Війна

14 років «Норд-Осту»: від підготовки до наслідків теракту на Дубровці — як це було

Війна/14 років «Норд-Осту»: від підготовки до наслідків теракту на Дубровці — як це було
Зберегти
Вигляд

23 жовтня минає 14 років з дня захоплення Театрального центру на Дубровці. Теракт, також знаний просто як «Норд-Ост», стався 23 — 26 жовтня 2002 року в Москві. Група озброєних бойовиків на чолі з Мовсаром Бараєвим захопила в заручники 916 осіб. В обмін на їхні життя «бараєвці» вимагали негайного припинення бойових дій в Чечні і виведення з території республіки федеральних військ. Вимоги бойовиків не задовольнили. Майже через три доби силовики здійснили операцію зі звільнення, під час якої загинули, за офіційними даними, 130 заручників, більше 700 постраждали. Під час операції вбито 40 бойовиків.

Незважаючи на відновлення в 2014 році кримінальної справи, рідні та близькі постраждалих не вірять як в подальше об'єктивне розслідування справи, так і в отримання відповідей на значно важливіші питання — який газ і за чиїм наказом використовували при штурмі, чому не організували грамотну евакуацію і не надали медичну допомогу постраждалим.

Громадське публікує інформацію про обставини скоєння цього терористичного акту, хроніку і результати розслідування подій, пов'язаних з терактом на Дубровці. 

На місці подій. Фото з буклету прес-служби МНС Росії «Неоголошена війна»

Підготовка

Планування терористичного акту в Москві відбувалося влітку 2002 року на території Чечні. Загальне керівництво підготовкою теракту здійснював Шаміль Басаєв — глава військового комітету самопроголошеної Республіки Ічкерія. Російська влада неодноразово звинувачували в причетності до захоплення ПК на Дубровці президента ЧРІ Аслана Масхадова, проте сам А.Масхадов категорично відкидав свою причетність до теракту.

Безпосереднім організатором акції був призначений Руслан Ельмурзаєв на прізвисько «Абубакар», який очолював службу економічної безпеки і був фактично власником «Прима-банку», його помічником — Асланбек Хасханов, а командиром диверсійно-терористичної групи — племінник знищеного в 2001 році Арбі Бараєва, один з керівників Ісламського полку особливого призначення Мовсар Бараєв.

Доставка зброї в Москву почалася практично відразу після ухвалення рішення про здійснення теракту. Основна частина зброї перевозилася на КамАЗі під вантажем яблук. Серед вантажу зі зброєю були: 18 автоматів Калашникова; 20 пістолетів Макарова та Стечкіна; кілька сотень кілограмів пластиду; більше 100 гранат. Зброя і вибухівка були доставлені в підмосковне село Чорне Балашихинського району, де з квітня 2002 року проживав Хампаш Собралом. Участь у виготовленні вибухових пристроїв брав поселений в будинку як гість Арман Менкеєв, майор ГРУ і фахівець з виготовлення вибухових пристроїв, який пішов у відставку в грудні 1999 року.

На початку жовтня з Інгушетії в Москву на КамАЗі, навантаженому кавунами, доставили три вибухові пристрої великої потужності, перероблених в Чечні з артилерійських 152-міліметрових снарядів і обладнаних під повітряні балони гальмівної системи КамАЗу. В районі перетину Московської кільцевої автодороги з Варшавським шосе вночі «повітряні циліндри» були зняті з вантажівки і перевантажені в автомобіль ВАЗ-2109 Межиєва, який доставив їх в гараж на вулиці Академіка Пілюгіна.

Для виконання теракту були відібрані 21 чоловік і близько 20 жінок. Вік смертників становив від 16 до 42 років; більшості було від 20 до 23.

Члени бандугруповання діставалися до столиці в різний час невеликими групами, значна частина з них прибула на автобусі «Хасавюрт-Москва» за кілька днів до захоплення. Ватажок бандугруповання Мовсар Бараєв прибув на Казанський вокзал Москви 14 жовтня 2002 року на поїзді в супроводі двох бойовиків.

Свічки і портрети загиблих. Фото: RFE / RL

Захоплення

23 жовтня

21:15 — У будівлю Театрального центру на Дубровці на вулиці Мельникова (колишній Палац культури Державного підшипникового заводу) увірвалися озброєні люди в камуфляжі. В цей час в ПК йшов мюзикл «Норд-Ост», в залі перебувало понад 800 осіб. Терористи оголосили всіх людей — глядачів і працівників театру — заручниками і почали мінувати будівлю.

22:00 — Стало відомо, що будівлю театру захопив загін чеченських бойовиків на чолі з Мовсаром Бараєвим. За словами очевидців, терористів було 30 — 40 осіб, серед них є жінки, всі вони обвішані вибухівкою. До будівлі центру стягуються посилені наряди міліції.

23:05 — З захопленої будівлі вдається втекти п'яти акторам, які були замкнені в гримерній кімнаті.

23:30 — До будівлі підтягується військова техніка, в цей час з неї вдається втекти семи членам технічної групи мюзиклу, які зуміли закритися в монтажній кімнаті.

24 жовтня

00:00 — Будівля Театрального центру на вулиці Мельникова повністю заблокована, оперативники намагаються вийти на зв'язок з терористами, які захопили будівлю. Терористи відпускають 15 дітей і ще кілька десятків людей, серед яких — жінки, іноземці та мусульмани.

00:30 — Під час переговорів терористи висувають вимогу про припинення військових дій і виведення військ з Чечні.

Квіти і свічки в пам’ять про загиблих. Фото: Юрій Тимофєєв (RFE / RL) 

02:00 — Депутат Державної думи від Чечні Асламбек Аслаханов проводить переговори з ватажком терористів, ніяких домовленостей досягнуто не було.

3:50 — Терористи звільняють двох дітей шкільного віку.

5:30 — У будівлю Театрального центру проходить 26-річна Ольга Миколаївна Романова, яка заходить до зали і вступає в перепалку з Мовсаром Бараєвим. Її швидко допитують, відводять в коридор і вбивають трьома пострілами з автомата.

10:20 — 12:50 — Терористи вимагають приїзду представників Червоного Хреста та організації «Лікарі без кордонів» для ведення переговорів з умовою, щоб серед представників цих організацій не було росіян. Трохи пізніше висуваються додаткові вимоги щодо обов'язкової участі в переговорах журналістки Анни Політковської, політиків Ірини Хакамади і Григорія Явлінського.

15:35 — Йосип Кобзон і віце-спікер Держдуми Ірина Хакамада входять в будівлю палацу культури. Під час переговорів з ними терористи заявляють про готовність відпустити 50 заручників, якщо до них прибуде глава адміністрації Чечні Ахмат Кадиров. Через півгодини учасники переговорів залишають будівлю ПК.

17:00 — У будівлю Палацу культури заходять керівник відділення невідкладної хірургії і травми дитячого віку НДІ педіатрії Наукового центру здоров'я дітей РАМН Леонід Рошаль і йорданський доктор, доцент кафедри хірургії Академії імені Сєченова Анвар Ель-Саїд. Через 15 хвилин вони витягують тіло вбитої Ольги Романової. Передавши тіло співробітникам «швидкої допомоги», вони повертаються в будівлю Театрального центру.

Портрет загиблого. Фото: Юрій Тимофєєв (RFE / RL) 

18:31 — Під час походу в туалет дві дівчини — Олена Зінов'єва і Світлана Кононова — вибираються через вікно на вулицю і біжать. Терористи безуспішно стріляють їм услід з автоматів і двічі з підствольного гранатомета, легко поранивши при цьому бійця групи «Альфа» майора Костянтина Журавльова, який прикривав дівчат.

19:00 — Катарський телеканал «Аль-Джазіра» показує звернення бойовика Мовсара Бараєва, записане за кілька днів до захоплення ПК. На показаному відеозаписі Мовсар Бараєв заявляє, що його група належить до «диверсійно-розвідувальної бригади праведних шахідів», і вимагає виведення російських військ з Чечні.

