FT: У ЄС хочуть арештувати заморожені активи рф, якщо та «порушить мирну угоду» в Україні

Франція, Німеччина та Велика Британія розглядають можливість конфіскації понад 200 мільярдів євро заморожених активів рф у випадку, якщо та в майбутньому порушить мирну угоду в Україні.

Про це пише Financial Times.

Як зазначає видання, європейські прихильники ідеї припинення вогню бачать у цьому спосіб примусити росію до будь-якої угоди та надати Києву гарантію безпеки.

Наразі дохід, отриманий від цих активів, використовується для погашення країнами «Великої сімки» позик Україні на суму 50 мільярдів доларів, але самі активи залишаються недоторканими.

Як пише FT, Україна, Польща та країни Балтії давно наполягають на арешті заморожених активів, однак Німеччина, Франція та ЄС виступили проти цього через побоювання, що арешт державного майна створить прецедент у міжнародному праві.

Водночас Європейський центральний банк також був стурбований тим, що статус євро як безпечного варіанту для іноземних резервів буде під загрозою, оскільки більшість активів номінована в саме у євро.

Раніше президент Франції Емманюель Макрон під час зустрічі з президентом США Дональдом Трампом заявив, що конфіскація російських заморожених активів буде порушенням міжнародного права, а тому, пропонує витрачати доходи від них.

Більше про заморожені активи рф

У відповідь на повномасштабне вторгнення рф в Україну ЄС «заморозив» російські активи у Європі. За даними ЗМІ, йдеться про активи на близько 300 мільярдів доларів.

Прибутки із цих активів вирішили направити на допомогу Україні. Так, лідери «Великої сімки» погодили Україні кредит на 50 мільярдів доларів, який погашатимуть коштом цих прибутків.

У лютому 2024 року Рада ЄС вирішила, що центральні депозитарії цінних паперів, які зберігають активи та резерви Центробанку росії на суму понад мільйон євро, які були заморожені санкціями, повинні відкладати надзвичайні залишки готівки й не можуть розпоряджатися наступними чистими доходами.

У травні Рада ЄС ухвалила низку правових актів, які дозволяють використовувати ці чисті прибутки на користь України. Так, уже в кінці 2024 року Україні від США надійшов 1 мільярд доларів від заморожених російських активів.