Країни Північної Європи надіслали листа до Брюсселя, закликавши прискорити вступ України до ЄС — Politico

Шість країн Північної Європи закликали Брюссель виробити конкретні пропозиції щодо просування процесу вступу України до ЄС на тлі намагань Угорщини блокувати приєднання.

Про це пише Politico з посиланням на спільний лист високопоставлених дипломатів зі Швеції, Фінляндії, Данії, Латвії, Литви та Естонії до Брюсселя.

«Підтверджуючи повну й однозначну відданість перспективі членства України в ЄС, ми закликаємо до прискорення процесу вступу. Настав час для амбітних та ефективних рішень у цьому відношенні», — йдеться у зверненні. 

Поки президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн публічно пропонує Україні приєднатися до блоку до 2030 року, підписанти хочуть вжити заходів, щоб переконатися, що це дійсно станеться.

У своєму листі дипломати наголосили, що Україна продемонструвала «значний прогрес у реформах», тож тепер час ЄС «мобілізувати зусилля» для допомоги Києву.

Як йдеться у листі, вступ повинен бути «передбачуваним і базуватися на власних заслугах», тоді як «двосторонні питання, які суперечать загальним стратегічним інтересам Союзу, не повинні використовуватися для блокування прогресу, а розв’язуватися шляхом добросовісного діалогу».

Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що вступ України до Європейського Союзу зараз блокує лише одна держава — Угорщина.

Тим часом угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан вирішив організувати голосування у своїй країні щодо підтримки членства України в ЄС. Бюлетень має лише одне запитання і два варіанти відповіді — «так» або «ні».

Євроінтеграція України

Ще в листопаді 2023-го президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС, щоби просунутися на шляху до вступу в Євросоюз.

14 грудня того самого року Європейська рада ухвалила рішення про початок переговорів щодо вступу України й Молдови. Але Україна ще мала виконати чотири додаткові рекомендації, зазначені в Пакеті розширення ЄС від 8 листопада 2023 року. Формальний початок переговорів про вступ до ЄС починається після того, як Єврокомісія запропонує переговорну рамку, а Європейська рада її затвердить.

Так, на початку червня 2024 року Єврокомісія надала позитивну оцінку євроінтеграційному прогресу України й підтримала початок переговорів про вступ до ЄС. Посли ЄС погодили рамки для переговорів 14 червня, а 25 червня перемовини з Україною та Молдовою офіційно розпочалися.

Початок переговорів одночасно з іншою країною не гарантує їхнього завершення в той самий час, оскільки темп перемовин залежить від швидкості реформ та узгодження із законодавством ЄС у кожній країні. Посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова назвала «реалістичним терміном» вступ України до Євросоюзу до 2030 року.