21:30 — За уточненими даними, з моменту захоплення заручників терористами звільнені 39 людей.

23:05 — У будівлю Театрального центру входить депутат Держдуми Григорій Явлінський і проводить 50-хвилинні переговори з терористами.

25 жовтня

1:30 — У приміщення заходить Леонід Рошаль. Разом з ним в будівлю заходять кореспондент НТВ Сергій Дєдух і оператор Антон Передєльский. Вони перебувають там близько 40 хвилин, за які їм вдається поговорити з терористами і шістьма заручницями.

12:34 — Представники Червоного Хреста виводять із захопленої терористами будівлі вісім дітей у віці від шести до 12 років.

14:50 — У будівлю захопленого Будинку культури заходять Леонід Рошаль і журналістка «Нової газети» Анна Політковська, вони несуть заручникам три великі пакети з водою і предметами особистої гігієни.

15:30 — У Кремлі президент Росії Владімір Путін проводить нараду з главами МВС і ФСБ, а також з лідерами думських об'єднань. Директор ФСБ Микола Патрушев заявляє, що влада готова зберегти терористам життя, якщо вони звільнять всіх заручників.

17:00 — 20:20 — через Сергія Говорухіна терористи передають, що відмовляються від ведення подальших переговорів.

26 жовтня

00:30 — 02:00 — Один із заручників впадає в істерику і з пляшкою кидається на терористку, що перебуває поруч з вибуховим пристроєм. Бойовики стріляють у нього з автоматів, але промахуються і потрапляють в двох інших заручників (Тамару Старкову і Павла Захарова). Терористи дозволяють віднести поранених заручників на перший поверх і викликають в будівлю співробітників «швидкої допомоги».

Штурм

На місці подій. Фото з буклету прес-служби МНС Росії «Неоголошена війна»

04:48 — Бійцям спецпідрозділів по рації передається команда: «Увага, увага всім! Говорить Гром, всім групам штурм, штурм, штурм!»

5:00 — Силовики, які тримали будівлю в облозі через вентиляцію почали закачувати снодійний газ. Люди всередині будівлі — бойовики і заручники — спочатку сприйняли газ за дим від пожежі, але скоро зрозуміли, що це не так. Ймовірно, це була бойова отруйна речовина на основі фентанілу. Достаменний склад газу залишався невідомим і медикам, які рятували заручників.

5:10 — Вимкнули прожектори, які освітлювали головний вхід в театр. Раніше терористи попереджали, що, якщо світло погасне, — вони почнуть розстрілювати заручників.

5:30 — У будівлі ПК лунають три вибухи і кілька автоматних черг. Після цього стрілянина припиняється. Спеціальні підрозділи «Альфа» і «Вимпел» ЦСН ФСБ починають перегрупування сил навколо Театрального центру. Надходить інформація про початок операції зі штурму будівлі.

6:30 — Офіційний представник ФСБ Сергій Ігнатченко повідомляє, що Театральний центр перебуває під контролем спецслужб, Мовсар Бараєв і значна частина терористів знищені.

06:30 — 06:45 — До будівлі ПК під'їжджають десятки машин МНС та «швидкої допомоги», автобуси.

06:45 — 07:00 — Рятувальники МНС і лікарі починають виведення заручників з будівлі, надання медичної допомоги та госпіталізацію.

7:25 — Помічник президента РФ Сергій Ястржембський офіційно заявляє про завершення операції зі звільнення заручників.

08:00 — Заступник глави МВС Володимир Васильєв повідомляє про знищення 36 терористів, звільнення понад 750 заручників і 67 тіл загиблих.

Перше офіційне повідомлення про поодинокі випадки загибелі заручників прозвучало близько 08:00, проте заступник начальника штабу Володимир Васильєв повідомляв про те, що серед загиблих немає дітей. Як стало відомо з матеріалів кримінальної справи, на той час уже була констатована смерть п'яти дітей.

