За 25 років незалежності українська культура зробила багато сміливих і прекрасних речей. Ми не намагалися пригадати все — лише деякі важливі дебюти, перемоги, експерименти. А ще пісні, що пробуджують ностальгію.

1991: «Ми — хлопці з Бандерштату» Братів Гадюкіних

Фразу «Ми — хлопці з Бандерштату» можна назвати музичним актом проголошення незалежності. Альбом з цією назвою стає другим у кар’єрі «Братів Гадюкіних», виходить у грудні 1991-го і видається на вінілі. Крім головного треку, платівка приносить недоторканний запас — «Сорок пачок Верховини», і зворушливе «Місячне сяйво твого тіла».

1992: «Рекреації» Юрія Андруховича

Перший роман Юрія Андруховича виходить друком і всі раптово дізнаються, які химерні речі можуть відбутися на святі Воскресаючого Духа в Чортополі.

Розумієте, друзі, кожен наш крок — це прямування шляхом. Попіл імперій здатен усе замести, але є ще одвічний вітер, повітряний рух, озонні потоки. Врятує нас тільки вітер, тільки вода в річках. Зброя на світанку така гарна, блискуча, вона сяйлива. Кожен із нас має цю зброю при собі — гостру, як Слово Боже. Не забувайте також про золото сонця, про мох на камінні, про теплі дзеркала осені. Кохайте дівчат — і народять вас самих.

Цитата з роману «Рекреації» Юрія Андруховича​

Цього року також з’явилися: альбом «Ето» Мертвого Півня, «Абетка» від А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, фільм «Іван та кобила»

1993: «Молодість» стає міжнародним кінофестивалем 

Міжнародна федерація асоціацій кінопродюсерів офіційно реєструє колись всезоюсний кінофестиваль «Молодість» як міжнародний. Цього року переможцем стає «Олімпійське літо» німецького режисера Гордіана Маугга. У 2015-му «Молодість» відсвяткувала 45-річчя. 

Також цього року: виходить альбоми «Двері, котрі насправді є» гурту «Плач Єремії» і «Мертвий півень '93», власне, «Мертвого півня»

1994: З’являється театр «ДАХ»

Засновує його Влад Троїцький, але першим режисером стає Володимир Оглоблін. З часом з-під «ДАХу» виростають «ДахаБраха» і Dakh Daughters. За 22 роки театр встигає показати і цикл вистав «Україна містична», і новий погляд на Гоголя, й ірландського драматурга Мартіна МакДону.

Також цього року: з’являється гурт «Океан Ельзи».

1995: «The Вйо» підкорюють «Червону руту»

Четверта «Червона Рута» відбувається в Криму. Серед переможців — EL Кравчук, Марина Одольска, Наталя Могилевська. Нагороду в жанрі танцювальної музики бере гурт «The ВЙО» з міста Кобеляки з життєствердною піснею «Ґанджа».

Цього року також: «Скрябін» випускає альбом «Птахи».

1996: «Воплі Відоплясова» випускають «Весну»

Альбом «Музіка», де буде цей трек, з’явиться в 1997-му, але «Весна» зазвучить раніше, в тому числі й у відео під режисурою Олександра Солохи.

Наступного року кліп здобуває премію «Золота Жар-птиця» на Таврійських іграх, а ВВ називають найкращим рок-гуртом року.

Цього року також: з’являється «Тартак», виходить альбом Ірини Білик «Так просто», починаються зйомки серіалу «Роксолана» і з’являються журнали «Пізнайко» та «Клас».

1997: «Донбас-Шоколад» Арсена Савадова та «Зроби мені хіп-хоп»

Художник-концептуаліст Арсен Савадов створює серію фотографій, у якій шахтарі та моделі позують в балетних пачках. Епатажний проект з майже сотні фото представлено в Нью-Йорку, на бієнале в Санта-Фе, а згодом в Парижі.

Робота Арсена Савадова з циклу «Донбас-Шоколад»

У 1997 році фестиваль «Червона Рута» проходить у Харкові. Переможцем стає гурт «Фактично самі», а серед лауреатів — Катя Chilly, «Тартак» та «Мотор’ролла». Саме тут вперше звучить хіт «Танка на майдані Конґо» «Зроби мені хіп-хоп».

Цього року також: виходить роман Юрія Андруховича «Перверзія».

1998: Епохальні кліпи виходять в ефір​

Цього року з’являється і «Танець пінгвіна» Скрябіна, і «Там, де нас нема» Океану Ельзи.

«Танець пінгвіна» — ремікс пісні Скрябіна початку 90-х. У відео дві версії: одна містить відкриту рекламу Партії зелених, в пізнішій ці кадри вже вирізані.

Відео «Там, де нас нема» стає одним з перших українських кліпів, що були в ефірі французького каналу MCM та російського MTV. Це також перший професійний кліп Океану Ельзи після двох неофіційних відео — «В очах твоїх я небо бачу» і «Long time ago».

