спортивних добавок.
У 2018 році він їде в Москву на чемпіонат світу з кросліфтингу. Про це свідчать геотеги на публікаціях, та й сам Дмитрук відкрито це вказує у своєму пості в Instagram. На змаганні він здобуває срібло, а потім дякує організаторам «за такий турнір високого рівня».
За даними руху «Чесно», Дмитрук також працював до депутатства приватним підприємцем — засновником одеських спортивних клубів, вантажником і охоронцем. Крім того, мав членство у кількох місцевих громадських організаціях.
Політика з’являється в житті Дмитрука у 2019 році — тоді він вступив до партії «Слуга Народу» і пройшов у Верховну Раду як депутат від 133 округу в місті Одеса.

«Ні» вакцинам і квіти одеським сепаратистам
Як депутат Дмитрук займався боротьбою з незаконною забудовою в Одесі. У 2022 році він намагався прорватися на засідання земельної комісії, яка розглядала питання відведення 6 гектарів землі біля найдорожчого пляжу Одеси — «Аркадії». Дмитрук заявив про свою боротьбу «із земельним дерибаном», а комісію назвав «нелегітимною».
Коли намагався зірвати її засідання, у нього сталася сутичка з муніципальною охороною. Через це постраждали троє охоронців, а дії депутата кваліфікували як хуліганство.
Також Дмитрук час від часу критикував інших одеських політиків. Так, мера Одеси Геннадія Труханова звинувачував у тому, що той начебто заборонив провести автопробіг з нагоди 9 травня. Хоча сам Дмитрук ще у 2020 році на 9 травня клав квіти до пам’ятника невідомому матросу в Одесі.
Квіти клав і до будівлі Будинку профспілок в Одесі, де у 2014 році загинули проросійські активісти. На думку Дмитрука, загиблі «стали жертвами маніпуляцій і стравлювання», а влада «замовчує всі відомі деталі» події.
«Ми не маємо права ігнорувати цю трагедію, інакше подібні історії можуть повторюватися з нами знову і знову. Світла пам'ять усім загиблим», — казав тоді депутат.
Того самого року він постив фото з обкладинкою книжки «Україна — це не Європа» проросійського політика Євгена Філіндаша, яка, згідно з анотацією, пропонує «альтернативний погляд» і «руйнування стереотипів, які панують зараз в Україні».
Під час пандемії коронавірусу Дмитрук говорив про «насильницьку» вакцинацію, яку нібито проводила держава, і про утиски невакцинованих.
«Якщо людина з якоїсь причини ухвалила рішення не вакцинуватися, то це її право. На сьогодні ще не проведено досліджень побічних дій вакцин, немає відповідальності виробника вакцини або держави за проблеми зі здоров'ям після вакцинації», — писав Дмитрук.
Голова фракція «Слуга Народу» Давид Арахамія розповідав, що Дмитрук був одним із трьох депутатів у Раді, які заявили, що не будуть вакцинуватися.

Підтримка проросійських політиків
У квітні 2024 року Дмитрук публічно привітав із днем народження підозрюваного у держзраді ексдепутата Олександра Дубінського. «Від імені всіх порядних українців» він назвав Дубінського борцем «із корупцією і правовим свавіллям», а також «утисками та грабежем зажерливих чиновників і безпринципних мародерів при владі».
Також Дмитрук регулярно перепощує на свій Telegram-канал публікації підсанкційного олігарха та колишнього «регіонала» Вадима Новинського. Ще з одним «регіоналом» — ексдепутатом та президентом Одеської юридичної академії Сергієм Ківаловим — Дмитрук зробив фото під час отримання диплома магістра права.
«Захисник православ’я»
Останнім часом Дмитрук чи не найбільше уваги приділяв так званим гонінням проти Української православної церкви московського патріархату. Особливо це виявилося, коли за закон, що може заборонити діяльність УПЦ МП, голосували в парламенті.
Дмитрук негативно висловлювався про депутатів, які виступали за ухвалення законопроєкту. Вони, за його словами, є «нацистами, які підтримують геноцид українського народу».
Державну службу з питань етнополітики та свободи совісті, яка, згідно із законом, проводитиме перевірку релігійних організацій на підлеглість центрам впливу у рф, депутат називав «НКВСною структурою».
На його думку, «про жодні незалежні, неупереджені експертизи навіть не може йтися», а саме ухвалення закону, мовляв, «серйозно дестабілізує суспільство і викличе масу проблем».
Така сама теза лунала на платформах російських пропагандистів. Так, російське агентство ТАСС писало про «акти масового насильства щодо мільйонів вірян» УПЦ МП, до яких начебто призведе ухвалений закон.

Варто зазначити, що парафіянином УПЦ МП Дмитрук є давно, а в липні цього року він навіть став іподияконом. За цю «радісну подію» депутат дякував самому митрополиту Онуфрію.
Він також регулярно вступався за кліриків УПЦ МП, до яких правоохоронці приходили з обшуками та проти яких відкривали провадження.
Так, він заперечував, що ієродиякон Києво-Печерської лаври Павло (Музичук) організовував постановні акції протесту під час повернення державі майна Києво-Печерської лаври навесні 2023 року, про що казали в СБУ.
Музичуку вручили підозру у виправдовуванні збройної агресії рф проти України та глорифікації її учасників та взяли під варту. Однак у лютому Дмитрук вніс за священника заставу розміром 121 тисяча гривень.
«Борець» проти «насильницької» мобілізації
Крім «захисту віри», Дмитрук нібито бореться проти незаконної мобілізації та силових дій ТЦК. От тільки робить це в дусі російської пропаганди.
Так, він писав про «вилов» «тіл» на вулицях, який, за його словами, є способом для військкомів залишатися «у теплих військкоматах». Водночас працівників ТЦК він називав «комуняками» і «свинями», скаржачись на те, як ті «калічать» і «вбивають» громадян України.
Крім того, Дмитрук засудив дії українських військових у Курській області. За його словами, дехто з них руйнує пам'ятники, знущається з місцевих жителів, «вдаючи з себе німців», а також начебто «влаштовує заворушення в магазинах».
Ті самі тези лунають в етерах російських пропагандистів, де начебто місцеві жителі Курщини скаржаться на мародерство нібито з боку ЗСУ.
Утікач
Артем Дмитрук незаконно виїхав з України 24 серпня. За даними «Української правди», він перетнув пункт пропуску «Паланка — Маяки — Удобне», а далі поїхав до місцевого відділку поліції в містечку Штефан-Воде, де попросив про захист і начебто отримав тимчасовий притулок до розгляду його справи.
Одні джерела видання стверджують, що Дмитрук 25 серпня вирушив до Лондона, а інші кажуть — до Стамбула.
В Україні йому повідомили про підозру за побиття військового у 2023 році та викликали до ДБР для проведення слідчих дій 29 та 30 серпня.
Сам Дмитрук спершу начебто не підтверджував свого виїзду до Молдови, заявивши про «вкид» через «ручних пропагандистів». А втім, пізніше він повідомив про спробу викрадення його сім’ї з готелю та аеропорту в Європі.
- Поділитися: