22-й день повномасштабної війни росії проти України (текстовий онлайн)

Вночі 24 лютого росія відкрито розпочала повномасштабну війну проти України, атакувавши ракетами Київ та ще низку міст. Біля низки обласних центрів тривають бої. Українці дають відсіч окупантам, а втім, ті продовжують наступ. Ми збираємо усі найактуальніші новини в онлайні.
Спочатку новіші
У порядку додавання
У Маріуполі на площі біля Драматичного театру, на який росіяни скинули бомбу, були написи «Діти». Так пілотів хотіли попередити, щоб вони не обстрілювали будівлю. Про це пише Reuters з посиланням на супутникові знімки Maxar Technologies.
Генштаб оприлюднив оперативну інформацію станом на кінець доби 16 березня. Головні тези:
- Станом на 16 березня окупанти не досягнули жодної стратегічної мети наступальної операції.
- Російські окупаційні війська продовжують активно використовувати територію білорусі для забезпечення своїх військ, ракетних ударів по території України, а також використовують її аеродроми та транспортну інфраструктуру. Білоруські органи з метою розвідки опитують громадян, які перетинають українсько-білоруський кордон.
- На Поліському напрямку росіяни намагаються вести розвідку та організувати контрбатарейну боротьбу. Значних успіхів не мають. Зокрема, підрозділи 36-ї загальновійськової армії східного військового округу рф зазнали значних втрат, через це їм довелося передчасно залучити резерви.
- На Сіверському та Слобожанському з боку росіян активних наступальних дій не фіксують. Окупанти намагаються закріпитися на раніше захоплених рубежах, перегрупуватися та поповнити запаси.
- Росіяни безрезультатно намагаються просунутися південніше міста Ізюм.
- У Південнобузькому операційному районі окупанти намагаються закріпитися на займаних позиціях. Після удару українців по окупованому аеродрому Херсона окупанти намагаються перебазувати техніку, яка вціліла.
- Корабельний склад чорноморського флоту рф і надалі блокує судноплавство у північно-західній частині Чорного моря.
У пакеті оборонної допомоги від США будуть 100 дронів-камікадзе Switchblade, пише Politico з посиланням на головного республіканця у комітеті Палати представників із закордонних справ Майкла Маккола.
Існує загроза потрапляння диверсійних груп на територію України, попереджає Центр протидії дезінформації при РНБО. Окупанти заїжджають з боку Європи з посвідченнями журналістів відеоагентств Ruptly — дочірньої компанії агентства Russia Today. Можуть також мати назву «Канал Redfish» чи «Агенція Maffick».
Україна «розплачується» за те, що Захід не розумів загрози, яку представляє володимир путін, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон в інтерв'ю BBC. На його думку, вторгнення путіна вже провалилося, оскільки той недооцінив силу опору в Україні.
Канада заборонила білоруським літакам заходити у свій повітряний простір у відповідь на підтримку Мінськом війни рф проти України. Така ж заборона існує і для російських літаків.
Twitter почав маркувати деякі профілі державних ЗМІ Білорусі та України, щоб читачі знали, чи пов'язані ті чи інші медіа з державними діячами.
Розвідка Великої Британії: росія, ймовірно, використала більше авіаційних засобів ураження, аніж планувала, унаслідок чого почала використовувати старішу і менш точну зброю — вона менш ефективна у військовому відношенні та з більшою ймовірністю призведе до жертв серед цивільного населення.
Сукупні збитки російських виробників сталі становитимуть близько 9 млрд доларів, повідомляє Центр інформбезпеки. Санкції Євросоюзу торкнуться близько 40% експорту російської сталі до Європи. Наприклад, «Сєвєрсталь» уже припинила постачання до країн ЄС, звідки отримувала 34% усього виторгу.
В Україні не залишилось місць, де відсутня явна воєнна загроза, заявив очільник МВС Денис Монастирський в спільному етері телеканалів.
«Ми вже не назвемо області, де не відбувалися обстріли, або де не знаходилися представники диверсійних груп. На жаль, це явище вже стало для нас звичним. У Києві я, наприклад, щодня отримую інформацію про затриманих представників ворожих ДРГ, коректувальників вогню. Вони також є і на Львівщині, Івано-Франківщині, Рівненщині. Ця проблема сьогодні є повсюди», — зазначив Монастирський.
«Укрзалізниця» опублікувала графік додаткових евакуаційних рейсів на 17 березня з Харкова, Дніпра, Краматорська, Кривого Рогу, Запоріжжя, Одеси та Києва. Актуальний графік оновлюється щодня близько 00:00 на сайті.
16 березня українські захисники відбивали в росіян Охтирський район Сумської області: вночі ЗСУ вибили артилерійські позиції тростянецьких окупантів, а згодом вдалося знищити кілька ворожих САУ та «БУК» у Боромлі та влучити в склад боєприпасів, повідомив голова Сумської ОВА Дмитро Живицький.
У селах Сумської області, куди ворог заходить на ночівлю, росіяни вдираються до людських домівок, виганяють мешканців на вулиці та забирають у них їжу, повідомив голова Сумської ОВА Дмитро Живицький.
У Києві оголошена повітряна тривога. Заховайтеся в укритті цивільного захисту.
Міський голова Маріуполя Вадим Бойченко повідомив, що останні п'ять днів українська влада робила все, щоби колона транспорту з гуманітарним вантажем та автобусами в'їхала до оточеного міста.
«Режиму тиші так і не було. Але приватний транспорт почали випускати із міста. Люди поїхали під обстрілами, градами та ракетами», — зазначив Бойченко.
За два дні 6,5 тисяч приватних машин виїхали із Маріуполя. Тих, хто зміг дістатися Бердянська, але з різних причин не зміг поїхати далі, забрали автобусами. Частина маріупольців уже у Запоріжжі, каже Бойченко.
Канада разом із міжнародними партнерами домагатиметься притягнення путіна та його посіпак до відповідальності за вторгнення в Україну, заявило МЗС Канади.
На російському пропагандистському ЗМІ «РИА-Новости» з'явилася новина про те, що «народна міліція "ДНР"» нібито здобула ноутбук українських військових з інформацією про цілі ударів у Донецьку, серед яких — «Будинок Уряду», радіотелецентр та військкомат.
Утім, на демонстрованому ними фото нібито з комп'ютера українських військових слово «об'єкти» написано з російською «э», а сам ноутбук виглядає старим і точно не тягне на секретний архів документів українських захисників, спростовує російський фейк Центр протидії дезінформації.

Розробник засобів бездротового зв'язку Qualcomm зупинив продажі своїх продуктів російським компаніям та зробив пожертвування на підтримку українців, повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Він також попросив компанію надіслати супутникові телефони Qualcomm для українських рятувальників.
Російські військові за час війни проти України уразили ракетами три судна під прапором Панами в Чорному морі, пише Reuters з посиланням на адміністратора Панамського морського управління Норіеля Арауза. Одне судно затонуло, але про постраждалих не повідомляється. Два інші залишаються на плаву з пошкодженнями.
У Канаді заборонили мовлення російських телеканалів Russia Today та Russia Today France, повідомляє телерадіокорпорація CBC.
Федерація роботодавців України закликала весь бізнес, який сьогодні може працювати, — відкриватися, кооперуватися і допомагати один одному.
«Ми за те, щоб "План Маршалла" вже почав реалізовуватися на українських підприємствах, які працюють, або хочуть заново відкритися», — йдеться в заяві Федерації.
Запоріжжя наразі має змогу прийняти близько 30 000 переселенців з інших регіонів України, повідомив голова Запорізької ОВА Олександр Старух.
Він поінформував, що ввечері 16 березня в Запоріжжя прибула колона з Бердянська — 15 автобусів з бердянцями та маріупольцями, серед яких діти з інтернатів.
Держприкордонслужба повідомила про відсутність черг на кордонах із Румунією і Молдовою станом на 00:00.
Війна росії з Україною не йде на користь Китаю, запевняє посол КНР у США Цинь Ган в статті The Washington Post. Також він відкидає твердження про те, що Китай знав про підготовку рф до війни, погоджувався з нею чи мовчки підтримував її.
«Якби Китай знав про неминучу кризу, ми б зробили все можливе, щоб запобігти їй», — заявив посол.
Сербська державна авіакомпанія Air Serbia відмовилася здійснювати рейси між Белградом та Москвою, пасажири отримали листи про скасування перельотів.
Низка країн скликають засідання Ради безпеки ООН щодо війни росії проти України, заявило представництво Великої Британії при ООН.
«росія вчиняє військові злочини й націлюється на мирних жителів. Незаконна війна росії проти України є загрозою для всіх нас», — йдеться в повідомленні.
Краматорськ, Слов'янськ, Лиман — повітряна тривога.
З початку війни російські окупанти завдали по Житомирщині 57 авіаударів, унаслідок чого загинули 43 людини, серед них 20 цивільних, повідомив голова Житомирської ОВА Віталій Бунечко.
Слова очільника МЗС рф Сергія Лаврова про те, що росія свідомо розбомбила пологовий будинок в Маріуполі, стануть доказом в судах, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
З початку війни Twitter помаркував або видалив понад 50 тисяч твітів з оманливим контентом, зокрема старі відео конфліктів, які видавали за такі, що відбувалися в Україні.
Естонія заблокувала 7 російських пропагандистських новинних сайтів, серед яких ТАСС, lenta.ru, «РЕН ТВ», «НТВ».
Держприкордонслужба оприлюднила інформацію про черги перед пунктами пропуску із сусідніми державами станом на 06:00.
У Дарницькому районі Києва залишки збитої ракети впали на 16-поверховий будинок, що спричинило пожежу та зруйнувало конструкції будинку, повідомляє ДСНС. За попередніми даними, загинула одна людина, ще троє постраждали.
Оперативна інформація Генштабу ЗСУ станом на 6:00:
- Стан, положення та характер дій сил оборони суттєвих змін протягом останньої доби не зазнали. ЗСУ продовжували завдавати нищівних ударів по угрупованнях військ ворога, який намагається закріпитися та утримувати оборону захоплених рубежів.
- Протягом доби українські захисники та захисниці знищили командний пункт та підрозділи забезпечення 35-ї загальновійськової армії Східного військового округу рф, втрати ворога уточнюються.
- За попередню добу знищено десять повітряних цілей противника: 2 винищувачі-бомбардувальники Су-34, 3 винищувачі Су-34СМ, 3 гелікоптери та 1 безпілотник. Інформація щодо типу ще одного збитого літака та загибелі льотчиків уточнюється.
- Ворог, не маючи успіху у проведенні наземної операції, продовжує завдавати ракетно-бомбових ударів по інфраструктурі та густонаселених районах українських міст.
- Російські окупанти здійснюють кібератаки, фізично знищують ретранслятори телевізійних та радіосигналів, продовжують масову інформаційну компанію з метою дискредитації вищого військово-політичного керівництва України та Сил оборони.
- Поряд з цим, противник продовжує активно розповсюджувати дезінформацію про хід ведення, так званої «спеціальної операції» серед власного населення.
- Окупаційні війська продовжують нести втрати. Мають великі проблеми з комплектуванням бойових підрозділів та підрозділів забезпечення. Особовий склад противника деморалізований, що призвело до збільшення кількості випадків дезертирства та відмовами військовослужбовців збройних сил рф брати участь у війні на території України.
У Мерефі на Харківщині внаслідок російського обстрілу зруйновано школу та будинок культури, пошкоджено житлові будинки, цитує УП голову Мереф'янської громади Веніаміна Сітова. Є втрати серед військових, серед цивільних жертв немає.
Американська газета The New York Times із посиланням на дані розвідки пише, що за 20 днів війни в Україні росія за «консервативною оцінкою» втратила понад 7 тисяч своїх військових. Ймовірно, цю цифру вони рахували, знаючи, скільки солдатів зазвичай перебувають у танку тощо.
Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський під час всеукраїнського телемарафону заявив, що проблема диверсійно-розвідувальних груп зараз є скрізь у країні. Їх затримують і на Львівщині, Івано-Франківщині та Рівненщині. У Києві силовики щодня отримують інформацію про затриманих диверсантів та коригувальників вогню.
У Канаді заарештували транспортний літак Ан-124 «Руслан», що належить російській вантажній авіакомпанії «Волга-Дніпро», штаб якої розташований в Ульяновську, пише Av Web. Компанія-власник уже висловила обурення та вимагає повернути літак.
США створили міжнародну групу для пошуку та арешту активів російської еліти на Заході. До групи ввійшли представники Австралії, Великої Британії, Канади, Японії, Німеччини, Франції, Італії та Єврокомісії, повідомляє американське Міністерство фінансів.
Глава відомства Дженет Йеллен та генеральний прокурор США Меррік Гарланд 16 березня провели першу віртуальну зустріч із представниками всіх країн-учасниць. Члени групи також отримали список із 50 людей, на яких мають зосередити свою увагу.
Додатково призначені евакуаційні рейси «Укрзалізниці» на 17 березня:
Харків:
- 8:00 — Інтерсіті+ Харків — Львів;
- 9:40 — №229/230 Харків — Ужгород;
- 13:00 — №239/240 Харків — Львів;
- 14:00 — Інтерсіті+ Харків — Львів.
Дніпро:
- 8:00 — Інтерсіті+ Дніпро — Львів;
- 10:30 — №903/904 Дніпро — Дрогобич.
Краматорськ:
- 13:00 — №273/274 Краматорськ — Львів;
- 16:00 — №275/276 Краматорськ — Львів.
Кривий Ріг:
- 11:00 — №219/220 Кривий Ріг — Ужгород.
Запоріжжя:
- 10:00 — №902/901 Запоріжжя — Хелм;
- 16:05 — №225/226 Запоріжжя — Ковель;
- 18:00 — №234/233 Запоріжжя — Ужгород.
Додаткові рейси також відправляться з Одеси до Ужгорода о 22:32, з Києва до Хелма о 19:13. З вокзалу Дарниця відправляться поїзди Інтерсіті+ до Львова о 8:00 та о 17:00, а також до Харкова — о 1:00 та о 7:00.
Україна опрацьовує рішення щодо отримання репарацій та контрибуцій від росії за заподіяні збитки із залученням найкращих юристів світу, повідомила директорка Департаменту міжнародного права МЗС Оксана Золотарьова.
«Існує декілька шляхів [отримання репарацій від росії]. По-перше, це виконання рішення Міжнародного суду ООН, коли воно буде винесене — це може бути через деякий час, на жаль, міжнародне правосуддя не таке швидке. По-друге, відповідно до норм кримінального права і процесів у межах кримінальних проваджень [у Міжнародному кримінальному суді], а також політичні рішення держав-партнерів», — сказала Золотарьова.
Два британські акціонери французької нафтогазової компанії TotalEnergies закликали компанію піти з російських проєктів та розірвати всі зв'язки з окупантами, пише «Енергоатом».
До 90% українців можуть зіштовхнутися зі злиднями та крайньою економічною вразливістю, якщо війна затягнеться протягом наступного року, сказав адміністратор Програми розвитку ООН Ахім Штайнер, цитує Reuters.
Штайнер заявив, що його агентство співпрацює з київським урядом, щоб уникнути найгіршого сценарію краху економіки. Очікується, що економіка України скоротиться на 10% у 2022 році, але прогнози можуть різко погіршитися, якщо конфлікт триватиме довше.
Окупанти всю ніч обстрілювали Рубіжне — пошкоджено щонайменше 27 будинків, подекуди цілими вулицями, повідомив голова Луганської ОДА Сергій Гайдай. Ще щонайменше 5 займань сталися у Попасній, одне — в Сєвєродонецьку. Інформація щодо постраждалих уточнюється.
Ситуація у Маріуполі наразі є катастрофічною та неймовірно складною, сказав в етері українських телеканалів радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко, цитує «Укрінформ».
«Поки що ми не маємо якоїсь більш-менш стабільної інформації [про Маріуполь], про яку можна було б наразі оповіщати на всю країну. На жаль, ситуація там неймовірно складна», — заявив він.
На землі біля Маріупольського драматичного театру, на який учора скинули бомби російські окупанти, величезними російськими літерами, добре помітними на супутникових знімках, було написано «ДЕТИ», повідомила агенція Reuters, яка оприлюднила супутникові знімки Maxar Technologies.
<div class="iframely-embed"><div class="iframely-responsive" style="padding-bottom: 52.3333%; padding-top: 120px;"><a href="https://www.reuters.com/world/russian-bombing-hits-theatre-mariupol-sheltering-residents-city-council-2022-03-16/" data-iframely-url="https://cdn.iframe.ly/api/iframe"></a></div></div><script async src="https://cdn.iframe.ly/embed.js" charset="utf-8"></script>
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки розвінчує фейк про те, що нібито в прямому етері державного телеканалу іномовлення російською мовою UA під час марафону «FreeДОМ» з'явилась невідома людина з плакатом з провокативним написом.

«У реальності цієї «акції» не було, зображена на колажі людина не відома ані каналу, ані аудиторії. Фотоколаж має всі ознаки фальшивого зображення, що видно неозброєним оком», — повідомили Центру стратегічних комунікацій на телеканалі.
Керівництво каналу також повідомило, що канал російською мовою UA для аудиторії в росії є постійною мішенню для російських спецслужб. Але журналістський колектив стійко працює за умов війни рф проти України.
Під тиском інших країн Європи AirSerbia також перестала здійснювати рейси до та з росії, повідомив міністр інфраструктури України Владислав Криклій. Це був останній авіаперевізник, який виконував рейси до Європейського континенту.
Понад 3 мільйони українців залишили свою країну через війну, повідомив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.
Українці вшанували пам'ять загиблих у війні з рф о 9:00 хвилиною мовчання
Ніч проти 17 березня у Києві минула неспокійно. Внаслідок ракетного удару у місті постраждали два багатоповерхові житлові будинки у Дарницькому районі. За попередніми даними КМДА, одна людина загинула, четверо постраждали, двоє з них госпіталізовані. На місці продовжують роботу рятувальники та медики.
Українські військові розбили російських загарбників біля Ізюмського рибгоспу. Бої у місті не вщухають, повідомив начальник управління молоді, спорту та іміджевих проєктів Ізюмської міської ради Максим Стрельник.
За його словами, окупанти прорвалися через річку в районі Барвінківської траси, але були вщент розбиті біля Ізюмського рибгоспу. Вороги знову кидають на вірну смерть своїх солдат-строковиків, додав він.
Центр протидії дезінформації при РНБО України повідомляє про поширення нового фейку — швидке усиновлення дітей-сиріт. У соцмережах розміщують фото та відео врятованих сиріт. Ці матеріали супроводжуються закликом «швидко всиновити» та про готовність влади України передавати дітей-сиріт у «добрі руки».
«Застерігаємо: це — фейк! Він розрахований зробити з тих, хто готовий взяти дитину, у кращому разі — жертву шахраїв, у гіршому — порушниками українського законодавства. Адже торгівля, передання або одержання дитини підпадають під дію ст. 146 Кримінального кодексу України й караються позбавленням волі на строк від 5 до 12 років», — вказано у повідомленні.
Зараз в Україні діє спрощена процедура, але не усиновлення, а опіки чи взяття під патронат. Процедури усиновлення, опіки або патронатного виховання є тривалими. Найпростішою є процедура патронату, але і вона вимагає щонайменше 7 документів і проходження спецнавчання.
Гуманітарні коридори на 17 березня (інформація від омбудсменки Людмили Денісової):
- З міста Маріуполь Донецької області до міста Запоріжжя (Мангуш — Бердянськ — Токмак — Василівка — Кам'янське — Запоріжжя) — з обов'язковим розмінуванням по всьому маршруту. Автобуси для евакуації та збору людей на шляху з Маріуполя буде відправлено з міста Запоріжжя.
- З міста Бородянка Київської області до міста Житомира (Бородянка — Дружня — Загальці — Поташня — Пісківка — Мігалки — Біла Криниця — Хомівка — Березці — Радомишль — Поташня — Кочеров — Житомир). Автобуси для евакуації будуть відправлені із міста Житомир.
- Із села Шевченкове Київської області до міста Бровари (Шевченкове — Рудня — Семиполки — Калетянське — Козелець — Остер — Крехаєв — Рожни — Пухівка — Погреби — Бровари). Автобуси для евакуації будуть відправлені за маршрутом із міста Бровари.
Коридори для гуманітарних вантажів 17 березня (продукти та медикаменти) — (інформація від омбудсменки Людмили Денісової):
- Для міста Вовчанськ Харківської області (Вовчанськ — Симонівка — Рубіжне — Перемога — Шестаково — Харків). 6 автомобілів із продуктами та медикаментами будуть відправлені з міста Харків. Старший колони: Фольцваген Крафтер (АХ 9104 КЕ), 0979913734, Кашкаров Артем Васильович.
- Для міста Гостомель Київської області. Автомобілі будуть відправлені з міста Білогородка за маршрутом: Білогородка — Гореничі — Стоянка — Ірпінь — Гостомель.
- Для міста Буча Київської області. Автомобілі будуть відправлені з міста Білогородка за маршрутом: Білогородка — Гореничі — Стоянка — Капітанівка — Забуччя — Михайлівка-Рубежівка — Ворзель — Буча.
- Для села Семиполки Київської області. Автомобілі будуть відправлені з міста Бровари за маршрутом: Бровари — Погреби — Пухівка — Рожни — Крехаєв — Остер — Козелець — Калетянське — Семиполки.
- Для села Марківці Київської області. Автомобілі будуть відправлені з міста Бровари за маршрутом: Бровари — Погреби — Пухівка — Рожни — Крехаєв — Остер — Козелець — Калетянське — Калита — Заворичі — Мокрець — Марківці.
- Для села Опанасів Київської області. Автомобілі будуть відправлені з міста Бровари за маршрутом: Бровари — Погреби — Пухівка — Рожни — Крехаєв — Остер — Козелець — Калетянське — Калита — Опанасов.
Ювенальні прокурори: 108 дітей загинули через збройну агресію рф в Україні, більш як 120 поранених. Найбільше дітей постраждали дітей у Київській (52), Харківській (34), Донецькій (25), Чернігівській (24), Миколаївський (20) областях. Внаслідок бомбардувань та обстрілів пошкоджено понад 411 закладів освіти, 63 з них зруйновані повністю.
Ситуація у регіонах станом на 8:00:
- Київщина: постійні тривоги, загрози авіа ударів. Бучанський район — Ірпінь, Буча, Гостомель, Макарів — бої, артилерійські обстріли. У Броварському районі — ракетні удари по населених пунктах Калинівської територіальної громади. Кількість постраждалих уточнюється.
- Чернігівщина: кілька повітряних тривог за ніч. Також ворог із вечора і всю ніч методично обстрілював Чернігів з артилерії. Інформація щодо кількості жертв та постраждалих уточнюється.
- Сумщина: кілька годин працювала ворожа артилерія. Також була повітряна тривога. Дані про постраждалих наразі відсутні.
- Житомирщина: вночі попри декілька тривог, авіаційно-ракетних ударів не було.
- Кіровоградщина: ситуація контрольована та відносно спокійна, дві повітряні тривоги.
- Дніпропетровщина: одна повітряна загроза вночі. Загалом спокійно.
- Харківщина: в обласному центрі всю ніч були хаотичні обстріли, є потрапляння в житлові будинки, школи, склади. Кількість постраждалих ще встановлюється, працюють рятувальники. По області — тривають бої в Ізюмі та Чугуївському напрямку. Окупант вночі обстріляв місто Мерефу, що в Харківському районі, зруйнував школу та будинок культури, пошкодило й будинки. Є постраждалі, рятувальники зараз працюють на місці.
- Запорізька область: вночі — дві повітряні тривоги.
- Рівненщина: ніч минула спокійно. Тричі оголошувалася повітряна тривога. Напередодні ввечері було завдано ракетного удару по військовому об‘єкту в місті Сарни на півночі області (90 км від Рівного). Постраждалих чи загиблих немає. Працює відповідна комісія.
- Волинь: ніч минула відносно спокійною, повітряні тривоги.
- Вінниччина: ніч минула відносно спокійно, повітряні тривоги.
- Закарпаття: вночі була тривога. Наразі ситуація спокійна.
- Хмельниччина: тривога вночі, але спокійно.
- Тернопільщина: три тривоги за ніч. На ранок все спокійно.
- Черкащина: ситуація стабільна, одна повітряна тривога вночі.
- Львівщина: ніч минула спокійно.
- Полтавщина: ніч минула спокійно, тривала повітряна тривога у Пирятині.
- Чернівецька область: ситуація відносно спокійна, повітряна тривога вночі.
- Івано-Франківщина: вночі — одна повітряна тривога.
- Луганщина: Сєвєродонецьк та Рубіжне у вогні. У Сєвєродонецьку є влучення в «Укртелеком». У Рубіжному щонайменше 27 загорянь житлових будинків. Інформація щодо кількості жертв та постраждалих уточнюється.
- Донеччина: в Авдіївці всю ніч хаотичний артобстріл, зранку — авіаудар, після — «Гради», вони є й досі. Про наслідки та постраждалих інформації наразі немає, ще обстріли. Мар'їнка, Красногорівка — обстріли по місту. Розбита будівля Мар'їнської ВА. Маріуполь: знову авіаудари. Люди самотужки вириваються з Маріуполя на власному транспорті. Ризик загибелі залишається високим, оскільки росіяни обстрілюють колони мирних мешканців.
- Миколаївщина: ніч минула неспокійно, в центральній частині області — бої з окупантами.
- Херсонщина: тривають сильні вибухи та «Гради». Область повністю окупована, через що майже у кожній із 49-ти територіальних громад виникають перебої з електроенергією, водо- та газопостачанням. На вечір, 16 березня, знеструмленими є 64 населених пункти. Через відсутність продуктів, ліків та терор росіян мирних мешканців ситуація в області критична.
- Одещина: ніч минула відносно спокійно. Ситуація контрольована.
Світові лідери вже застосували понад 6 тисяч санкцій до окупантів і на цьому не зупиняються. Санкції проти рф за останню добу (дані Мінцифри):
- Росію виключили зі складу Ради Європи після 26 років участі в організації. Це перша країна в історії Ради Європи, яка була виключена з організації.
- За даними аналітичної компанії Sensor Tower, з російського App Store були видалені 6 982 застосунки з початку війни в Україні.
- Головний офіс Samsung у Кореї стверджує, що вони припинили постачання своєї продукції в росію.
- Лідер розробки та дослідження бездротових засобів зв'язку Qualcomm зупинив продаж своїх продуктів російським компаніям
- Games Workshop призупиняють продаж продукції Warhammer у рф.
- Кінокомпанія Paramount призупинила роботу на території рф.
- Фармацевтичні компанії Pfizer, Lilly, AbbVie, Sanofi та MSD відмовляються проводити в росії клінічні дослідження своїх препаратів. Раніше ці компанії повідомили про зупинення діяльності в росії.
- Кава Illy припиняє постачання до рф.
- Міжнародна шахова федерація FIDE перенесла Всесвітню шахову олімпіаду 2022 року з Москви до Індії й також тимчасово усунула збірні рф та білорусі від участі у змаганнях.
16 березня окупанти завдали удару з «Градів» по мирному селу Мар'янському Криворізького району Дніпропетровської області, повідомив начальник військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул, передає «Суспільне».
«Потрапили у периметр помпової станції, яка забезпечує перекачування води з Каховського водосховища до водосховища Кривого Рогу — Південне. Наразі наслідки удару й те, які відновлювальні роботи необхідні, встановлюють фахівці», — сказав Вілкул.
За його словами, ситуація з водопостачанням міста під контролем. Наявних запасів води в Південному вистачить на кілька місяців.
Мобілізовані «ДНР» не в захваті від «спецоперації» росіян в Україні, повідомляє Оперативно-тактичне угруповання «Схід». За наявною інформацією, поплічники окупантів, які беруть участь у штурмі Маріуполя, скаржаться на «скотиняче ставлення» до них з боку представників російської армії.
«Їх гонять як худобу попереду основних сил, що атакують, і навіть засоби захисту не видають. Якщо ж вони починають, висловлювати хоч якесь невдоволення, то таких б’ють, це в кращому випадку, а можуть і пристрелити, щоб решта не посміла кинути навіть глянути на "асвабадітєлей"», — вказано у повідомленні.
Вночі над Дніпропетровщиною засоби ППО Повітряних сил знищили два ворожі літаки, повідомили у Повітряному командуванні «Схід».
Міський голова Мелітополя Іван Федоров записав перше звернення після звільнення. Він подякував усім мелітопольцям та президентові за щоденну боротьбу за свою домівку.
«Пізніше я розповім усе детально. І поговоримо про плани. Я впевнений, що ми піднімемо наш, український прапор над центральною площею Мелітополя. А ті, хто його знімали, вже не житимуть у нашому прекрасному місті», — заявив він.
Поради від Мінсоцполітики, як отримати пенсії та грошову допомогу у період дії воєнного стану

На сьогодні на Луганщині знеструмлені 38 населених пунктів — 26 повністю, 12 частково. 103 490 споживачів перебувають без електроенергії, відключено 661 трансформаторних підстанцій, повідомив голова Луганської ОДА Сергій Гайдай. Він вимагає від росіян режиму тиші, щоб врятувати область від гуманітарної катастрофи та відремонтувати об’єкти критичної інфраструктури.
Центр протидії дезінформації при РНБО України попереджає, як не стати жертвою торгівлі людьми. У зв’язку з війною, що веде рф проти України, багато українців залишають свої домівки в пошуках безпечних місць, зокрема за кордоном. У стані відчаю та паніки часто можна стати жертвами торгівлі людьми.
Як цьому запобігти:
- не віддавайте нікому оригінали документів, покладіть копії у різні місця;
- не погоджуйтеся на роботу сумнівного характеру;
- не беріть у борг у незнайомців;
- підтримуйте зв'язок з рідними;
- вивчіть телефони екстрених служб (допомога в країнах ЄС – 112).
Торгівля людьми буває у формі трудової або сексуальної експлуатації, примусового жебрацтва, для вилучення органів тощо.
На Миколаївщині під час зачищення одного з населених пунктів від окупантів Державна прикордонна служба України з Командуванням морської піхоти захопили трофей. Ворог втік, залишивши вантажівку, вщент забиту боєприпасами до різних видів стрілецької зброї. Трофеї передали підрозділам ЗСУ, повідомили у Сухопутних військах Збройних сил.

За підозрою у підривній діяльності на користь рф на Дніпропетровщині 16 березня затримали п’ять чоловіків. Їх передали до СБУ для встановлення можливої причетності до ДРГ противника.
У Дніпрі виявили чоловіка, який при собі мав телефон з будівлями силових структур, вокзалів, залізничних колій та службових автомобілів. Ще один затриманий робив записи із конфіденційною інформацією.
За фотографування моста у Петропавлівському районі затримали 22-річного чоловіка. У Новомосковську за публічну агітацію «руського міру» затримали уродженця росії.
У Синельниківському районі за підозрою у співпраці з ворожою країною правоохоронці затримали мешканця Запорізької області. Під час затримання він поводився агресивно та намагався вдарити поліцейських ножем.
Литовський Сейм одноголосно підтримав Резолюцію, в якій закликав вжити негайних дій для забезпечення безпольотної зони над Україною, щоб зупинити масову смерть цивільного населення.
Заступник міського голови Маріуполя Сергій Орлов в інтерв'ю Forbes заявив, що, на його думку, 80-90% міста вже розбомблено. Наразі немає жодної будівлі без пошкоджень: або зруйновані, або пошкоджені. ДСНС не мають змоги виїжджати на пожежі, бо майже всі їхні машини розстріляні.
Втрати окупантів за 22 дні повномасштабного вторгнення рф в Україну

У місто Олешки Херсонської області увійшли російські війська, повідомив мер Євген Рищук.
«На зараз нічого страшного не відбувається, вони зараз заселяються у місто. Не знаємо їх позиції. Нам сказали: "підтримуйте порядок, як і підтримували, ми ніякого стосунку до вас зараз не матимемо". Патруль наш далі працює, ми далі працюємо, сміття вивозимо, хліб печемо», — сказав Рищук.
російські окупанти під час зіткнення з бійцями 128-ї окремої гірсько-піхотної Закарпатської бригади втекли та кинули зброю й техніку, повідомляє Генштаб ЗСУ.
Українським захисникам дісталися трофеї: БМП-1 і буксирувана протитанкова гармата МТ-12 «Рапіра».
Президент Володимир Зеленський звернувся до Бундестагу Німеччини.
- Я звертаюся до вас після численних зустрічей, переговорів, заяв і прохань... Після того, як ми побачили, скільки звʼязків ваші компанії залишають із росією. Ви – ніби знову за стіною. Так, не Берлінською. Але посеред Європи. Між свободою і неволею. І стіна ця міцнішає з кожною бомбою, яка падає на нашу землю, на Україну. З кожним рішенням, яке не ухвалюється заради миру. Не ухвалюється вами, хоча може допомогти.
- Коли ми говорили вам, що «Північні потоки» – це зброя й підготовка до великої війни, ми чули у відповідь, що все ж таки це економіка. А це був цемент для нової стіни.
- Коли ми запитували у вас, що має зробити Україна, щоб стати членом НАТО, ми чули у відповідь: такого рішення на столі поки що немає й найближчим часом не буде. Як і крісла для нас за цим столом. Як ви зволікаєте й зараз із питанням про вступ України у ЄС. Якщо відверто, для деяких це політика. А насправді – це каміння для нової стіни.
- Коли ми просили про превентивні санкції, ми звертались до Європи, до багатьох країн, до вас. Санкції такі, щоб агресор відчув, що ви – сила, ми бачили затягування. Ми відчули спротив. Ми зрозуміли, що ви хочете продовжувати економіку.
- Я вдячний усім, хто підтримує нас. Звичайним німцям, журналістам, німецькому бізнесу, який поставив мораль і людяність вище за бухгалтерію та економіку. І вдячний політикам, які все ж намагаються зламати цю стіну. Які підтримують посилення санкцій проти росії. Які не вагаються, чи відключати росію від SWIFTу. Які знають, що потрібне ембарго на торгівлю з росією.
- Я хочу сказати тепер вам. Канцлере Шольц: зруйнуйте цю стіну. Дайте Німеччині лідерство, якого ви заслуговуєте. І чим ваші нащадки будуть пишатись.
Тактика рф — в'язкі позиційні бої на лініях фронтів, повідомив радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк.
«Локальні казани для мирних громадян. Прицільні удари по об'єктах для укриття цивільних. Затягування рішень щодо гуманітарних коридорів. Активні спроби дестабілізувати громадську думку в нас, спровокувати внутрішні конфлікти», — зазначив Подоляк.