13.00 — На прес-конференції заступник начальника штабу Васильєв повідомив про загибель 67 осіб, але як і раніше, не повідомив про загибель дітей. Про застосування спецзасобів під час штурму оголошено вперше.

13:45 — Оперативний штаб припинив свою роботу.

Наслідки

Під час реквієму за загиблими. Фото: Юрій Тимофєєв (RFE / RL) 

28 жовтня 2002 року проголошено днем ​​трауру в Російській Федерації за жертвами терористичної атаки.

В результаті теракту, за офіційними даними, 130 людей загинули, у тому числі 10 дітей. Серед загиблих заручників — п’ять людей були застрелені до штурму, решта померли вже після звільнення.

Під час штурму застосовувався спеціальний газ для присипляння членів терористичної групи.

27 жовтня 2002 року головний лікар Москви Андрій Сельцовський заявив, що «в чистому вигляді від застосування таких спецзасобів не гинуть». За словами Сельцовського, вплив спеціального газу тільки ускладнив ряд згубних факторів, яким піддалися заручники в умовах, створених терористами.

30 жовтня 2002 року міністр охорони здоров'я Росії Юрій Шевченко повідомив, що під час операції зі звільнення заручників використовувався склад газів на основі похідних фентанілу.

20 вересня 2003 року президент Росії В. В. Путін заявив, що «ці люди загинули не в результаті дії газу», який, за його словами, був нешкідливим, а стали жертвами «низки обставин: зневоднення, хронічних захворювань, самого факту, що їм довелося залишатися в тій будівлі». У свідоцтвах про смерть, виданих родичам загиблих, в графі «причина смерті» була поставлена риска.

Неназваний представник керівництва США заявив, що після теракту на Дубровці Масхадов повністю позбувся легітимності і не може претендувати на участь в мирному процесі. 

Судові процеси

У 2003 — 2007 роках шість поплічників терористів за рішенням Мосміськсуду отримали від 8,5 до 22 років позбавлення волі.

22 листопада 2002 року Генпрокуратура оголосила про причетність до теракту чеченців Аслана Мурдалова і братів Аліхана і Ах'яд Межиєвих, затриманих у тому ж місяці за вибух автомобіля біля ресторану «Макдональдс» 19 жовтня. Пізніше були затримані лідер групи Асланбек Хасханов і його поплічник Хампаш Собралом. У 2004 — 2006 роках усі четверо отримали від 15 до 22 років колонії суворого режиму.

20 червня 2003 року Московський міський суд визнав винним у сприянні тероризму і захопленні заручників на Дубровці Заурбека Талхігова і засудив його до 8,5 років позбавлення волі. За версією слідства, він телефоном передавав бойовикам відомості про розташування спецназу. 9 вересня 2003 року Верховний суд Росії залишив вирок Мосміськсуду в силі.

22 жовтня 2003 року заочні звинувачення в організації теракту були пред'явлені чеченцям Шамілю Басаєву, Геріхану Дудаєву і Хасану Закаєву. У сприянні терористам звинуватили Зелімхана Яндарбієва, який перебував у Катарі. У 2004 році Яндарбієв загинув у Досі під час вибуху автомобіля. Шаміль Басаєв убитий в Інгушетії в 2006 році.

12 лютого 2004 року Лефортовський суд Москви засудив до 7 років в'язниці майора міліції ОВД «Нижегородский» Ігоря Алямкіна, який оформив реєстрацію в столиці чеченській терористці Луїзі Бакуєвій, учасниці захоплення Театрального центру.

1 червня 2007 року стало відомо, що розслідування обставин теракту в Театральному центрі на Дубровці в Москві тимчасово призупинено. Причиною цього була названа неможливість встановити місцеперебування обвинувачених Дудаєва і Закаєва. Раніше документи у справі були засекречені. Розслідування відновили в січні 2009 року.

У березні 2009 року Замоскворецький суд Москви стягнув близько 130 тисяч рублів за позовами потерпілих в результаті теракту в Театральному центрі на Дубровці за фактом розкрадання речей загиблих.

Біля меморіальної плити з іменами жертв теракту на Дубровці. Фото: Юрій Тимофєєв (РСЕ / РС) 

Арешт Хасана Закаєва

17 грудня 2014 року газета «Коммерсант» повідомила, що управління СКР у Москві відновило розслідування кримінальної справи про захоплення Театрального центру на Дубровці після арешту одного з імовірних організаторів теракту, 41-річного уродженця Чечні Хасана Закаєва, який перебував у розшуку 12 років.

За версією слідства, Закаєв Хасан разом з Шамілем Басаєвим і Геріханом Дудаєвим (перебуває в розшуку) був одним із співорганізаторів теракту на Дубровці. За даними джерел «Коммерсанта», Закаєв у складі злочинного угруповання, організованого Басаєвим, відповідав за привезення у Москву зброї, вибухівки та так званих «поясів шахідів». Вибухівку бойовики привезли з Чечні на КамАЗі в балонах для стиснутого повітря, а зброю — в кузові під мішками з картоплею. Крім того, він і Дудаєв розподіляли доставлений до столиці вантаж по заздалегідь знятих терористами квартирах і будинках.

Головним слідчим управлінням СКР Хасану Закаєву була інкримінована «Підготовка терористичного акту» (ч. 1 ст. 30, ст. 205 КК РФ), «Замах на вбивство, вчинене групою осіб» (ч. 2 ст. 105 КК РФ), «участь у злочинному угрупованні» (ч. 2 ст. 210 КК РФ) і «незаконний обіг зброї і вибухівки» (ч. 3 ст. 222 КК РФ).

З адвоката Закаєва — Сулеймана Ібрагімова — була взята підписка про нерозголошення будь-яких відомостей, що стосуються справи про теракт.

Імена загиблих. Фото: Іван Трофимов (RFE / RL) 

Рішення ЄСПЛ за позовами постраждалих

20 грудня 2011 року Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі «Фіногенов та інші проти Росії», одноголосно угледівши в неадекватному плануванні рятувальної операції, а також у відсутності дієвого розслідування російською владою рятувальної операції порушення статті 2 (про право на життя) Конвенції та присудивши 64 потерпілим компенсацію загальною сумою понад мільйон євро; в рішенні ж російської влади застосувати газ суд, також одноголосно, порушень не побачив.

20 червня 2012 року рішення Європейського суду з прав людини, яке зобов'язує Росію виплатити компенсацію від дев'яти тисяч до 66 тисяч євро на користь постраждалих в результаті теракту в Театральному центрі на Дубровці в Москві в жовтні 2002 року, набуло чинності.

У лютому 2014 року адвокат Ігор Трунов, представник потерпілих в ЄСПЛ, повідомив — ще 95 потерпілих подали скаргу в Європейський суд.

23 жовтня 2014 року, в річницю трагедії, Ігор Трунов повідомив кореспонденту «Кавказького вузла», що розгляд всіх поданих ним позовів до ЄСПЛ у справі «Норд-Осту» закінчено. «Ми виграли всі позови в Європейському суді. Виконання цих судових рішень — …це особиста справа кожного з потерпілих, права яких ми відстоювали, як вони отримують свої виплати і як розпоряджаються ними, мені не відомо. Наразі до нас більше ніхто не звертався за юридичною допомогою», — розповів Трунов.

22 вересня 2016 року Комітет міністрів Ради Європи (КМРЄ), розглянувши поданий в серпні звіт Мін'юсту РФ про виконання рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) 2011 року у справі «Норд-Осту», запропонував Росії оцінити, «які кроки в розслідуванні все ще можуть бути зроблені», а які «не можуть бути зроблені в силу практичних або юридичних причин». Жаль КМРЄ викликало лише те, що рішення слідчих органів РФ не відкривати кримінальне розслідування «не веде до виконання постанови ЄСПЛ в цій його частині».

/Цей матеріал опубліковано в рамках інформаційного партнерства з виданням «Кавказский узел»

Пов`язані новини