1999: Засновано конкурс «Коронація слова»

Цього року з’являється літературний конкурс, в якому можуть взяти участь і новачки, і досвідчені письменники. Перші нагороди в 2000-му році вручають у двох категоріях: романи та кіносценарії. Найкращим романом стають «Правила гри» Алли Сєрової, а другу премію здобуває Ірен Роздобудько з «Пасткою для жар-птиці». Серед кіносценаріїв перемагає «Сто тисяч за кохання» Василя Трубая. Зараз до номінацій додали п’єси, твори для дітей та пісенну лірику.

2000: Зйомки історичного серіалу «Чорна рада»

На кіностудії Довженка знімається історичний фільм «Чорна рада» за романом Пантелеймона Куліша. Картина у загальному хронометражі сягає більше восьми годин і розбита на 9 серій. У стрічці грають Богдан Ступка, Олександр Бондаренко, Богдан Бенюк, Руслана Писанка та інші. У 2002 році фільм був переформатований, а більшість матеріалу вирізано.

Кадр з фільму «Чорна Рада»

Цього року також: «Океан Ельзи» випускає альбом «Янанебібув», у Львові засноване видавництво «Астролябія», а Юрій Винничук видає роман «Мальва Ланда»​.

2001: «Океан Ельзи» випускає «Модель»

«Океан Ельзи» випускає альбом «Модель», що стає платиновим. «Океани» збирають аншлаг у київському «Палаці Спорту», відвідують усі обласні центри з туром «Більшого вимагай» та співпрацюють з Pepsі. А Дмитро Шуров стає повноцінним учасником гурту.

Цього року також: виходить перша книга Любка Дереша «Культ», у Львові засноване «Видавництво старого Лева».

2002: Мультфільм «Йшов трамвай дев'ятий номер» отримує «Срібного ведмедя»

Тріумф української мультиплікації — у Берліні «Срібного ведмедя» отримує картина «Йшов трамвай дев’ятий номер», створена методом пластикової анімації. Стрічка показує звичайний день людей у транспорті й створена режисером Степаном Ковалем.

Цього року також: виходить роман «непрОсті» Тараса Прохаська і «Поклоніння ящірці» Любка Дереша, гурт «Скрябін» випустив альбом «Озимі люди».

2003: Перші Шешори

Фестиваль етнічної музики й лендарту приходить в село Шешори на Косівщині. В різні роки там виступають колективи з Австрії, Болгарії, Молдови, Польщі, Росії, Білорусі, Словаччини, Франції, Швеції, Чехії та України. Першого року, наприклад, грає «Перкалаба», що на той момент грає вже п’ять років, але ще не видала свій перший студійний альбом «Горрри!».

Також цього року: виходить «Суперсиметрія» ОЕ і відбуваєтсья перший фестиваль Docudays UA

2004: Виходить друком «Депеш Мод» Жадана

Виходить роман покоління, де Харків переживає 1993-ій, друзі тягають містом бюст Молотова, а проповіді веде преподобний Джонсон-і-Джонсон.

— Степан Галябарда — це хор монгольських міліціонерів?

— Так.

— Степан Галябарда?

— Сто пудів.

— Ну, добре, — кажу я. — Я можу погодитись із тим, що їх там справді багато, навіть із тим, що вони із міліції.

— Із монгольської міліції, — уточнює Вася.

— Добре — із монгольської міліції. Але чому вони називаються Степан Галябарда?

— Так це ж по-монгольському й означає — «Хор монгольських міліціонерів»!

— Степан Галябарда — це «хор монгольських міліціонерів»?

— Так. По-монгольському.

— Значить, Степан Галябарда — це множина?

— Так. Це множина, — впевнено каже Вася.

Цитата з роману «Депеш Мод» Сергія Жадана

Цього року також: з’явилася «ДахаБраха», Руслана перемагає на «Євробаченні»

2005: «Подорожні» отримують золоту пальмову гілку у Каннах

Короткометражний фільм Ігоря Стрембіцького отримує першу в історії незалежної України «Золоту пальмову гілку» Каннського кінофестивалю. Режисер обирає незвичні локації, наприклад, Будинок ветеранів, сцени, де доживають свої дні самотні актори чи психоневрологічний диспансер у Пущі-Водиці.

Цього року також: виходить кліп «Вменеємен» «Крихітки Цахес» і альбом «Меломанія» гурт «Бумбокс».

2006: Засновано Мистецький Арсенал

З ініціативи Президента Віктора Ющенка запущений проект, який отримав назву «Мистецький Арсенал». Місцем розташування комплексу стає будівля Арсеналу Старої Печерської фортеці. За історію комплексу тут відбуваються мистецькі події різного масштабу: від міжнародних скульптурних салонів до ретроспектив українських художниць Катерини Білокур та Марії Примаченко.

Цього року також: Даха Браха випускає дебютний альбом «На добраніч»

2007: Засновано ГОГОЛЬFEST

Влад Троїцький засновує ГОГОЛЬFEST і проводить його вперше в Мистецькому Арсеналі. Ключовими виконавцями стають ЦСМ «ДАХ» і державний камерний ансамбль «Київські солісти». За час існування ГОГОЛЬFEST переїжджає декілька разів і приносить  сучасне мистецтво на кіностудію ім. О. Довженка, на закинутий завод на Видубичах і ВДНГ. Наступного разу він відбудеться на арт-заводі «Платформа».