Протягом 16 березня до моргів Чернігова доставили тіла 53 загиблих від російських обстрілів, повідомив голова Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус. Він запевняє, що ЗСУ продовжують завдавати нищівних ударів по окупантах.
У Маріуполі рятувальники розпочали звільняти мирних жителів із-під завалів драматичного театру, повідомила омбудсменка Людмила Денісова. Будівля витримала удар надпотужної авіаційної бомби та захистила собою життя людей, які переховувались у бомбосховищі. Нині звідти виходять живі дорослі та діти.
Зараз тривають роботи з розблокування підвального приміщення. Наразі ще немає інформації про загиблих чи поранених під завалами театру.
Через «Дію» українці вже переказали 150 млн грн на армію, повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Усі донати перераховуються у фонд «Повернись живим».
За один день кошти вже витратили на 88 квадрокоптерів, 47 тепловізорів, 30 рацій, 30 планшетів та смартфонів для операторів безпілотників та артилеристів.
Омбудсменка Людмила Денісова повідомила, що на Сумщині окупанти виганяють людей з будинків і займаються мародерством. Використовуючи відсутність гуманітарних коридорів, вони влаштували «марші озброєння» регіоном. Села, куди заходить ворог на нічліг, страждають найбільше: росіяни вриваються в будинки, виганяють людей на вулицю та забирають їжу. Вирізають худобу та птицю.
На Херсонщині у селищі Високопілля окупанти викрадають цивільний транспорт для переміщення, а у місцевих жителів забирають документи на транспорт.
У КМДА назвали найбільш небезпечні напрямки:
- Житомирська траса;
- Буча — Ірпінь – Гостомель;
- Макарів;
- північ Вишгородського району.
Зараз лунають постійні тривоги можливого авіанальоту майже по всій області. В усіх районах Київщини йде боротьба з диверсійними групами.
Сьогодні продовжується евакуація населення через гуманітарні коридори. Гуманітарна допомога направляється в усі 7 районів Київщини.
Наступ військ рф на Запорізькому напрямку сповільнився через брак пального та боєприпасів, повідомляє Командування південного угруповання військ, передає Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Зазначається, що особовий склад окупаційних військ переважно складають молоді строковики, які наразі виснажені. Підрозділи ЗСУ продовжують завдавати вогневе ураження по окупантах.
Росіяни викрали заступника керівника Щастинської міської ВЦА Володимира Тюріна, повідомляє очільник Луганської ОДА Сергій Гайдай. Тюрін зник 4 березня. Окупанти забрали його і вивезли в невідомому напрямку, зв‘язку з ним немає.

Українська розвідка: Сирійські найманці розглядають участь у війні на боці рф як шанс подальшого дезертирства та нелегальної міграції в країни ЄС. Командування російської воєнної бази Хмеймім отримало вказівку щоденно відправляти до України до 300 бойовиків. 15 березня, для участі в бойових діях проти України, з воєнної бази Хмеймім (САР) до росії було відправлено 150 найманців.
Найближчим часом заплановано переміщення з Сирії до росії та білорусі озброєння, військової техніки та інших ресурсів для забезпечення окупантів. Президент Сирії Башар аль-Асад нібито пообіцяв надати росії для війни в Україні 40 тисяч бойовиків.
Під час вербування найманцям обіцяють, що вони виконуватимуть виключно поліцейські функції з наведення порядків на окупованих територіях, тобто суто поліцейські функції. Але останнім часом серед найманців почала поширюватися інформація щодо безпосередньої участі в бойових діях проти української армії. Це значно знизило «бойовий дух» сирійців.
Нещодавно до воєнної бази Хмеймім з росії прибули понад 30 бойовиків, які отримали поранення в боях проти України. Це негативно вплинуло на морально-психологічний стан інших найманців та призвело до відмови частини з них брати участь у бойових діях.
За 21 день війни «Укрзалізниця» перевезла 986 вантажних вагонів гуманітарної допомоги та майже 6,2 тисячі тонн у пасажирських поїздах. Возять як малогабаритні вантажі (у пасажирських вагонах), так і великогабаритні вантажі (у вантажних вагонах). Також компанія приймає допомогу з-за кордону.
Компанія вже має низку пунктів вздовж кордону з країнами ЄС, де можна перевантажити гуманітарну допомогу з поїздів інших залізниць та вантажівок у поїзди «Укрзалізниці».
Продуктова компанія Nestle не вважає неетичною роботу в росії й продовжує там діяльність, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль після розмови з виконавчим директором компанії Марком Шнайдером.
«На жаль, не знайшов порозуміння. Робочі місця та податки, сплачені у бюджет країни-терориста, — це фінансування вбивств беззахисних дітей та жінок. Сподіваюсь, Nestle змінить своє рішення», — пише Шмигаль.
Як вказує ЕП, лише у пандемічний 2020 рік компанія Nestle сплатила в бюджет росії 502 мільйони доларів.
Міський голова міста Олешки записав нове звернення, в якому повідомив, що в місті вже немає окупантів, передає «Суспільне Херсон». Каже, що містом можна спокійно пересуватися.
Обстріл окупантами житлової забудови у Дарницькому районі Києва — розпочато розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).
Сьогодні приблизно о п'ятій ранку окупанти здійснили там ракетний обстріл. Внаслідок потрапляння уламків ракети в багатоповерхівку сталося її часткове руйнування, загорілася квартира на 16-му поверсі та зруйновано конструкції на технічному поверсі.
Вибуховою хвилею у прилеглому до будинку навчальному закладі пошкоджено вікна. За попередніми даними, одна людина загинула, ще троє постраждали.
Між росією та білоруссю з 18 березня знімаються всі обмеження на переміщення громадян, повідомив прем’єр-міністр рф Михайло Мішустін, якого цитують «РИА Новости».
У Чернігові під час проведення робіт з розбору конструкцій рятувальники дістали родину загиблих з 5 людей, серед них троє дітей (хлопчик та дівчинка двійнятка по 3 роки, старша сестра 12 років) та їхні батьки. Всі вони загинули внаслідок авіаудару по гуртожитку 13 березня.
Окупанти вже вкрали української води на суму майже 620 млн грн, повідомили в Держекоінспекції. Там вказують, що сума збитків за самовільне використання водних ресурсів народу України складає 32 628 960 гривень на добу.
Окупанти 24 лютого захопили всі гідротехнічні споруди Північнокримського каналу, що регулювали водопостачання з Каховського водосховища нижнього басейну річки Дніпро до півострова Крим.
Серед загиблих від обстрілу 17 березня російськими військами мікрорайону у центрі Чернігова є громадянин США, повідомив керівник поліції Чернігівської області Володимир Нідзельський, цитує «Суспільне».
Генштаб оприлюднив оперативну інформацію станом на 12:00 17 березня. Головні тези:
- Окупанти все ще намагаються вийти на адміністративні кордони Луганської та Донецької областей. Але безрезультатно.
- Для сковування дій ЗСУ росіяни намагаються блокувати населені пункти на північ від Києва.
- Окупанти продовжують завдавати ракетно-бомбові удари по об’єктах цивільної інфраструктури у Львівській, Івано-Франківській, Дніпропетровській та інших областях, де немає активних бойових дій.
- На Криворізькому напрямку росіяни взяли під контроль село Мала Шестірня, проте загального успіху не мають, закріплюються на займаних позиціях.
- Окупанти намагаються розповсюджувати дезінформацію з метою формування міфу про «непереможність» російської армії.
Аукціонні доми Sotheby's і Christie's повідомили, що скасовують лондонські аукціони російського мистецтва через війну в Україні, пише The Art Newspaper.
На Харківщині жінка під час обстрілу закрила своїм тілом чотирирічну доньку і врятувала їй життя. Мати загинула, а дівчинка отримала поранення. Про це повідомляє Національна поліція.
Вже 120 підприємств ухвалили рішення на період війни переїхати на Закарпаття, повідомляє голова Закарпатської ОВА Віктор Микита. Область отримала 500 заявок на релокацію. Чотири підприємства вже почали свою діяльність після переїзду на Закарпаття.
У містах Київщини росіяни ґвалтують і вбивають цивільних людей, повідомив радник глави Офісу президента Олексій Арестович під час брифінгу у «Медіа Центр Україна».
«Якщо раніше такі випадки були поодинокі, то наразі ситуація погіршилась. Російська армія навмисне знищує Українське населення. Це геноцид. Таких випадків сотні, навіть не десятки», — сказав Арестович.
16 березня обстріли пошкодили високовольтну лінію електропередачі Запорізької АЕС — Каховська 750 кВ, повідомляє «Енергоатом». Через неї надходить енергія із цієї електростанції. З чотирьох високовольтних ліній зараз працює лише одна, тому довелося зменшити потужність двох енергоблоків ЗАЕС, які зараз працюють. Поремонтувати пошкодження неможливо через бойові дії.
