Десять років тому шість країн — Україна, Грузія, Молдова, Вірменія, Азербайджан та Білорусь — зробили великий крок до зближення з Європейським Союзом. Ініціатива «Східне партнерство» покликана поглибити політичну та економічну інтеграцію цих країн в ЄС. 13-14 травня у Брюсселі відзначали річницю партнерства — зустрічами, переговорами та підбиттям підсумків.

Чого вдалося досягти за цей час? Зокрема, Україна та ЄС підписали угоду про асоціацію у 2014 році. Це також зробили Молдова та Грузія, які теж тепер мають із Євросоюзом безвізовий режим. Домовленість передбачала й зону вільної торгівлі з Європою, що не лише збільшила обсяги обміну товарами, а й зробила український продукт більш конкурентоспроможним. Крім того, проведення деяких реформ, як-от децентралізації, яку Порошенко називає найважливішою, теж вважають заслугою «Східного партнерства».

Попри всі успіхи, з кожним роком ініціативу все більше критикують. Зокрема, через те, що країни, які входять до неї, мають неоднакові досягнення. Білорусь, наприклад, не має базової угоди про співпрацю з ЄС — і візи для подорожей у Європу білорусам досі потрібні.

Як відбулася зустріч «Східного партнерства»? Чи вірять у ЄС в майбутнє проекту? Якими є його пріоритети? Дивіться спецрепортаж нашої кореспондентки з Брюсселя.

Поділитись: