Журналісти зʼясували, чи просили США Євросоюз так само призупинити допомогу Україні

Сполучені Штати після призупинення військової допомоги для України не надсилали сигналів Європейському Союзу з проханням долучитися до такої політики щодо Києва. 

Про це пише «Радіо Свобода» з посиланням на дипломат у колах ЄС.

«Те, що вони просять нас зробити зараз, це погодитися, що може бути припинення вогню або перемир’я, бо це пріоритет президента Трампа», — пояснив співрозмовник видання. 

За його словами, у ЄС із цим погодилися. Водночас європейські лідери наполягатимуть на тому, що просто припинення вогню без стійких гарантій безпеки не спрацює, каже дипломат.

Він також прокоментував чернетку підсумкової декларації майбутнього саміту лідерів ЄС, в якій згадують про миротворчу місію й потребу у надійних гарантіях безпеки для України. На думку співрозмовника «Радіо Свобода», це допоможе президенту Франції та премʼєр-міністру Великої Британії під час розмов із Дональдом Трампом продемонструвати політичну підтримку від усього Євросоюзу, а не лише обмеженої групи держав.

«Ми в такий спосіб кажемо йому, що ви можете бути впевнені, що європейці будуть там. Ми просимо у вас надати “гарантію гарантії”, бути якось присутніми», — розповів дипломат про стратегію ЄС. 

А от плани на суттєве збільшення оборонних видатків, зокрема ініціатива на 800 мільярдів євро, яку напередодні оголосила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, мають стати підтвердженням, що ЄС спроможний надати такі гарантії.

Більше про призупинення допомоги від США

Видання Blooomberg та CNN заявили, що президент США Дональд Трамп призупинив надання Україні всієї американської допомоги. Зокрема, тієї допомоги, яку розпорядився виділити ще його попередник Джо Байден. Проте офіційних оголошень Білого дому про таке рішення не було.

Президент Володимир Зеленський доручив представникам української влади звʼязатися з американськими колегами й отримати офіційну інформацію. Премʼєр-міністр Денис Шмигаль казав, що ще станом на вечір 3 березня військова допомога від США продовжувала надходити.

Згодом через ЗМІ стало відомо, що США перестали ділитися з Україною і розвідданими.

Директор американського Центрального розвідувального управління (ЦРУ) Джон Реткліфф підтвердив, що Сполучені Штати призупинили постачання зброї та передачу розвідувальних даних для України.