Як повідомляє омбудсменка Людмила Денісова, ситуація на ЗАЕС погіршується: знижується видача потужності станції, є великий ризик повного знеструмлення.
«Якщо це станеться, то наслідки будуть серйознішими, ніж на Чорнобильській АЕС, адже в Енергодарі 6 реакторів і всі їх потрібно охолоджувати та 6 басейнів, які також потрібно охолоджувати», — пояснює Денісова.
Голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький каже, що поки що загрози відключення Запорізької АЕС від української енергосистеми немає, передає «Укрінформ».
«Хоча та мережева інфраструктура, яка з'єднує Запорізьку АЕС з енергосистемою, вона пошкоджена», — сказав Кудрицький.
На Закарпатті військові виявили 15 чоловіків призовного віку, які, схоже, переховувалися від мобілізації. Це вихідці зі східних областей, яких знайшли у місцевих прикордонних готелях. Усім вручили повістки для постановки на військовий облік.
Додаток Starlink, який дає доступ до супутникового інтернету, 13 березня став найбільш завантажуваним в App Store в Україні. Про це пише Wall Street Journal з посиланням на дані Sensor Tower. Також 13 березня Україна була світовою лідеркою за кількістю завантажень цього додатка за один день — близько 21 тисячу разів.
Над Дніпропетровщиною протиповітряна оборона збила дві російські ракети, повідомив голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко. Це сталося приблизно о 14:50 17 березня.
На Сумщині змінили час комендантської години, повідомив голова Сумської ОВА Дмитро Живицький. Тепер вона триватиме з 19:00 до 07:00. У цей час заборонено перебувати на вулицях та інших громадських місцях, а також пересуватися транспортом, без спеціально виданих перепусток.
Компанія Electronic Arts виключила російських та білоруських кіберспортсменів зі змагань в іграх Apex Legends та FIFA 22.
Журналіст Bellingcat Гристо Грозєв з посиланням на три незалежні джерела пише, що заступника начальника Росгвардії генерала Романа Гаврилова затримала ФСБ.
За словами одного джерела, його затримали за «витік військової інформації, що призвів до загибелі людей», а ще двоє стверджують, що посадовця затримали за «марнотратне розбазарювання пального».
Грозєв резюмує, що Путін визнає глибину провалу цієї операції. «Це так погано, що він змінює коней на переправі, а під час війни це неприпустимо», — написав Грозєв.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк в інтерв’ю Wiadomości розповів, що останнім часом поведінка росіян на перемовинах «різко пом'якшилася»: вони тепер об’єктивніше судять про навколишній світ і «поводяться дуже правильно». Мовляв, немає ні хамства, ні грубості, притаманних російській владі.
Також у Подоляка запитали, чи є серед питань визнання Криму російським, а «Донецької та Луганської псевдореспублік» — незалежними. На це він відповів, що не може вдаватися в деталі, бо це «може вплинути на переговорний процес».
«Можу лише сказати, що спочатку росія прийшла з багатьма бажаннями, більшість із яких уже не розглядаються. Є набагато краще розуміння всіх вогневих точок», — зазначив він.
Під Прилуками українські сили розбили чергову групу росіян, повідомляє оперативне командування «Північ». Українці поповнили парк техніки черговою російською реактивною системою залпового вогню «Ураган», ще одну — підбили.
В Бучанському районі Київщини підбили російський гелікоптер Ка-52, повідомляє голова Київської ОВА Олександр Павлюк. Так, об 11:45 українські сили виявили два гелікоптери окупантів, один із яких і пошкодила ППО Сухопутних військ. Росіянам довелося повернутися, їхня бойова задача зірвана.
Крім того, як повідомляє повітряне командування «Схід», на Харківському напрямку українські сили знищили російський безпілотник.
За два тижні з Бучанського та Броварського районів евакуювали близько 70 тисяч людей, розповів начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов, цитує «Укрінформ».
У Франції є від 50 до 60 тисяч пропозицій житла для українських біженців, повідомила міністерка житлово-комунального господарства Еммануель Варгон, цитує BFMTV.
У переліку — центри відпочинку, вільні будинки та будинки, де вже живуть французи. Наразі у Францію вже прибули понад 17 тисяч українських біженців.
Окупанти вночі обстріляли місто Мерефа на Харківщині, повідомляє Харківська обласна прокуратура. Загинула 21 людина, а поранення дістали 25 людей, із них 10 — у важкому стані. Ще триває розчищення завалів.
У Києві в районі політехнічного інституту чути вибух.
Херсонська обласна прокуратура почала розслідування створення росіянами псевдооргану влади на окупованій частині Херсонщини.
Ідеться про кримінальну справу за фактом надання іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчиненого в умовах воєнного стану. Фігурантам загрожує до 15 років ув'язнення або довічне позбавлення волі, з конфіскацію майна.
В Україну прибув міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу, повідомляє голова МЗС України Дмитро Кулеба.
«Солідарність Туреччини залишається непохитною. Вдячний за політичну та гуманітарну підтримку, а також за постійні дипломатичні зусилля Туреччини, щоб покласти край нищівній війні росії проти України», — написав Кулеба.
Начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов під час брифінгу прокоментував інформацію про ймовірні зґвалтування окупантами людей на окупованих територіях, передає «Укрінформ». Каже, що офіційно ця інформація зараз не підтверджена.
«Немає звернень до поліції стосовно цих фактів. Але ми розуміємо, що ми не можемо зараз отримувати повністю стовідсотково інформацію з окупованих територій, і зможемо дати аналіз і чітку відверту відповідь тільки після звільнення цих територій», — зазначив Нєбитов.
Унаслідок обстрілу мирних жителів біля магазину в центрі Чернігова, який стався 17 березня, загинули 4 людини, повідомив «Суспільному» керівник Чернігівської обласної прокуратури Сергій Василина. Точної інформації про травмованих поки немає.
У широкий кінопрокат у США виходить історична драма Олеся Саніна «Поводир», повідомляє Держкіно. Отримані кошти підуть на гуманітарну допомогу Україні.
Загалом фільм показуватимуть у понад 600 американських кінотеатрах у 45 штатах. Держкіно називає це небаченим досі масштабом показу українського кіно у США.
Під час евакуації людей у Бучанському районі окупанти обстрілювали евакуаційні колони танками, розповів під час брифінгу голова поліції Київщини Андрій Нєбитов. Один поліцейський загинув, ще один отримав поранення.
Така ж ситуація була в Ірпені — там в службовий автомобіль поліції потрапив снаряд «граду». Тіло загиблого від обстрілу поліцейського звідти вдалося забрати лише зараз. Коли саме сталися ці інциденти, Нєбитов не уточнив.
Канада запровадила нові санкції проти військового керівництва білорусі, повідомляє «Укрінформ».
В МЗС країни кажуть, що під нові обмеження потрапляють 22 посадовці міноборони білорусі, «які підтримали напад, дозволивши використовувати свою державу як пусковий майданчик для російського вторгнення». Відтепер їхнє майно у Канаді буде заморожене, а в'їхати у країну ці люди не зможуть.
У «Молодому театрі» повідомили, що під час ракетного обстрілу у Києві загинула режисерка та заслужена артистка України Оксана Швець.
За попередніми оцінками, унаслідок обстрілів вже загинули понад 200 цивільних мешканців Чернігова, повідомив «Суспільному» голова міста Владислав Атрошенко. За його словами, інфраструктура Чернігова постраждала на десятки мільярдів гривень.
Окупанти 17 березня обстріляли автобус, який евакуйовував мешканців Попасної, розповів голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.
Росіянам вдалося пошкодити двері, проте автобус зрештою доїхав до одного із залізничних вокзалів Донеччини. Він вивозив людей, які через обстріли декілька днів жили в бомбосховищі. Тепер вони поїздом вирушать у західні регіони країни.
СБУ перехопила розмову, на якій один з окупантів під Маріуполем скаржиться, що загони кадирівців покинули їх і відступили. «А ми стоїмо і нам прилітає постійно», — каже військовий.
«Я [задовбався] вже бинтувати і кінцівки вантажити. Двохсотих — море, море, море, просто море», — каже росіянин.
У Міністерстві культури та інформаційної політики просять не поширювати інформацію про переміщення об'єктів культурної спадщини, щоб уберегти колекції від злодіїв та мародерів.
Крім того, відомство документує пошкодження та руйнування культурних пам'яток у різних містах України під час війни. Наразі Мінкульт перевірив інформацію про 59 пошкоджених культурних пам'яток.
Зокрема громадян просять повідомляти про пошкодження пам'яток через спеціальний сайт.
Президент України Володимир Зеленський відвідав у лікарні родину, яка під час евакуації з Ворзеля потрапила під обстріл. Також глава держави поспілкувався з іншими пораненими.
Влада оточеного Маріуполя повідомляє, що ситуація в місті залишається критичною. За підрахунками міськради, у середньому на добу на Маріуполь скидають від 50 до 100 авіабомб.
За попередньою оцінкою, близько 80% житлового фонду міста зруйновано, з нього майже 30% — не підлягає відновленню. За час блокади Маріуполь на приватному транспорті змогли покинути близько 30 тисяч людей. Водночас 350 тисяч людей залишаються у місті.
За підрахунками Київської школи економіки, інфраструктурні збитки від війни для України вже становлять 62,6 мільярда доларів. За останній тиждень вони зросли щонайменше на 8,3 мільярда доларів.
Так, з 24 лютого в Україні зруйнували щонайменше 411 закладів освіти, 36 закладів охорони здоров'я, 1600 житлових будинків, 26 заводів/їхніх складів, 15 аеропортів, 6 ТЕС/ГЕС.
Також втрачено 5 тисяч кілометрів доріг, 5 тисяч кілометрів залізниці, 350 мостів та мостових переходів, а 15 аеропортів зруйновано або виведено з ладу.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган поговорив телефоном з главою рф володимиром путіним, пише агентство Anadolu. Турецький лідер запропонував путіну посередництво Туреччини у перемовинах про мир між росією та Україною.
Російська армія обстріляла касетними бомбами Козачу Лопань Харківської області, розповів голова Дергачівської територіальної громади В'ячеслав Задоренко.
Загинуло щонайменше 6 людей, інформацію про кількість травмованих з'ясовують. Задоренко розповідає, що росіяни вже розбомбили залізничний вокзал, магазини, аптеки та інші цивільні будівлі у центрі селища.
Росіяни обстріляли Нові Петрівці на Київщині: загинула дворічна дитина, 4 людини отримали численні поранення, повідомляє поліція Київщини. Також обстріл зруйнував багатоповерхівку.
Росіяни взяли в полон голову Великобурлуцької громади Віктора Терещенка, повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов. Його викрали просто з робочого місця.
«Окупанти розуміють, що вони програли війну на Харківщині, їм Харків не взяти, і вони продовжують свій терор проти мирного населення, зокрема проти голів територіальних громад Харківщини», — сказав Синєгубов.
Франція найближчими днями виділить Україні 300 мільйонів євро фінансової допомоги. Про це під час розмови із Дмитром Кулебою сказав міністр Європи та закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан.
Міністр оборони Словаччини Ярослав Надь на пресконференції з міністром оборони США заявив, що його країна готова передати Україні систему протиповітряної оборони С-300, передає Aktuality. Але Надь зазначив, що Словаччина передасть Україні цю систему лише у випадку, якщо отримає заміну.
Міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко запевнив, що ситуація зі запасами продовольством в Україні «повністю контрольована», передає «Укрінформ». За словами Лещенка, запасів пшениці в Україні вистачить на два роки, олії — на п'ять років, кукурудзи на — 1,5 роки.
Окупанти обстріляли Святошинський район Києва, там спалахнули декілька пожеж, повідомляє ДСНС. Унаслідок потрапляння снарядів спалахнули два автомобілі: загинула одна людина. Також сталося загоряння на складі, унаслідок чого, за попередньою інформацією, загинула людина. На складі є загроза вибуху снаряду, тому пожежу гасять з безпечної відстані.
Російська авіація розкидала у Сумах протипіхотні міни «Пелюсток», повідомляє міськрада. Жителів міста закликають бути обережними, не чіпати знахідки, не намагатися їх знешкодити, а одразу телефонувати 102.
У міськраді пояснюють, що протипіхотна міна є дуже небезпечною, адже її можна не помітити чи не розпізнати й наступити. За несвоєчасної медичної після поранення ніг людина може померти від великої втрати крові.
З початку російського вторгнення в Україну повернулися вже понад 320 тисяч людей, більшість із них — чоловіки, повідомляє Держприкордонслужба.
Парламент Латвії одноголосно закликав країни ООН вжити заходів для закриття неба України від російських окупантів. Раніше із такими заявами офіційно виступили Литва та Естонія.
Крім того, парламентарі Латвії схвалили такі заклики до інших країн:
- якомога швидше сприяти організації безпечних коридорів на території України;
- закрити свій повітряний простір та порти для росіян;
- посилювати санкції щодо росії, поки вона не припинить війну в Україні;
- країни ЄС та НАТО закликають збільшити підтримку України, надсилаючи їй військову техніку.
Латвійський парламент просить інші країни вводити санкції проти білорусі, а також висловлює солідарність Україні у її боротьбі за суверенітет та безпеку.
«Укртелеком» відновив надання інтернет-послуг у Сумській області, повідомляє Держспецзв'язку. Проте поки що швидкість інтернету для приватних осіб обмежена: пріоритет надають сервісам Збройних сил та важливим адміністративним і соціальним об’єктам.
Крім того, «Укртелеком» відновив інтернет-зв'язок у низці населених пунктів Запорізької області, зокрема у Мелітополі, Якимівці, Кирилівці. 18 березня планують відновлювальні роботи в Енергодарі.
Генштаб оприлюднив оперативну інформацію станом на 18 годину 17 березня. Головні тези:
- Окупаційні війська втратили наступальний потенціал та зупинені на всіх напрямках. У росіян є значні проблеми з логістикою, вони продовжують зазнавати втрат.
- Окупанти вже використали майже всі ракети «Калібр» та «Іскандер», тому завдають ракетно-бомбові удари по українських містах з використанням озброєння невибіркової дії.
- Росіяни продовжують порушувати гуманітарне право: беруть в заручники та вбивають цивільних, розстрілюють цивільні автомобілі, перешкоджають гуманітарним колонам, використовують об'єкти цивільної інфраструктури для розміщення озброєння та техніки, вдаються до мародерства.
- У Маріуполі окупанти перейшли до тотального знищення цивільної інфраструктури, житлових будинків та об'єктів життєзабезпечення.
- Для залякування людей на окупованих територіях росіяни вдаються до викрадень та затримань представників органів державної влади і місцевого самоврядування.
- У Херсонській області зафіксували перебування співробітників поліції Краснодарського краю та тимчасово окупованого росіянами Криму. Групи ФСБ там здійснюють каральні функції. Росіяни агітують людей залучатися до своєї «поліції».
- З 20 березня на окупованих територіях Донецької області розпочинається чергова хвиля мобілізації до лав 1-го армійського корпусу росії.
- Авіаційні підрозділи 960-го штурмового авіаційного полку 4-ї армії збройних сил рф зазнали значних втрат. Морально-психологічний стан пілотів — незадовільний. Зокрема, вони продовжують періодично подавати рапорти на звільнення.
- На Харківщині ЗСУ завдали значних втрат підрозділам 252-го мотострілецького полку західного військового округу рф. Окупанти втратили там до 30% особового складу, озброєння і військової техніки.
- Підрозділи сил оборони ліквідували російського командира 3-ї мотострілецької дивізії полковника Ігоря Ніколаєва.
У Сєвєродонецьку окупанти обстріляли притулок для матерів із дітьми, повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай. Мешканці та працівники закладу наразі в безпеці.
«У цьому закладі від ворожих обстрілів переховувалися безліч мам з малюками, але росія наздогнала їх і там Безпечних місць на Луганщині більше немає», — написав Гайдай.
Джо Байден назвав володимира путіна «кривавим диктатором» і «бандитом», передає The Guardian. Він це сказав, коли виступав перед обідом друзів Ірландії в Капітолії з нагоди Дня святого Патріка.
«Тепер у вас є Ірландія та Велика Британія, які разом протистоять кривавому диктатору, справжньому бандиту, який веде аморальну війну проти народу України», — сказав Байден.
Під'єднати Крим до Запорізької АЕС технічно неможливо, оскільки такої лінії просто немає, розповів голова «Укренерго» Володимир Кудрицький. За його словами, бажання росії це зробити — це все одно, що запускати космічні кораблі катапультою.
Володимир Зеленський нагородив звільненого з полону мера Мелітополя Івана Федорова орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

У Харкові пожежа на ринку «Барабашово», яка спалахнула унаслідок обстрілу, перекинулася на приватні будинки, повідомляє ДСНС. Вже загинув один рятувальник, ще один отримав поранення.
Італія готова відбудувати зруйнований Драматичний театр у Маріуполі, повідомив міністр культури Італії Даріо Франческіні.
Він розповів, що уряд вже схвалив його ініціативу — запропонувати Україні ресурси для якнайшвидшого відновлення будівлі. «Театри всіх країн належать всьому людству», — резюмував міністр.
У Лондоні відбуваються акції протестів проти Nestle, Danone та Unilever, які не захотіли відмовитися від російського ринку після вторгнення в Україну, повідомляє Міністерство цифрової трансформації.
Окупанти обстріляли з «градів» та «смерчу» населені пункти Бучанського району, повідомляє поліція Київщини. Під вогонь потрапили одне з державних підприємств Ірпеня, зруйнований Романівський міст, житлові будинки Личанки, Ситняків та Петрушків. У Личанці одна людина загинула, а в Ситняках є поранений.
Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес поскаржився, що йому зателефонував невідомий і представився прем'єр-міністром України. Коли ця людина поставила Воллесу декілька оманливих запитань, він припинив дзвінок.
«Жодна кількість російської дезінформації, спотворення та підступність не може відвернути увагу від порушень росією прав людини та незаконного вторгнення в Україну», — написав Воллес.
На це вже відреагував справжній прем'єр-міністр України Денис Шмигаль: «Наступного разу, пане міністре, перед початком розмови попросіть сказати слово "паляниця"».
У Херсоні внаслідок обстрілів окупантів постраждали близько 40 багатоквартирних і понад 30 приватних будинків, повідомив міський голова Ігор Колихаєв. Зазначає, що все це будуть відновлювати за бюджетні гроші, тому просить людей подавати дані про ушкодження, якщо вони є.
В «Азові» повідомили, що співробітники СБУ, спробувавши дістати громадян з-під завалів зруйнованого окупантами Маріупольського драматичного театру, потрапили під ворожий обстріл.
Лідер «Нацкорпусу» Андрій Білецький зазначив, що Маріуполь тримає оборону за межами людських можливостей. А бійці з різних підрозділів по всій Україн чекають наказу, щоб деблокувати місто, наголошує Білецький.
Міжнародна електронна платіжна система PayPal тепер працює в Україні, повідомив очільник Мінцифри Михайло Федоров. Через цей сервіс українці можуть робити покупки в інтернеті, перераховувати кошти та виводити гроші на українські банківські карти.
Прохання до компанії вийти на ринок України і таким чином підтримати нас під час війни Мінцифри надіслало нещодавно. Перед цим PayPal покинув ринок рф.
За останню добу Україна евакуювала з «гарячих точок» 3 810 людей, повідомив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко. 2 000 жителів Маріуполя змогли дістатися до Запоріжжя. Також вже у безпеці перебувають ще 1 810 мешканців Ворзелю, Бучі, Гостомелю, Шевченкового та Бородянки.
Для всіх, хто виїхав з Маріуполя, організовані тимчасові пункти допомоги в Бердянську. Завтра такі пункти почнуть діяти у Мангуші.
Також до населених пунктів Київської області гуманітарними коридорами доставлено близько 40 тонн продовольства та медикаментів.
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний: «Ми захищаємо весь цивілізований світ. Це боротьба за свободу і справедливість, мир і майбутнє, невинних людей і нашу державність. Від результатів російсько-української війни залежить, якою буде Європа — демократичною чи авторитарною, і те, яким буде світ — місцем, де діє сила права чи право сили».
Українські захисники ліквідували командира полку ВДВ із Костроми полковника Сергія Сухарєва. Про це повідомляє російська служба ВВС.
У країн Європейського Союзу вже є запит на придбання української електроенергії, повідомив міністр енергетики України Герман Галущенко під час пресконференції в «Укрінформі».
Нагадаємо, що продавати електроенергію в Європу Україна тепер може завдяки приєднанню до єдиної європейської енергомережі. Процес завершився 16 березня.
У Литві перекинувся автобус з українськими вимушеними переселенцями, 10 людей поранені, повідомляє українська служба ВВС.
Зазначається, що сталася ДТП біля міста Пасваліс. В автобусі перебували жінки та діти, загалом 53 людини. Вони прямували до Фінляндії.
Прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі вважає, що путін насправді не хоче миру і для припинення війни в Україні можуть знадобитися додаткові санкції. За його словами, введені проти рф санкції позначаються і на самій Італії, але уряд готовий до їхнього посилення.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц попросив не ображати та не бити росіян, які приїжджають з росії. Він вважає, що у розв'язуванні війни проти України нібито винний лише путін і тільки він несе відповідальність за це.
На ці слова Шольца вже відреагував спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук: «Пане канцлер Шольц, ви справді вважаєте, що один путін вбиває наших дітей, руйнує наші міста, нищить нашу країну? А російські військові ні до чого?.. Не обманюйте себе. Просто хочу нагадати, що під час Нюрнберзького процесу, нікому не вдалось отримати виправдовувальний вирок із аргументом "я просто виконував наказ"».
17 березня із 9 запланованих гуманітарних коридорів спрацювало 8, розповіла на брифінгу віцепрем’єрка Ірина Верещук. Не спрацював коридор доставки гуманітарної допомоги до Харкова. Як повідомляли в ОП, за добу евакуювали 3810 людей.
18 березня президент США Джо Байден планує провести телефонні перемовини із главою Китаю Сі Цзіньпіну. Держсекретар США Ентоні Блінкен каже, що Байден планує попередити Пекін про наслідки у разі підтримки росії у війні з Україною.
У Держдепі вважають, що нині Китай повинен використати свій вплив на путіна для припинення війни.
Нацбанк попередив про чергову розсилку електронних шахрайських листів. Вони приходять нібито від імені НБУ з проханням переказувати гроші на допомогу ЗСУ. Листи мають посилання на криптогаманець.
У Нацбанку наголошують, що установа не розсилає електронні листи громадянам, зокрема з закликом допомагати ЗСУ. І не збирає кошти на криптогаманець.
Зеленський провів чергові перемовини з президентом Франції Еманюелем Макроном. Окрему увагу приділили продовженню мирного діалогу. Український президент також наголосив, що світ має посилювати антивоєнну коаліцію.
Офіс генерального прокурора України повідомив про підозру сімом ректорам вищих навчальних закладів росії. Їх звинувачують у закликах до порушення територіальної цілісності України.
Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що країні потрібно бути готовою до війни «високої інтенсивності», яка може повернутися на європейський континент. Для цього Макрон запропонував оборонний бюджет, еквівалентний 50 мільярдам євро у 2025 році.
Президент Франції також оголосив про подвоєння чисельності резервістів у військових і збільшення міліції та жандармерії.
У Бучі, 5 березня, російські окупанти розстріляли українського вченого, історика та перекладача Олександра Кислюка. Про це заявив архієпископ Євстратій Зоря.
Президента України Володимира Зеленського та український народ можуть висунути на Нобелівську премію миру. З відповідним відкритим листом до Нобелівського комітету звернулася група європейських політиків. Вони просять продовжити процедуру висування на Нобелівську премію миру до 31 березня, щоб номінувати на неї Зеленського і українців. Офіційно термін висування номінації на премію завершився 31 січня.
Раніше польська академія наук висунула кандидатуру українського письменника Сергія Жадана на Нобелівську премію у галузі літератури.
В Україні створили Національне інформаційне бюро, що збиратиме і систематизуватиме інформацію про українців, які загинули, зникли безвісти або потрапили в полон під час війни, а також про полонених і загиблих окупантів. Про це розповіла віцепрем'єрка Ірина Верещук.
«Гаряча лінія» працюватиме за номерами 16-48 і 044-287-81-65. Згодом вона з'явиться і у месенджерах.
Відмова компанії Nestle покинути ринок росії дозволяє російським окупантам продовжувати загарбницьку війну в Європі, вважає очільник МЗС України Дмитро Кулеба. Він наголошує, що довгострокова шкода репутації компанії пропорційна масштабам російських військових злочинів в Україні і наголошує, що для Nestle ще не пізно передумати.
Зазначимо, що лише у пандемічний 2020 рік компанія Nestle сплатила в бюджет росії 502 мільйони доларів.
«Укрзалізниця» обмежить функціонування сайту і чатботу в ніч на 18 березня для виконання технічних робіт. З будь-яких питань громадян просять звертатися на «гарячу лінію» за телефоном 0 800 503 111.
Нагадаємо, що евакуаційні рейси зі сходу на захід не потребують купівлі квитків.
Сили оборони Одеси 17 березня збили безпілотник «Орлан 10» Чорноморського флоту рф, повідомив речник Одеської військової адміністрації Сергій Братчук. Він також розповів, що сьогодні протягом всього дня російський Чорноморський флот вишикувався і «почав робити нерви Одесі-мамі». Братчук назвав це спробою психологічного тиску, щоб українські системи оборони відкрили свої позиції.
росія досі не звернулася до України з проханням забрати тіла та останки своїх військових, каже міністерка із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук. Україна повідомила про це представників «Червоного Хреста», щоб ті «запропонували росії проявити повагу до своїх загиблих солдатів та розпочати переговори про те, щоб забрати їх з України».
Зазначимо, що з початку російського вторгнення у боях проти України загинули вже понад 14 тисяч окупантів.
Ми закінчили онлайн 22-го дня повномасштабної війни. За подіями 23-го дня війни слідкуйте у новому текстовому онлайні.
- Поділитися: