Україна входить у трійку країн, де найдинамічніше розвивається ринок авіаперевезнь. В 2019 році кількість пасажирів, які скориставлись послугами авіакомпаній збільшилась майже на 20% порівняно з попереднім роком (на фото — пасажирка реєструється на рейс в аеропорту Харківа)
Фото:

Марієнко Андрій/УНІАН

Україна увійшла до трійки країн, де найдинамічніше розвивається ринок авіаперевезень та піднялась у рейтингу легкості ведення бізнесу. Водночас, країна потрапила в топ-5 за рівнем захворювання на кір. За тиждень до кінця 2019-го hromadske згадує найважливіші цифри року, що минає.

Здоров’я

Україна у 2019-му потрапила в топ-5 країн за рівнем захворювання на кір у світі. У 2019 таких було понад 58 тисяч людей: на 4 тисячі більше у порівнянні із 2018 роком. Загалом з початку спалаху епідемії в середині 2017 року на кір захворіли понад 115 тисяч людей, 41 з яких померла.  

Також українці у 2019 році продовжували підписувати договори з сімейними лікарями. На кінець року таких вже понад 29 мільйонів осіб.

З 2020-го року відбудеться наступний етап реформи — гроші «підуть» за пацієнтом на рівні лікарень та лікарів-спеціалістів. 

З 1 квітня до лора, окуліста чи кардіолога можна буде потрапити тільки за направленням сімейного лікаря, а медзаклад отримуватиме від Нацслужби здоров’я гроші за кожну надану такими спеціалістами послугу. 

Фото:

hromadske

Також у 2019 вперше запустили електронний рецепт у межах програми «Доступні ліки» і за неповних 9 місяців цією послугою скористалися 1,7 мільйона українців. Вони отримали безкоштовно або з невеликою доплатою ліків за понад 9 мільйонами рецептів.

Освіта

Понад чверть українських школярів не досягли базового рівня в читанні (26%), природничих науках (26%) та математиці (36%). Міністерство освіти 3 грудня 2019-го презентувало результати міжнародного оцінювання якості освіти PISA-2018. Кілька тисяч 15-річних школярів оцінювали за трьома напрямами: читання, математика, природничі науки.

Результати гірші, аніж в країнах Організації економічного співробітництва, де базового рівня не досягають 22-24% учнів. 

Але результати оцінювання — не вирок, вони показали больові точки, які потрібно буде вирішувати, вважають в Міністерстві освіти. Тож іспит з математики на ЗНО планують зробити обов’язковим.

Крім низького рівня математики, є також залежність рівня освіти від статку родини, а також великий розрив у рівні учнів з сільської місцевості та міст — різниця складає майже 2,5 роки навчання. 

Фото:

hromadske

Інфраструктура

  • 22,5 мільйони пасажирів скористалися послугами авіакомпаній у січні-листопаді 2019 року. Це майже на 19% більше за показник попереднього року.
  • Тепер Україна входить до трійки країн, де найдинамічніше розвивається ринок авіаперевезнь.
  • Мінінфраструктури планує за 5 років підвищити пасажиропотік до 32 мільйонів осіб і збільшити кількість українців, які користуються літаками із нинішніх 5% до 15%.
  • Знижувати ціну на авіаквитки хочуть як за рахунок зниження акцизів та податків, так і внаслідок конкуренції перевізників.
  • Укрзалізниця за 11 місяців 2019-го перевезла 288 мільйонів тонн вантажів. Це поки найвищий показник за типами перевезень. Автомобільні перевезення на другому місці і вони мають значно кращу динаміку: +30,9% вантажів у порівнянні із минулим роком. 
  • А от з ремонтом доріг все виглядає гірше — лише 800 км шляхів державного значення відремонтує у 2019 році Укравтодор. Для порівняння, у 2018-му таких було майже півтори тисячі, звітував тепер вже колишній очільник держагентства Славомір Новак. Щоправда, його наступник Олександр Курбаков, який нещодавно очолив Укравтодор, каже, що не довіряє цим цифрам, бо ніхто не зміг їх підтвердити.
Фото:

hromadske

Фінанси

Другий рік поспіль в Україні ухвалюють бюджет до грудня. Тут спільна заслуга Кабінету міністрів і народних депутатів. У 2019-му бюджет ухвалили 14 листопада і це на 10 днів раніше, ніж попереднього року. Викликом для виконання держбюджету буде національна валюта, яка в 2019 суттєво зміцнилася. У грудні 2019 один американський долар коштує трохи більше ніж 23 гривні й це на 4 гривні менше, ніж наприкінці 2018-го. У свою чергу міцна гривня є одним із факторів стримування росту цін. Національний банк знизив розмір ставки для того, аби здешевити кредити та змусити українців купувати більше товарів.

Фото:

hromadske

Економіка

У рейтингу легкості ведення бізнесу від Світового Банку цього року Україна зайняла 64 місце. Це плюс 7 позицій в порівнянні із показником попереднього року. Україна покращила свої результати за такими критеріями:

  • отримання дозволів на будівництво,
  • підключення до електромереж,
  • реєстрація власності,
  • захист міноритарних інвесторів та міжнародна торгівля.

Рейтинг працює за принципом бігової доріжки — якщо не впроваджувати позитивних змін, або робити це повільно, то таку країну обов’язково обійдуть конкуренти.

Перший заступник міністра економіки Павло Кухта вважає, що Україні наступного року реально потрапити в топ-40 країн за рейтингом легкості ведення бізнесу.

У 2019 році українські аграрії зібрали рекордний врожай зерна, покращивши минулорічний результат майже на 5 мільйонів тонн. Але в грошовому вимірі рекордів не буде — світові ціни на зерно впали до 10-річного мінімуму, а гривня в порівнянні з минулим роком суттєво зміцнилася.

За допомогою системи Prozorro вдалося зекономити майже 70 мільярдів бюджетних коштів.

Одне зі стабільних джерел валюти в Україні — перекази українських заробітчан. Минулого року це було 11 мільярдів доларів, а у 2019 Нацбанк очікує, що ця сума зросте до 11,5 мільярдів доларів. Це більше за весь безпековий бюджет країни на 2020 рік.

Фото:

hromadske

Енергетика

Україна та Росія 21 грудня 2019-го домовилися продовжити транзит російського газу до Європи. Якщо сторони виконають взяті на себе зобов’язання, вдасться уникнути енергетичної кризи. Щоправда, Україна підійшла до неї максимально готовою: Нафтогаз восени прозвітував, що закачав у підземні сховища рекордну кількість газу — 21 мільярд кубометрів і цього має вистачити на усю зиму.

Свій вклад в енергетичну безпеку роблять і звичайні українці. Цього року вони отримали 1,3 мільярда гривень кредитів на енергоефективні заходи. Утеплені будівлі, теплові пункти в будинках зменшують і використання енергоресурсів, і цифри у платіжках.

В Україні активно розвивається зелена енергетика. І найбільше — сонячна, яка в цьому році згенерувала в 2,5 рази більше електроенергії, ніж у 2018. 

Фото:

hromadske

Децентралізація

22 грудня відбулися перші вибори у 86 об’єднаних громадах, ще у 33 ОТГ пройшли додаткові місцеві вибори. Це остання хвиля розширення кількості громад, яких на кінець року стало більше тисячі. Менш ніж за рік до чергових місцевих виборів об’єднані громади займають 43% території України й в них проживає 11,3 мільйона українців.

Але чергові місцеві вибори у жовтні 2020 року ставлять перед урядом новий виклик — завершити децентралізацію до цього часу на добровільній основі нереально. Тому з січня 2020-го варто очікувати законодавчих змін, які прискорять цей процес.

hromadske розповідає про економічні реформи, пояснює, що означають ті чи інші зміни. Ми говоримо про можливості та вдалі проєкти. Допоможи нам робити це й надалі.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile