Стамбульська угода може стати орієнтиром для мирних домовленостей між Україною і рф — спецпосланець Віткофф

США наблизилися до досягнення мирних домовленостей між Україною і росією. Орієнтиром укладення угоди можуть стати «стамбульські домовленості».
Про це заявив спеціальний посланець США Стів Віткофф в інтервʼю CNN.
«Ми підійшли дуже-дуже близько до підписання чогось», — заявив він. Віткофф вважає, що «Стамбульську протокольну угоду» можуть використати як орієнтир, щоб укласти мирну угоду між Україною і росією.
Він не уточнив умов такої потенційної угоди, але наголосив, що в будь-якій мирній угоді «кожна сторона збирається піти на поступки, чи то територіальні, чи то економічні», цитує його «Голос Америки».
Віткофф також заявив, що Дональд Трамп хоче бути «президентом-миротворцем» і досягнути миру через силу.
На думку Віткоффа, війна проти України «була спровокована». «Тоді були всілякі розмови про вступ України до НАТО […] Це фактично стало загрозою для росіян, і тому ми повинні мати справу із цим фактом», — заявив спецпосланець.
Переговори у Стамбулі
28 лютого 2022 року у Стамбулі почалися перемовини між Україною і рф. Деякі раунди проходили за фізичної присутності представників сторін, а інші — онлайн.
Як писало «Радіо Свобода», тоді москва запропонувала Україні угоду, яка фактично означала б українську капітуляцію. Це був проєкт під назвою «Договір про врегулювання ситуації в Україні та нейтралітет України». Це перший відомий документ, який викладає умови росії щодо мирної угоди після початку повномасштабного вторгнення.
Згідно з проєктом договору, росія висувала такі вимоги:
- Україна має скоротити свою армію до 50 000 осіб, включаючи 1,5 тисячі офіцерського складу.
- Україні пропонували «не розробляти, не виробляти, не купувати та не розміщувати на своїй території ракетні озброєння будь-яких видів базування з дальністю стрілянини понад 250 км».
- У планах росії Україна мала «визнати незалежність так званих “Донецької та Луганської республік”» — причому в межах адміністративних областей України (станом на 24 лютого 2022 року росія контролювала лише частину цих областей і не завоювала їх повністю й тепер, на початку 2025 року).
- росія також вимагала скасування всіх санкцій — як українських, так і міжнародних — і відкликання всіх міжнародних позовів, поданих із 2014 року.
- Саме Україна має взяти на себе витрати на відновлення інфраструктури Донбасу, зруйнованої з 2014 року.
- росія наполягала на надання російській мові статусу державної та відновлення всіх майнових прав Української православної церкви (московського патріархату).
- Автори проєкту вимагали «скасувати й більше не вводити будь-які заборони символіки, що асоціюється в державах із перемогою над нацизмом», тобто фактично знову легалізувати в Україні радянські та комуністичні символи. До документа додано перелік українських законів, які автори назвали прикладами «нацифікації та героїзації нацизму».
Однак переговорний процес завмер наприкінці квітня 2022 року, оскільки сторони сперечалися щодо основних положень проєкту договору. Водночас армія рф відступила з півночі України, бо не змогла захопити Київ чи змусити Україну капітулювати.
- Поділитися: