У Румунії триває другий тур президентських виборів: розповідаємо про кандидатів та чому це важливо для України

У Румунії 18 травня стартував другий тур виборів президента. Громадяни обирають між прозахідним главою Бухареста Нікушором Даном і лідером ультраправого «Альянсу за Союз румунів» Джордже Сіміоном.
Як пише Digi24, виборчі дільниці у країні відкрили о 07:00, а триватиме голосування до 21:00. Станом на 11:00 явка виборців сягнула 37,51%, тож вже понад 6 мільйонів румунів віддали свій голос.
Ще 4 травня відбулося голосування в першому турі повторних президентських виборів. Тоді переміг Сіміон, набравши 40,5% голосів, а його опонент — Дан — здобув підтримку 20,99% виборців.
Бухарест є важливим партнером для Києва. У Румунії тренуються українські пілоти, ця країна надає Україні матеріально-технічну допомогу, що включає постачання та обслуговування військової техніки, і допомагає з експортом через свої порти. Тому ці вибори матимуть вплив і на українську державу.
Сіміон: союз з Джорджеску та антизахідні настрої

38-річний Джордже Сіміон вороже ставиться до ЄС і сварить НАТО. У Румунії його часто називають «російським хлопцем» через те, що він критикує Київ і виказує прихильність до москви.
Румунський політик є персоною нон ґрата в Україні та Молдові. Його неодноразово затримували й депортували з Молдови через участь у заходах на підтримку об'єднання Молдови з Румунією. Україна ж заборонила в’їзд Сіміону через його націоналістичні заяви та критику політики української влади щодо румунської меншини на Буковині.
До того, як піти у політику, Джордже Сіміон мав репутацію скандального громадського активіста. У 2019 році він створив ультраправу партію «Альянс за союз румунів» (AUR). А вже за рік пройшов з нею у парламент.
Під час передвиборчої кампанії Сіміон об’єднав навколо себе прихильників іншого ультраправого політика Келіна Джорджеску, якого не допустили до участі у повторних виборах. Він вже пообіцяв, що у разі перемоги віддасть Джорджеску посаду прем’єр-міністра, хоча президент і не має таких повноважень.
Сіміон взяв на озброєння риторику Джорджеску, обіцяючи боротися з корупцією і захищати національний суверенітет Румунії у зовнішній політиці. Він неодноразово заявляв, що Бухарест має відмовитися від підтримки Києва, щоб не провокувати росію на агресивні дії проти Румунії.
Зокрема, політик закликав Україну компенсувати передану Румунією систему Patriot і заявив, що відшкодування можна закласти в майбутні контракти на відбудову або Україна може повернути кошти зерном. Крім того, Сіміон не підтримує санкції проти росії та скептично ставиться до приєднання України до ЄС і НАТО.
Також кандидат є симпатиком Дональда Трампа. Він багато разів з’являвся на публіці у червоній бейсболці з написом «Трамп врятує Америку».
Ядром електорату Сімеона у Румунії є мешканці маленьких міст та сіл, які виступають за традиційні цінності. До його виборчої бази входять також прихильники православної церкви, антиглобалісти з низьким рівнем доходів і ті, хто розчарований соціальною та економічною політикою чинного уряду.
Як і Джорджеску, Джордже Сіміон активно використовує соцмережі й скептично ставиться до традиційних медіа, звинувачуючи журналістів у заангажованості.
Проєвропейський курс Нікушора Дана

55-річний глава Бухареста має репутацію реформатора, який приділяє велику увагу захисту культурної спадщини столиці. Він є послідовним прихильником членства Румунії в ЄС і НАТО, підтримує надання військової та гуманітарної допомоги Києву і вважає незалежність України критично важливою умовою для безпеки всього східного флангу НАТО.
До початку політичної кар'єри він зосереджувався на роботі громадського активіста. Вже у 2015 році Дан заснував партію «Союз порятунку Бухареста», яка поставила собі за мету боротьбу з корупцією та збереження культурної спадщини румунської столиці. У 2020 році Дан виграв вибори й очолив Бухарест. Торік він переобрався на другий термін.
Хоча Дан займає чітку проукраїнську позицію, йому доводиться відбиватися від звинувачень у зв'язках з бізнесменом Матеєм Пауном. Паун, якого пов'язують з російським і білоруським бізнесом, відзначився проросійськими заявами та критикою санкцій. Сам Дан запевняє: ніколи не отримував гроші від бізнесмена на свою політичну діяльність.
Політик вирішив балотуватися у президенти як незалежний кандидат, обіцяючи зберегти проєвропейський курс країни та зупинити ультраправих популістів. Як і його опонент Сіміон, Нікушор Дан критикує владу та планує посилити боротьбу з корупцією.
На посаді президента Румунії він також хоче приділити увагу диджиталізації державних послуг та глибокій реформі освіти й судової системи. Ядром його електоральної бази є молодь, представники маленького бізнесу та мешканці великих міст.
- Поділитися: