УКРАЇНА

2 травня в Одесі: між Куликовим полем і «Маршем українського порядку»

2 липня, 2018 13:23
УКРАЇНА/2 травня в Одесі: між Куликовим полем і «Маршем українського порядку»
Зберегти
Вигляд
lead
«Прочь из Одессы, бандеровские бесы!», «Фашизм не пройдет!» — вигукують кілька сотень людей пенсійного віку, тримаючи в руках чорні повітряні кульки з написами «2 мая, Одесса, помним». Вони прийшли сюди вшанувати пам'ять загиблих під час пожежі в Будинку профспілок на Куликовому полі 2 травня 2014-го року.

Тоді в Одесі відбувалися масштабні зіткнення між людьми з проукраїнськими поглядами і представниками так званого «куликового поля» — аналога київського «антимайдану», які мали проросійські погляди. Того дня загинуло 48 людей: шестеро під час зіткнень у центрі Одеси, ще 42 людини — внаслідок підпалу першого поверху Будинку профспілок. Більшість загиблих були саме прихильниками «куликового поля».

Уже за кілька годин після завершення мітингу під Будинком профспілок, за два кілометри звідти проходитиме інший мітинг — «Марш українського порядку», де кілька сотень націоналістів кричатимуть:

«Батько Бандера знов до нас прийде, і за Україну всіх нас поведе.

Буде Україна вільна, буде ненька самостійна, гей!

Москалів на ножі, на ножі!»

Цей день одесити сприймають по-різному: хтось переконаний, що трагедія 2 травня зупинила просування ідей сепаратизму і «руського миру», хтось навпаки твердить, що «бандерівці спалили російськомовних одеситів».

Але повернемося трохи назад.

Ранок 2 травня, Куликове поле оточене металевими сітками — потрапити всередину можна лише із центрального входу, пройшовши крізь металеві рамки й показавши вміст сумок. Периметром стоять кілька сотень курсантів Одеського університету внутрішніх справ.

«Нам сказали, що це для охорони громадського порядку. Звісно, трошки втомилися, але це краще, ніж плац підмітати», — каже хлопець у поліцейській формі.

Пам'ятні заходи на Куликовому полі біля Будівлі профспілок в Одесі, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПам'ятні заходи на Куликовому полі біля Будівлі профспілок в Одесі, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

За металевими рамками височіє Будинок профспілок — пам'ятник радянського монументалізму. Якщо пригледітися до горішніх поверхів, можна завважити, що біла плитка ще де-не-де обвуглена. Після 2 травня 2014-го будівлю закрили, напевне, назавжди.

О 9-й ранку на Куликовому полі майже порожньо — основний мітинг запланований на 14-ту дня. Поодинокі люди підходять до металевого забору, який оточує будівлю, поспіхом кладуть квіти і йдуть геть.

На відміну від минулих років, поліції майже не видно — усі спецпризначенці залишаються в автобусах поодаль. На площі працюють лише новостворені «групи комунікацій». Це підрозділ поліції, який повинен угамовувати емоційний натовп і запобігати сутичкам.

Пам'ятні заходи на Куликовому полі біля Будівлі профспілок в Одесі, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПам'ятні заходи на Куликовому полі біля Будівлі профспілок в Одесі, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

За кілька годин під Будинком профспілок людей уже значно більше. Переважно це люди похилого віку. 

«Я русскоязычная одесситка, на вашем языке говорить не собираюсь», — каже нам учасниця акції, відвертаючись від камери.  

З боку металевих рамок до площі підходить група молодиків — представників націоналістичних організацій. Попереду — голова праворадикальної партії «Національний корпус» Назар Кравченко, поряд Сергій Стерненко, колишній голова одеського «Правого сектору». Напередодні в Стерненка вистрілив чоловік із травматичного пістолета, поціливши в шию. Нападника затримали, поліція розслідує справу за статтею «замах на умисне вбивство».

Між націоналістами й учасниками поминального мітингу починається словесна перепалка. Збігаються десятки операторів з камерами, за ними — поліцейські. За кілька хвилин конфліктуючі сторони розводять — націоналісти погоджуються відійти від Будинку профспілок. Вони ще кілька разів підходитимуть до натовпу, тримаючи «в тонусі» журналістів і поліцейських.

Голова праворадикальної партії «Національний корпус» Назар Кравченко (праворуч) і колишній голова одеського «Правого сектору» Сергій Стерненко (в центрі) на Куликовому полі біля Будівлі профспілок в Одесі, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПам'ятні заходи на Куликовому полі біля Будівлі профспілок в Одесі, 2 травня 2018 року. Словесні перепалки з націоналістами Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Друга година дня, починається молебень. Група жінок несе до Будинку профспілок картонні коробки, з яких доноситься голубине воркування.

«Білі голуби — це янголи, які загинули тут другого травня», — пояснює мітингувальникам організаторка акції.

Інша жінка дістає аркуш паперу й читає вголос:

«Одесса стала новою Хотынью, как страшно, двадцать первый век,

Второе мая — этот день кровавый, не вычеркнуть уже нам, не стереть.

Не пощадили стариков и женщин, детей, что вышли с мамами гулять.

Такой нам мир после войны завещан? Фашизм пришел, нам двери открывать».

Пам'ятні заходи на Куликовому полі біля Будівлі профспілок в Одесі, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПам'ятні заходи на Куликовому полі біля Будівлі профспілок в Одесі, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПам'ятні заходи на Куликовому полі біля Будівлі профспілок в Одесі, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Люди уважно слухають, дехто хреститься. Насамкінець організатори дістають з коробок білих голубів і роздають учасникам акції, які одночасно відпускають їх. Серед учасників є також родичі й близькі загиблих 2 травня в Будинку профспілок. Здебільшого вони мовчать, тримаючи в руках портрети.

Пам'ятні заходи на Куликовому полі біля Будівлі профспілок в Одесі, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеПам'ятні заходи на Куликовому полі біля Будівлі профспілок в Одесі, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Ближче до п'ятої люди під Будинком профспілок починають розходиться.

«За нашими оцінками, Куликове поле сьогодні відвідало трохи більше чотирьох тисяч людей, але постійно тут перебували близько 300 осіб. Усе спокійно, лише двох затримали через бійку і потім відпустили, тепер готуємося до маршу націоналістів», — каже Громадському начальник одеської поліції Дмитро Головін.

Під вий сирен і блимавки колона поліцейських автівок вирушає на інший бік Одеси — до парку Шевченка, де запланований «Марш українського порядку».

Сьома година вечора, центром Одеси прямує близько семисот людей з різних націоналістичних та праворадикальних організацій. Над колоною майорять прапори партій «Свобода», «Національний корпус» та «Сокіл». Замикають колону кілька десятків молодиків у футболках «Національних дружин». Дехто з наймолодших учасників маршу закривають обличчя балаклави.

«Пам'ятай, чужинець, тут господар українець», «Москалів на ножі», — кричать у гучномовці організатори маршу, проходячи Дерибасівською. Учасники маршу скандують за ними.

Марш націоналістичних та праворадикальних організацій, Одеса, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеМарш націоналістичних та праворадикальних організацій, Одеса, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Відвідувачі місцевих кав'ярень із подивом спостерігають за маршем і знімають його на телефони — подібна акція проходить у місті вперше за довгий час. Як зізнаються Громадському організатори, більшість учасників приїхали з Києва та інших великих міст. Водночас деякі місцеві праві організації відмовилися брати участь у «марші». Приміром, «Автомайдан-Одеса» та місцева «Самооборона» проводили в цей час власну поминальну акцію на Грецькій площі.

Марш націоналістичних та праворадикальних організацій, Одеса, 2 травня 2018 року. Представники «Нацкорпусу» Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеМарш націоналістичних та праворадикальних організацій, Одеса, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеМарш націоналістичних та праворадикальних організацій, Одеса, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Колона «маршу» зупиняється на розі Дерибасівської й Преображенської, біля меморіальної дошки Ігорю Іванову — учаснику одеського «Правого сектору», який загинув 2 травня під час зіткнень на Грецькій вулиці. У голові колони спалахують фаєри. Лідер «Свободи» Олег Тягнибок, разом з рештою організаторів акції видирається на автомобіль зі звукопідсилювальною апаратурою. Кажуть, що одесити 2 травня зупинили російську окупацію й довели, що «це українське місто».

«Незабаром настане час і 2 травня буде загальнонаціонально визнаним днем. Бо 2 травня 2014 року була фактично зупинена московська агресія в частині путінського проекту «русская вєсна», — кричить Тягнибок у мікрофон.

Марш націоналістичних та праворадикальних організацій, Одеса, 2 травня 2018 року. Лідер ВО Свобода Олег Тягнибок (праворуч) Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеМарш націоналістичних та праворадикальних організацій, Одеса, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеМарш націоналістичних та праворадикальних організацій, Одеса, 2 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Акція завершується піснею «Лента за лентою».

«Ну все, гайда на Ланжерон, хоч на море подивимося. Коли ж іще зможемо так, «на шару» в Одесі потусити?», — каже «нацкорпусівець» товаришам і вони разом вирушають у бік морського причалу.

Пов`язані новини