Le Monde: CША не мають принципових заперечень проти запрошення України в НАТО

Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, президент США Джо Байден, канцлер Німеччини Олаф Шольц та французький лідер Емманюель Макрон у Берліні, 18 жовтня 2024 року
Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, президент США Джо Байден, канцлер Німеччини Олаф Шольц та французький лідер Емманюель Макрон у Берліні, 18 жовтня 2024 рокуХ / Bundeskanzler

США уже не мають суттєвих заперечень проти того, щоб запросити Україну в НАТО. Така зміна позиції може повпливати й на Німеччину.

Про це пише Le Monde з посиланням на джерела.

Американський президент Джо Байден напередодні, 18 жовтня, поїхав до Німеччини, де зустрівся з канцлером Олафом Шольцом та лідерами ще двох європейських країн — британським премʼєр-міністром Кіром Стармером і главою Франції Емманюелем Макроном. Основною темою обговорень стала Україна. 

Передусім чотири політики прагнуть скоординувати свої відповіді щодо плану перемоги, який уже представив президент Володимир Зеленський.

Поки що Сполучені Штати та Німеччина офіційно блокують будь-яку перспективу входження України в НАТО, тоді як Франція та Велика Британія налаштовані більш прихильно. 

А втім, за деякими даними, американці не мають принципових заперечень саме проти запрошення. Як припустив неназваний європейський дипломат, у разі перемоги Камали Гарріс на президентських виборах Байден міг би рухатися в бік запрошення України протягом перехідного періоду. 

«Якщо це Трамп, то міркування більше не є актуальним, і найменша ініціатива Байдена ризикує погіршити ситуацію», — додав він. 

Співрозмовники видання вважають, що зміни у позиції Вашингтона могли призвести й до перегляду думки Берліна.

А втім, чотири лідери все одно не можуть розвʼязати таке питання самотужки, оскільки в НАТО є й інші члени, зокрема ті, що могли б виступити проти швидкого зближення Києва з Альянсом, як-от Угорщина чи Туреччина.

Ще один пункт, який обговорили Байден, Стармер, Шольц і Макрон, — це удари по території росії далекобійною зброєю. Поки лише Париж і Лондон більш відкриті до цього. 

Тож учора політикам не вдалося ухвалити жодного рішення. Як пише Le Monde, цього не буде до закінчення виборів у США.

Нагадаємо, нещодавно посолка США при НАТО Джуліан Сміт заявляла, що Україна не отримає запрошення вступити в Альянс найближчим часом.

Україна та НАТО

З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.

Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.

Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.

Через рік, на саміті у Вашингтоні, країни-члени НАТО підтвердили, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства в Альянсі. Окрім того, союзники визнали, що держава стає оперативно та політично дедалі інтегрованішою з Альянсом.

Перед самітом генсек Єнс Столтенберг висловив сподівання, що Україна стане членом Альянсу в найближчі 10 років.