2008: Виходить «Гамлет» у перекладі Андруховича

Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», яке раніше видавало виключно дитячу літературу, випускає першу дорослу книгу. Це «Гамлет» Шекспіра у перекладі Юрія Андруховича. Ілюстрації для книги створює Владислав Єрко.

Гамлет: Нема нічого іншого, з чим би я так само радісно попрощався, як з тобою – хіба лише з життям. Хіба лише з життям. Хіба лише з життям.
Входять Розенкранц і Ґільденстерн.
Полоній: На все добре, принце.
Гамлет: Старий мудак, зануда.
Полоній: Шукаєте принца Гамлета? Він тут.
Гамлет: Бог вам віддячить, пане.
Полоній виходить.

Цитата з п'єси «Гамлет», переклад Юрія Андруховича

2009: Вперше відбувається Zaxidfest

В кінці серпня на Львівщину приходить рок. На першому фестивалі «Захід» виступали гурти «Ot Vinta!», «Фліт», The ВЙО, Los Colorados, «Брем Стокер», «Мій батько п'є», «Серцевий Напад» та інші. За сім років фестиваль розрісся до трьох сцен, а серед цьогорічних хедлайнерів з’явилися Crystal Castles, Enter Shikari та IAMX. 

2010: Виходять «Записки українського самашедшого» Ліни Костенко

Роман у прозі Ліни Костенко «Записки українського самашедшого» стає першою новою книгою письменниці за 20 років. Над самим твором, який розповідає про життя України в період президентства Кучми, письменниця працює впродовж десятиліття.  

...Іноді мені українці здаються таким великим гарним птахом, який сидить собі й не знає, що робиться на сусідньому дереві, який любить собі поспати, сховавши голову під крило. Крило тепле, притульне, сни історичні, красиві. М’язи розслабились, душа угрілась, — прокинувся, а дерево під ним спилюють, гніздо впало, пташенята порозлітались хто куди, сидять на інших деревах і цвірінькають уже по-іншому. Нація навіть не косноязика. Нація недорікувата. Я розумію, все має свої історичні корені. Часом їх хочеться висмикнути.

Цитата з роману «Записки українського самашедшого» Ліни Костенко

Цього року також: вперше проходить Одеський кінофестиваль, а Сергій Жадан видає «Ворошиловград»

2011: Відбувається перший відкритий пітчинг Держкіно

Пітчинг — відкритий конкурс для отримання фінансування для зйомок фільмів. У дебютний рік держава виділила 70 мільйонів гривень, на які претендували 111 стрічок. Як результат, фінансування отримують стрічки «Красна Маланка», «Час життя об'єкта в кадрі», «Параджанов», «Україно, goodbye», мультфільм «Микита Кожум’яка» та інші.

2012: Arsenale 

У першій міжнародній бієнале сучасного мистецтва Arsenale 2012 беруть участь більш ніж 100 художників з понад 30 країн. Подія поєднує континенти і епохи: там з’являється і сотня половецьких та скіфських кам'яних баб, зібраних з дев'яти музеїв України, і 12 бронзових голів у проекті китайського художника Ай Вейвея «Круг тварин / Голови знаків зодіаку».

«Круг тварин / Голови знаків зодіаку» Ай Вейвея, Фото: netivneti.blogspot.com

2013: З’являється Babylon`13

Babylon`13 починає фіксувати найбільш піднесені та розпачливі моменти Революції Гідності в документальних міні-фільмах. Об’єднання режисерів, операторів та кінематографістів розпочинає свою діяльність коротким відео «Prologue», записаним на Михайлівській площі 30 листопада 2013-го року.

2014: Виходить фільм «Плем’я»  

Перша повнометражна стрічка режисера Мирослава Слабошпицького дебютує на Каннському кінофестивалі та приносить одразу три відзнаки, зокрема Гран-прі «Тижня критиків». На цьому фільм про життя хлопця в інтернаті для глухих не зупиняється і збирає загалом 44 фестивальні нагороди та ще 23 номінації.

2015: Спецфонд в Національному художньому музеї

Національний художній музей відкриває свої архіви, де заховані тисячі мистецьких робіт, що були заборонені за радянських часів. У 1937-1939 роках в музеї створили Спецфонд, куди звозили картини, скульптури та інші твори, які на думку цензури мали антирадянський характер. Туди потрапили роботи Олександри Екстер, Олександра Богомазова, Давид Бурлюк, Віктор Пальмов та багатьох інших художників.

Василь Чалієнко. Антирелігійний карнавал

2016: Джамала перемагає на Євробаченні

Через 12 років після перемоги Руслани, на Євробачення їде Джамала з піснею «1944», яка розповідає про долю кримських татар у Криму. Конкурсу передує масштабний всеукраїнський відбір — співачка обходить The Hardkiss, SunSay та багатьох інших. У результаті вона обганяє росіян та австралійців і приносить нам ще одну перемогу.

 

Підготували Оксана Городівська, Юрій Поворозник і команда Громадське Культура

Поділитись: